Vorvani – hlubinní potápěči živočišného království

(TV film)
  • Česko Velrybí píseň (více)
Francie, 2019, 43 min (Special Edition: 28 min, Alternativní 52 min)

Vorvani obrovští jsou největším masožravci naší planety. O jejich životě se ale ví poměrně málo, proto vědci léta dokumentovali u pobřeží Mauricia pohyb a chování jedné vorvaní skupiny, která se do těchto míst vracela rok, co rok... Vorvaň obrovský, jehož populaci dlouho decimovaly velrybářské lodě, je na pokraji vyhynutí. V 80. letech dvacátého století byl lov vorvaňů zastaven – a to je zachránilo. Od té doby je vědci mohli studovat jedině během jejich pobytu na hladině. Život vorvaňů v hlubinách moří zůstal opředený řadou tajemství. Skupině vědců se nyní vůbec poprvé podařilo doslova ponořit do každodenního života kytovců. Více než sedm let prožívali fascinující osudy celého klanu nedaleko pobřeží ostrova Mauricius. Zároveň se pokusili odhalit tajemství vorvaňů a jejich vzájemné komunikace. Jak? Použili k tomu speciálně upravené nahrávací zařízení. Staňte se svědky dosud nevídaných intimních momentů mezi matkou a jejím novorozeným potomkem nebo malým vorvaněm a jeho „pečovatelkou“. Vědci se snaží rozluštit záhadu velrybího dialektu a komplikovaných vztahů ve fantasticky soudržné, matriarchální komunitě. (TV Prima)