poster

Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón

 • anglický

  Pepi, Luci, Bom and Other Girls Like Mom

Komedie

Španělsko, 1980, 82 min

 • Bluntman
  *****

  ZLÍNFEST Natolik okázalá hyperbolizace žánrových prvků (revenge movie) a tak důsledné porušování všech filmových (záběrování, svícení, střih) i morálních pravidel (znásilnění), s přihlédnutím k charakteristickému almodovárovskému rukopisu (gay komunita, voyeurizmus, autotématičnost), patrnému již z tohoto debutu, a při ohledu k době a hnutí, na kteou/é film reaguje, se na plný počet dostanu.(5.6.2009)

 • fredisek
  ***

  Osmdesátky byly žrádlo. Chicas del montón jsou nehorázný nesmysl, který navíc přetéká afektem, ale Almodóvar určitě jenom lehce přibarvoval skutečnost, kterou sám prožíval. Konec filmu je skvělý, některé pasáže geniální, některé naopak strašně skřípají, hlavně v začátcích filmu. Komu není po chuti ten španělský infantilní humor, který se nemusí týkat zrovna infantilních záležitostí, tak bude obracet oči v sloup, kdo ne, bude vědět, že s tímhle filmem začínal almodóvarovský kult, jelikož Chicas mají všechno, co režisérovy komedie dělá tak výjimečnými...a blbě stravitelnými.(25.1.2014)

 • Havenohome
  *****

  Ak je niečo kult, tak potom tento Almodovárov film. V jednom Madridskom kine sa premietal nepretržite štyri roky. Rekord tohto typu nemá na svojom konte ani Avatar. Až po pozretí tohto snímku mi všetko docvaklo. Štylistické postupy, ktoré používa autor aj vo svojich dnešných dielach, sú všetky už aj tu a preto sa film stáva poslednou súčasťou rébusu zvaného Odkiaľ sa to ten Almodovár naučil? Čo by sa podľa všeobecných pravidiel vyjadrovacích prostriedkov filmového média považovalo za chybu a amatérizmus, tu sa stáva jazykom. Almodovár si tvrdohlavým opakovaním tých istých chýb vytvoril vlastný svojbytný rukopis (podobne ako jeden súčasný český kontroverzný režisér, ktorého filmy patria k tomu málu, čo sa oplatí v rámci českej produkcie sledovať). Pri sledovaní Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón ma napadá jediné - Punk is not dead! Pedro bol v tej dobe väčší pankáč než Sid Vicous.(6.6.2012)

 • kubilov
  **

  Šílená prvotina režiséra, který se toho nikdy nebál. V tom taky problém není, problém je v naprosté nekoukatelnosti (stylisticky a herecky). Všem postavám naprosto chybí prvky sebekontroly a i přesto, že se znají krátce, už si svěřují své nejniternější touhy, to mě trochu zarazilo, i když je otázka, jestli to tak Pedro náhodou nemyslel. Každopádně ta ženská s chlupatym ksichtem to zastřelila maximálně.(9.3.2014)

 • tomtomtoma
  ***

  Film "Pepi, Luci, Bom a ostatní holky z party" je pozoruhodným celovečerním debutem Pedra Almodóvara. Rozumím tomu nízkému hodnocení některých, soudržnost a návaznost má nejednu trhlinu. Rozumím vyššímu hodnocení jiných uživatelů, výstřednost provokací dráždí svou otevřeností a svobodomyslností. Extravagance je výrazem ublíženého vnitřního světa, jde o hlasité vyžadování pozornosti a pátrání po vlastní identifikaci. Ženský svět je nucen postavit odpor vůči násilnickému a zneužívajícímu světu mužů. Jde o míru sadomasochistických vazeb vztahů, o svobodnou vůli a emancipační snahy. Pro svoji nebojácnost, nosné téma podřízenosti žen a provokace si film zaslouží obdiv. Hlavní postavou ženského vzdoru proti násilnostem mužského světa je Pepi (velmi zajímavá Carmen Maura), bezstarostná dívka, neočekávaně připravená o svůj nevinný podnikatelský vklad věcí budoucích. Trest osobní pomsty ji žene vpřed, vše ostatní se stává rozkoší. Významnou postavou je Bom (zajímavá Olvido Gara Jova alias Alaska), Pepiina kamarádka a punková zpěvačka v osobně rebelující poloze. Její vzdor jí dostává do stavu dominance sexuálního osvobození. Důležitou postavou je Luci (zajímavá Eva Siva), submisivní žena násilnického policisty středního věku. Bolest je rozkoší nutkavé masochistické potřeby, vítěz musí být ten nejbrutálnější. Hlavní mužskou postavou příběhu je Luciin manžel (Félix Rotaeta, též v roli svého bratra - dvojčete Juana), policista se sadistickými sklony. S násilím si bere odměnu za vlastní demonstraci síly, žena se nemůže vzpírat mužskému přání. Z dalších rolí: Luciina sousedka i její zneužitá nejlepší kamarádka Charito (Concha Grégori), naivní vesnická dívka s přáním být modelkou (Kiti Mánver), Pepiina spolupracovnice jejich nové reklamní agentury (Cecilia Roth), transvestita a křehce labilní umělec Roxy (Fabio McNamara), zaneprázdněná herečka (Julieta Serrano), v manželství jen neuspokojená žena (Cristina Sánchez Pascual), či Bomin společník v hudební skupině Bomitoni, zpěvák Toni (Carlos Tristancho). "Pepi, Luci, Bom a ostatní holky z party" je povedeným filmovým debutem slavného španělského režiséra. Nezávislost ženy na mužích je v kontextu s dobou svého vzniku silným tématem. K tomu se přidal nadhled, výstřednost přijímání a též úchylky ublíženého vnitřního světa. Uspokojivě provokující film!(17.3.2020)

 • - Jedná se o první celovečerní film Pedro Almodóvara. (Pavlínka9)

 • - Film byl natočen na 16 mm film a pro veřejné uvedení byl zvětšen na 35 mm. (Pavlínka9)