Queer - Série 6 (2015) (série)

Jazyk levandulí (S06E14)

(epizoda)
Česko, 2015, 26 min

Režie:

Lumír Košař

Existuje něco jako teplý přízvuk? Z čeho pochází, a jak vlastně objektivně zní? Dá se tón hlasu změřit přístroji, a jak lze vlastně charakterizovat přízvuk obvyklý, „normální"? Jaký význam má pro naši identitu, sebeprezentaci a vnímání naší osoby okolím hlas? Z lidského hlasu jsme schopni většinou určit pohlaví i přibližný věk mluvčího, ale dokáže v některých případech hlas prozradit i jeho sexuální orientaci? Na tyto i další otázky odpovídá další epizoda queer magazínu. O lingvistice, otázkách barvy lidského hlasu i řadě dalších témat budou mluvit lingvista Jan Stober, moderátorka Bára Šichanová i celá řada dalších respondentů. (Česká televize)

Marze

Nějak jsem se nedozvěděl nic moc nového a zajímavého. Kromě toho, že člověk se přizpůsobí stylem hovoru prostředí v kterém je. Když je na festivalu Mezi patry, , mluví přízvukem gaye. Učil jsem se, že paralingvistika rozeznává hlasitost, výšku tónu, rychlost a plynulost řeči, intonaci, melodii, chyby v řeči, frázování, frekvenci. Prozradí agresivitu, nejistotu, psychické poruchy, temperament. Z celkového dojmu je 38% intonace, 55% řeč těla, 7% verbální. ()