Queer - Série 13 (2019) (série)

Ty, robot (S13E03)

(epizoda)
Česko, 2019, 26 min

Kamil Fila

Budou roboti milovat člověka nebo ho naopak při nejbližší příležitosti opustí? Je umělá inteligence muž nebo žena? Povídáte si se svým počítačem? Jak se připravujete na dobu, kdy stroje nebudeme jenom používat, ale budeme s nimi i navazovat vztahy? Věřili byste více gynoidce, androidovi nebo krabici, která člověka nepřipomíná? Dají nám roboti svá srdce nebo vale, až nás pořádně poznají? Účinkují informatik Roman Neruda z Akademie věd, filozof Robin Kopecký za Centrum Karla Čapka pro výzkum hodnot ve vědě a technice a filmový kritik Kamil Fila. (Česká televize)

Ghoulman

Docela zajímavá záležitost, zkoumající vztahy robotů a lidí. Rozhodně bych však dal více prostoru filozofovi a programátorovi a ubral bych Kamila Fily - krom toho, že se zdá, jakoby v ČR existoval pouze jeden jediný filmový kritik (protože už dlouho jsem neviděl pořad, který by se nějak, byť jen okrajově zaobíral filmy a nebyl v něm právě on a nikdo jiný). Navíc do jisté míry Fila spíše parafrázuje a "vykrádá" postřehy Slavoje Žižeka (jehož přednes je přeci jen o něco zajímavější a záživnější). Osobně by mi přišlo mnohem podnětnější pozvat do pořadu kupříkladu nějakého odborníka na žánr sci-fi jako takový, nějakého typického knihomola či třeba profesora, který se žánrem sci-fi primárně zaobírá. ()