5 hvězdiček Zdence Sulanové....(17.1.2010)

Celovečerní filmová adaptace populárního třídílného románu Růženy Utěšilové. Idealizovaný svět prvorepublikové kinematografie se sociálně-kritickým prvkem a kritikou maloměstské/vesnické pseudomorálky na motivy románu pro ženy - proti tomu dva velikáni českého herectví ve svých prvních rolích - klackovitě rebelující Josef Kemr a budoucí milivník Rudolf Hrušínský...to není z dnešního zpětného pohledu zas tak málo! Neprávem trochu opomenutý film...(27.12.2017)

• Gimli

Bohužel to narozdíl od Pytlákovy schovanky není parodie. Lízin let do nebe je tak odporně sladkobolný film, že vyvolává pocity znechucení, touhu zvracet a vyskočit z okna. Kdyby to bylo aspoň tak pitomé, že by se tomu dalo smát... Hrůza!(12.8.2003)

Nejde ani tak o Sulanku a Binovcův trademark na ni, ale o pohled na vesnický rok v jeho základních črtech. Začínající Hrušínký a Kemr dokázali, že i na první pokus se dalo v podstatě předvést vše, co je v budoucnu čeká. A Zita a Rolf? To jsou miláčkové jak ze škatulky.(19.2.2009)

• Zloděj kol

Dojemný příběh z listů pro paní a dívky. Chudý sirotek je utlačován hrubými vesničany, ale najde se několik dobrých lidí, kteří se o něj postarají. Tvůrci si s filmem příliš velkou práci nedali, rychle spíchli levnou konfekci podle sezónního střihu. Film dnes obstojí pouze před milovníky pamětnických filmů a i ti jsou nuceni občas přimhouřit oči. Zdenka Sulanová byla mně osobně sympatičtější coby Madla zpívající Evropě. Z historického hlediska je zajímavé sledovat start Rudolfa Hrušínského v příšerné roli Jarky Rejlka. O něco lépe dopadl jiný debutant Josef Kemr. Zita Kabátová vytváří jednu ze svých kladných rolí a je i mnohem sympatičtější nežli hlavní představitelka.(22.7.2003)

Lízin let do nebe je filmem od prvorepublikových tvůrců (Václav Binovec, Václav Wasserman, Míla Vích) ale zároveň předzvěstí nové herecké gardy (Josef Kemr, Rudolf Hrušínský, Zdenka Sulanová). Svým námětem i zpracováním plně odpovídá prvorepublikové tvorbě, ale má v sobě zajímavé pěkné dobové prvky, které dokreslují atmosféru celého filmu. Ukázka lidské malosti a vesnické pseudomorálky nakukující každému pod pokličku je ovšem nadčasová.(21.6.2015)

Jeden z dobových trendů velel vycházet vstříc pilným čtenářkám laciných románových příběhů i jejich časopiseckých protějšků, proto se velice záhy ustavila určitá skupina režisérů, která se snadno a ráda nechala zaměstnávat touto oboustranně výhodnou strategií. Dvoudílný román Růženy Utěšilové o trudném osudu osiřelého děvčátka se sametovým hláskem a ještě křišťálovějším charakterem se v žádném případě nemohl a nesměl minout účinkem, zvlášť byl-li vybaven přemírou sentimentálních klišé a populárním milovníkem Rolfem Wankou. Režisér Binovec, již tehdy známý svou vyhraněnou konfliktní povahou, si přes veškerá očekávání do titulní role prosadil mladinkou Zdenku Sulanovou, tehdy neznámou, sedmnáctiletou posluchačku pražské konzervatoře, která se dík této šťastné náhodě načas stala opravdovou filmovou hvězdou a jakýmsi českým alter egem hollywoodské Deanny Durbin. Společně se Sulanovou ve filmu také poprvé vystoupili dva budoucí velikáni české Thálie, sedmnáctiletý Rudolf Hrušínský a patnáctiletý Josef Kemr. Předpokládaný komerční úspěch, definovaný mimořádnou diváckou odezvou, si takřka vynutil volné pokračování, realizované vzápětí pod názvem Lízino štěstí. Přestože jsou oba filmy do značné míry poznamenány dobou, v níž vznikaly, staly se pro určitý okruh vděčných diváků silným fenoménem i jedním z kultovních erbů prvorepublikové popkultury.(4.10.2008)

Jen si dovoluji upozornit, že zde můžeme vidět Rudolfa Hrušínského v jeho první filmové roli. Chvíli jsem váhal a přemítal, odkud toho klučinu znám, ale pak jsem musel kostatovat, že už zde je možno pozorovat jeho filmové rysy a budoucí herecké mistrovství. Už kvůli Rudolfu Hrušínskému stojí za zhlédnutí.(17.6.2008)

• zette

Nase filmy pro pametniky velmi respektuji a mam pro ne slabost. Lizin let do nebe vsak hodnotim jako jeden z nasich nejhorsich predvalecnych pocinu. Nuda, zmar a lhostejnost, bohuzel.(18.12.2011)

Kniha Růženy Utěšilové Lízin let do nebe byla prvním dívčím románem, který jsem jako malá holka objevila v maminčině knihovně. Bylo to vydání z roku 1938 a bylo už proloženo fotografiemi z filmu, který byl natočen jen o rok dříve a který jsem si později zamilovala. Nemusela jsem si osudem stíhanou Zdenu Sulanovou, krásnou učitelku Zitu Kabátovou, fešáka Rolfa Wanku a plejádu dalších známých herců nijak představovat. Z dnešního pohledu to možná není in, ale hodnotit staré filmy dnešním měřítkem, je asi jako klást si otázku, proč si pravěcí lovci vyrazili na mamuty jen s oštěpy, proč si na ně raději nevzali kulomet. Tyto filmy jsou prostě svědectvím o době svého vzniku a to ne zrovna špatným, jinak by se v televizi stále neomílaly. Možná nejsou dokonalé, ale mají pořád své věrné milující diváky, mezi které se počítám i já.(28.5.2011)

• jatamansi

Staré filmy mají své kouzlo, ale Zdenku Sulanovou nedokážu v ničem vydýchat. Ferbasová byla hubatá, Baarová a Mandlová krásné, Vítovou mám prostě ráda. Ale přenaivní, slaďoučkou, poctivou a křišťálově čistou Sulanovou nemohu.(16.5.2008)

• klúčik

Melodrána , ktorá zaujme starších ľudí. Moja mama si vždy poplakala. Zdenka Sulanová sa dosť zaškatulkovala....40%.(30.11.2010)

Melodrama a cervena knihovna jak se patri. Wonka a Zita, to je dvojka jak ma byt. K tomu pubertaci Kemr a Hrusinsky. Pekne...Libi se mi jak krasna a usmevava Zita basti s radosti asi 15 svestkovych knedliku k obedu. To by se v dnesni bulimicke dobe asi moc nechytala... :-) P.S.: Vzorny vztah spolecnosti k ucitelum. Z dnesniho pohledu jak sci-fi...jeste ze nejsem ucitel, to bych asi slzel nonstop.(24.3.2014)

Radostně naivní svět siroty, jíž se ujme viditelně starší pán. Věkový rozdíl mě vždy iritoval. Jako pohádku ale tento film stále vnímám a hodnotím, již jen díky době vzniku. Jinak vážnost učitelstva je dodnes pohádkou téměř největší - ruce za zády a teenageři Kemr s Hrušínským.(28.12.2017)

Stejně jako v případě pokračování je mé hodnocení stejné. Naivní, pohádkové, ale milé pohlazení po duši. Povedené výkony dětských herců v čele s mladičkou Zdeňkou Sulanovou, příjemní ochránci malého sirotka v podání Zity Kabátové a Rolfa Wanky, zlí a vypočítaví lidé Ptačic, ... Prvorepublikoví filmaři nám opět nabídli kus naivní nevinnosti na filmovém plátně...(18.1.2008)

Krásná ukázka lidského maloměšťáctví, malosti a hlouposti. Jinak naivní filmík ne který se hezky kouká. Za mne 55%.(11.4.2018)

• boni

Naprosto nijaký film, který stojí za zmínku jen díky tomu, že zde debutovali dva z našich největších hereckých velikánů, a to Rudolf Hrušínský a Josef Kemr.(20.11.2018)

• Nonna

Neznám důvod, ale tento přihlouplý a naivní film dávali za mého dětství v televizi vždy kolem Silvestra po obědě. Vidím to jako dnes, jak rok co rok sedíme tiše, jak pěny, několik generací rodiny, u nenáviděné, zlé pratetičky na tradiční zdvořilostní návštěvě. Nesmí se drobit a srkat, smrdí tu zatuchlina a v televizi jde Líza. Nahlas. Strašně nahlas, aby bylo slyšet....Pratetička tiše vzlyká a slzí dojetím, zbytek diváků trpí...........Pratetička už není a od té doby jsem Lízu neviděla. Ale......bylo to hrozné. (Jedna hvězdička za krásného Rudolfa Hrušinského, který už tehdy uměl hrát.)(15.2.2013)

Film perfektne odzkadluje danu dobu, aj ked som si v prvom momente myslela, ze je aspon o 10 rokov starsi, ako v skutocnosti... Hviezdia hlavne Hrusinsky a Kemr, coby mali chalani ...(5.8.2007)

pět hvezdiček tu dávám z čistě sentimentálních důvodů. Jedna z prvních knih, co jsem četla, a z filmu jsem samozřejmě byla nadšená. Nehodlám si to kazit opětovným podíváním, ale očima osmileté holčičky to bylo jasných 100 procent.(27.8.2010)

Taková černobílá pamětnická telenovela, ovšem co se mi líbilo, byly role Hrušínského a Kemra. Bylo hezké vidět filmové začátky dvou velkých herců a také v civilním životě velkých kamarádů. Asi člověku dojde, jak vzniklo.(21.10.2015)

<< předchozí 1 2