Je půvabná, je chudá, je osiřelá. Ale o své štěstí se umí zasloužit... Mladičká a osiřelá Eliška Irovská, zvaná Líza (Z. Sulanová), se po smrti maminky musí vrátit do Ptačic, rodné obce svého otce. Městská rada se má o ni postarat. Dívenka tedy skončí v sirotčinci. V Ptačicích musí odolávat krutým ústrkům lakomých lidí, nejvíc ji ale trápí zloba a ponižování ze strany dětí. Líza však po matce-umělkyni zdědila mimořádné pěvecké nadání, které jí pomůže vymanit se z maloměšťáckého světa a vydat se vstříc lepšímu životu… (Česká televize)

boni

Naprosto nijaký film, který stojí za zmínku jen díky tomu, že zde debutovali dva z našich největších hereckých velikánů, a to Rudolf Hrušínský a Josef Kemr. ()

Rattlehead

Ano, uznávám, že je to místy až příliš naivní a sladkobolné. Na druhou stranu právě takové filmy na mě v dnešní době, plné bezduchého cynismu a úchylné rádoby-romantiky, působí jako celkem příjemný balzám na duši. Je to svědectví doby, kdy panovaly úplně jiné mravy. Když si vezmete, jak jsou zde lidé pobouřeni vztahem nezadané, svobodné učitelky a svobodného, nezadaného muže... to kdybyste dnes byli pobouřeni vztahem dvou mužů, tak jste zlí xenofobové. Jak se nám ten svět za necelé století proměnil... A jinak je samozřejmě velkým zážitkem sledovat v dětských rolích dva budoucí Velmistry našeho herectví - pány Hrušínského a Kemra. ()

ilclassico

Ježkovy voči! Proč jsem se nenarodil hluchej. Filmů z červený knihovny bylo natočeno spousta, ale co tento "klenot" odlišuje a "povyšuje" nad ostatní, jsou dialogy. V žádném vzhlédnutém předválečném filmu jsem neslyšel tak příšerné dialogy, jako v tomhle (a v jeho následníkovi). Herci deklarují z urputní vážností text, až je to k smíchu. Těžko uvěřit, že se jedná o scénář člověka, který napsal scénáře k nejlepším Burianovým filmům. Snímek (a jeho následovník) tak patří k nejhorším předválečným filmům. Právem! V rámci žánru (červená knihovna) za 1. ()

Pitryx

Tak on to byl rozhodně spíše příběh o učitelce a tajemníkovi. Líza samotná byla jen vedlejší věc. Nevadilo. I když to bylo melodrama dle červené knihovny, ten konec se mi líbil. A za něj ta dvacítka navíc. ()

ostravak30

Film je zajímavý hned v několika věcech. Na prstech jedné ruky bych spočítal, kolik prvorepublikových filmů jsem reálně viděl o tom, jaká byla opravdu doba bez romantických příkras. Tím není řečeno, že jich bylo málo, ale rozhodně méně než těch nereálných. Také zde vidíme celou hodně záporných postav. Mě zaujal film i tím, že jsem poznal mladého Josefa Kemra. Tan tak prožil čtyři doby. První republiku, nacisty, komunisty a demokracii. Zajímavou roli měl i mladičký Rudolf Hrušínský. Bohužel je celý film, až na malou výjimku, natočen v ateliérech a je to poznat. Zdenka Sulanováje sice okouzlující, ale bohužel stále ubrečená, což je mírnou vadou na kráse. Celkově je to film dost reálný, ale mezi škálou filmů té doby lehce zapomenutelný. ()

Nonna

Neznám důvod, ale tento přihlouplý a naivní film dávali za mého dětství v televizi vždy kolem Silvestra po obědě. Vidím to jako dnes, jak rok co rok sedíme tiše, jak pěny, několik generací rodiny, u nenáviděné, zlé pratetičky na tradiční zdvořilostní návštěvě. Nesmí se drobit a srkat, smrdí tu zatuchlina a v televizi jde Líza. Nahlas. Strašně nahlas, aby bylo slyšet....Pratetička tiše vzlyká a slzí dojetím, zbytek diváků trpí...........Pratetička už není a od té doby jsem Lízu neviděla. Ale......bylo to hrozné. (Jedna hvězdička za krásného Rudolfa Hrušinského, který už tehdy uměl hrát.) ()

AgentMarvel125

Film perfektne odzkadluje danu dobu, aj ked som si v prvom momente myslela, ze je aspon o 10 rokov starsi, ako v skutocnosti... Hviezdia hlavne Hrusinsky a Kemr, coby mali chalani ... ()

callix

Taková černobílá pamětnická telenovela, ovšem co se mi líbilo, byly role Hrušínského a Kemra. Bylo hezké vidět filmové začátky dvou velkých herců a také v civilním životě velkých kamarádů. Asi člověku dojde, jak vzniklo. ()

Franzi

pět hvezdiček tu dávám z čistě sentimentálních důvodů. Jedna z prvních knih, co jsem četla, a z filmu jsem samozřejmě byla nadšená. Nehodlám si to kazit opětovným podíváním, ale očima osmileté holčičky to bylo jasných 100 procent. ()