Snídaně šampionů

Raňajky šampiónov

Komedie

USA, 1999, 110 min

• Dale

Neviem, aké sú Vonnegutove knihy, žiadnu som nečítal, no keď sa sfilmujú, vždy z toho vzíde nejaká podivnosť. Teda aspoň všetky tri filmy, ktoré vznikli podľa jeho kníh a ktoré som videl, také boli. Pripadalo mi to, ako nejaké halucinácie narkomana, ktorý si dal dávku. Herci sa snažia a zachraňujú čo sa dá, no je to márna snaha. Dlho som sa rozhodoval medzi * a ** a práve kvôli hereckým výkonom som sa priklonil k **.(14.6.2003)

• BDMarty007

Radek99 píše, že film nemá cenu sledovat bez předchozí četby knihy. Já bych šel ještě dál a řekl bych, že ani potom ... Bez četby knihy by asi zůstal v mysli zmatek, po předchozí četbě knihy (můj případ) zůstává vztek a znechucení. Alespoň 1 dávám za odvahu vzíti si za předlohu velmi obtížný text a onen cimrmanovský přínos ve smyslu: "...nebyl to právě Alan Rudolph, kdo světu ukázal, že tudy cesta nevede!".(19.8.2008)

• Radyo

Můj bože, přiznám se, že tohle neuvěřitelné svinstvo jsem ani nedokoukal do konce. Asi ve 2/3 filmu jsem to vzdal a vypnul TV, protože hrozilo nevratné poškození mozku. Tu slavnou knihu od Kurta Vonneguta jsem dosud nečetl, ale teď už si ji ani nepřečtu. Vůbec nechápu, jak se mohli takoví herci, jako Nolte, Willis a Finney propůjčit k natočení takové zhovadilosti. Tenhle film bych zakázal ve všech zemích po celém světě a tvůrce bych zbavil svéprávnosti, nebo bych jim aspoň zarazil natáčení jakéhokoliv dalšího snímku, a to doživotně.(24.7.2002)

• Radek99

Jedna z nejhorších filmových adaptací literární předlohy, jakou jsem kdy viděl... Co z té osobité knihy Kurta Vonneguta vytvořil režisér a zároveň autor scénáře Alan Rudolph, pro to nemám jiné označení než chaos a nesmyslná prázdná postmoderní póza. Původní literární text se zajisté obtížně adaptuje - Kurt Vonnegut psal přesně v intencích postmoderny, kniha je založená na dějově navzájem se prolínajících příběhových linkách, které jsou tu jenom proto, aby se nakonec protly a daly autorovi možnost exponovat netradiční závěr, potkává se tu vysoké i nízké umění - hodnotnost i brak, stejně jako postmoderní vertikální členění textu - kniha je volně doplněna náčrtky, autorovými neumětelými ilustracemi, autor sám v knize vystupuje a vstupuje do děje, jelikož celý text je vlastně hlavně o existenciálních pochybách a základních filosofických otázkách - Proč jsem na světě? Co je smyslem života? ,,Být očima a ušima a svědomím Stvořitele vesmíru...", tahle odpověď se objeví přímo v knize. Ve filmu je však redukována pouze na nápis sprejem kdesi na zdi v zapadlé uličce, kudy prochází Kilgore Trout...a tak je to vlastně se vším...scénář sice téměř doslovně opisuje příběhové peripetie knihy, ale vyznění je nějak redukováno, ta ironická a rozverná atmosféra literárního textu odešla vniveč a zbyl jen suchý filmový Ridest Digest Výběr...bez humoru (z knihy trčela hlavně slavná ,,bobří" metafora), bez intelektuální hloubky, bez invence... Tenhle film nemá cenu sledovat bez předchozí četby knihy...a to je pro film smutné vysvědčení...(27.3.2008)

• Pepinec

„Co tím chtěl básník říci?“, ptával jsem se na hodinách českého jazyka a ptám se i teď. Čtu zde v komentářích, že kdo nečetl knižní předlohu, nemůže toto dílo nikdy pochopit. Ano, to mohu potvrdit. Alespoň tedy v tom ohledu, že jsem knižní předlohu nečetl a film doopravdy nevstřebal s výsledným pocitem plného pochopení. Kdepak, ani částečně nevím, o co komu šlo. Zároveň však nemám pocit, že bych v sobě někdy mohl najít sílu, odvahu a odhodlání pustiti se do četby něčeho, co by byť jen náznakem podobalo tomuto filmu. To máte jako s Vieweghem; buď kniha nebo film, obojí je pouze pro opravdové fajnšmekry nebo jeho rodinné příslušníky… :-) A tak do hodnocení mohu vepsat snad jen to, že Bruce Willis musel podle mě dostat pořádný příplatek za ukázkovou přehazovačku, která mu ve větru vlála jako prapor na radnici.(29.1.2011)