Alena a Bernard (E03) (epizoda)

Dokumentární

Česko, 2019, 52 min

Poděkování všem zúčastněným za odvahu pustit si kameru k sobě... Tak hezky to tam funguje, že jsem se bál aby jim to vydrželo,dojemný je i to jak k sobě našli cestu oba tcháni... Zralý a moudrý pár s dobrou karmou :-) Úvaha nad komentáři: je vidět jak jsme nevědomky naprogramovaní na dramata, a nejen že nám chybějí ve filmech ale oni nám potom chybějí v životech a tak je vytváříme, aniž bychom toho byli vědomi. (15.12.2019)

Sledovat průměrné, hodné lidi jak zabydlují svůj průměrný byt průměrným vybavením, chodí do normálního zaměstnání a řeší banální problémy pro mě bylo hodně zneklidňující, cítil jsem něco, co nazvu "zrůdností průměrnosti". Ta hladkost a banalita s jakou lze proplouvat životem je mi cizí a nepochopitelná, život se tak redukuje na údržbu základních potřeb - v plné kráse vynikne jeho zbytečnost a absence ducha (který se může zrodit pouze z konfliktu). Film nenabízí indicie, že by se cokoli pozoruhodného dělo pod povrchem, uvnitř protagonistů.(6.12.2019)

Ženích v trenkách a nevesta v natáčkach, to nie je presne to, čo by malo byť vidieť, ale inak celkom normálna rodinka. Asi najnormálnejšia rodina v histórii Třeštíkovských etúd za posledných 40 rokov, a som rád, že sa taká konečne našla. Na to ale treba dvoch, ako to povedala Alena, ze muž se snaží pomáhat v rodině a ona se snaží neprudit. Že by filmári nevystihli dôležité momenty života, sa tentokrát určite povedať nedá, kamera pri pôrode tu ešte nebola, aj s prestrihnutím popočnej šnúry. –––– Prostě otec se musí postarat o svou jeskyni, přinést mamuta...(4.12.2019)

• Tamdydam

Žili byli dva dobří slušní poklidní lidé, kteří se jednoho dne potkali. Zamilovali se, vzali se, měli jedno dítě a pak druhé. Nikdy si nic ošklivého neřekli, nikdy se nepohádali, měli se rádi celý život a jednomu na druhém vůbec nic nevadilo. Všichni byli zdraví, spokojení, měli dobře placenou práci a nic jim nechybělo. A pokud neumřeli, žijí tak dodnes. No, na Oskara to není. Ale nejspíš by tenhle model dokonalé rodinky šel použít do nějaké kýčovitě americké reklamy z padesátých let. Na Manželských etudách mě baví ta zpětná vazba. Která tedy v tomhle díle bohužel téměř neexistuje, protože idylickému způsobu života Aleny a Bernarda se prostě nemám šanci přiblížit. Ale i tak to bylo, navzdory značné nudě, zajímavé a snad i poučné. Hlavně zjištěním, že takové páry vůbec existují. I když počítám, že jich nebude mnoho.(8.1.2020)

• NinadeL

Alena a Bernard vlastně nic velkého nechtějí, mají jedno dítě, druhé dítě, hypotéku, manžel vydělává dost na zabezpečení všech potřeb. Sem tam se potkáme s jejich příbuznými. Rodinka žije spořádaně na okraji Prahy, nemají žádné zájmy a snad ani emoce... Vše je tak obyčejné, že scéna porodu působí skoro až nepatřičně. A mega mikulášská při které malé děti dostávají hysterické záchvaty? Bylo to nutné? To se v životě těch dvou skutečně neděje vůbec nic?(15.12.2019)