Jak se stavěla starověká města (TV film)

• Česko

Budování starověkých měst: Řím a Atény

Building the Ancient City

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2015, 2x60 min

Živě a plně entuziasmu, tak je zpracován tento jedinečně pojatý dokument. Zejména druhá část o Římu mě přesvědčila, že seriál si zaslouží plné ohodnocení. ___ zajímavost: Řím, který čítal přes 1 milion lidí (až 1,5 mil.), byl tak ohromující metropolí, že si to ani dnes v globálním kontextu při srovnání nedovedeme představit (město, které má o dva řády více obyvatel než ostatní). V době, kdy v Evropě bylo jen pár měst s více než 10 000 obyvateli, Řím měl o dva řády obyvatel více. Jeho úrovně dosáhla v západní Evropě až města za 1800 let!!!!!, tak významný a jedinečný byl.(12.4.2016)

Příjemný dokument o městu sovy a městu orla... Jsem rád, že se tvůrci zaměřili na místa relativně neznámá, což představuje hlavní klad. Dá se ocenit i snaha postihnout nuance, které v těchto metropolích přežívají z antiky do dnešních časů. Za zmínku stojí i grafická výbava dokumentu, kdy na řadu přichází mnohé rekonstrukce, jež přibližují obraz dávných dob. Je pochopitelné, že za 2 hodiny není zkrátka možné o Athénách a Římu sdělit vše. Nicméně si myslím, že se podařilo podat ucelené poselství. Nezbývá než doplnit, že antická města budou i nadále představovat inspiraci pro budoucí generace. Díky jejich odkazu žijeme naši současnost.(30.8.2017)