Úspěšná spisovatelka Veronica Henleyová (Janelle Monáe) dokončuje své knižní turné a vrací se domů k manželovi a dceři. Šokující zvrat událostí však obrátí její život vzhůru nohama a uvrhne ji do děsivé reality, která ji donutí čelit své minulosti, přítomnosti i budoucnosti dříve, než bude pozdě. Vizionářští režiséři Gerard Bush a Christopher Renz a producent filmů Uteč a My přicházejí s provokativním thrillerem plným napětí a děsivých zvratů. (HBO Europe)

Trailer 1

Marceloo

Uznávaná aktivistka Veronica Henley (Janelle Monáe) uviazne v desivej realite svojich černošských predkov, ktorí boli otrokmi na plantáži v Louisiane. Musí na vlastnej koži prežívať teror, ktorým si prechádzali jej predkovia každý deň a ktorý sa prenáša aj do jej života. Je len na sile jej mysle, či sa z tejto krutej reality dostane von. - Konečne poriadny horor, ktorý je sociálne relevantný, pretože práve v tomto spočíva sila tohto žánru. Najväčšou nevýhodou je to, že sa posolstvo filmu kvôli udalostiam v Amerike v posledných mesiacoch podstatne vytráca. Keby tento film vyšiel pred 25. májom, išlo by o dielo, ktoré nemá obdoby. Prečo to teda tak nie je? Pretože BLM movement, ktorý bojuje za černošské práva, infiltrovali LARPujúce deti z bohatých rodín (https://nypost.com/2020/09/12/rich-kid-rioters-are-ignorant-about-the-poor-working-class/) a leje do neho milióny dolárov George Soros (https://www.nytimes.com/2020/07/13/us/politics/george-soros-racial-justice-organizations.html), takže sa jeho zmysel úplne vytratil a väčšina ludí nezaujímajúcich sa o politiku tento movement nebude podporovať (https://www.pewresearch.org/fact-tank/2020/09/16/support-for-black-lives-matter-has-decreased-since-june-but-remains-strong-among-black-americans/), keďže vďaka sudcom ktorých podporuje práve spomínaný odporný dedek (https://www.washingtontimes.com/news/2020/aug/16/kim-foxx-mike-schmidt-accused-fueling-riots-chicag/) sa tieto deti dostanú späť do ulíc a môžu robiť bordel aj naďalej. Ďalej preto, lebo tie najkrutejšie scény z tohto filmu, za ktoré považujem nasadenie slučky na krk a následné ťahanie za koňom zneužívajú primitívni športovci, ktorým sa nedarí v ich disciplínach, tak si musia nájsť iný spôsob ako zaujať (https://www.cbc.ca/sports/nascar-bubba-wallace-noose-1.5626941). Ďalej nesmiem zabudnúť na atlétov, ktorí si myslia, že sa v uliciach ešte stále pohybujú ludia, ktorí lovia černochov podobne ako v tomto filme a preto musia byť neustále v strachu (https://www.espn.com/nba/story/_/id/29735483/lebron-james-says-black-community-terrified-result-police-conduct). Najviac ma ale zaujal záver, v ktorom sa divák dozvie, čo to Antebellum vlastne je. Osobne si myslím, že by sme sa ako ludia nemali snažiť mazať históriu (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_monuments_and_memorials_removed_during_the_George_Floyd_protests), ale poučiť sa z nej a zaistiť, aby sa už nikdy neopakovala. Každopádne úžasný film, ktorý zaujme každého, kto sa aspoň trochu zaujíma o históriu USA. Je mi jasné, že potomkovia komunizmu budú mať primitívne komentáre o tom, že je to 'film o negrech pro negry', ale tak to nie je až taký problém, pretože internet je ich safe space a irl by to v živote nikomu do očí nepovedali. Milujem túto novú vlnu černošských hororov, a aj keď mi je ako oddanému pasažierovi Trump trainu mnoho scén proti srsti, dokážem túto formu umenia oceniť a som rád, že si tento projekt všimli ludia z okolia Jordana Peelea. Nehneval by som sa ani keby dostal tento film nomináciu na Oscara, keďže tie nové požiadavky na diverzitu určite splnil. + herečka z American Horror Story ()

Eliott

,,Věci nejsou vždy takové, jako se na první pohled můžou zdát" - Zásadní hláška z filmu, která perfektně popisuje zápletku. Film začíná na plantáži a za doprovodu skvělé hudby nás provede okolím a jsou nám letmo představeny hlavní postavy. Nacházíme se na půdě konfederace v dobách občanské války v USA, kde jsou černoši denně mučeni. Pak nastane jistý zlom který diváka zmate a brutálně otřese s bodovým hodnocením. To vše se naštěstí vysvětlí u závěrečné kapitoly a dojmy z filmu napraví. Vřele doporučuji dokoukat a nenechat se druhým dějstvím znechutit. 80% ()

EvilPhoEniX

Ok tady musím nadhodnotit, jelikož se zde opět šíří hateful racist propaganda a přitom film své kvality má a dokáže zaujmout. Na Antebellum jsem se těšil hodně a ve výsledku trošku mrzí, že je spíš hutným dramatem říznuté Thrillerem, než hororem, ale i tak si mě film získal. Podobně laděné filmy můžu, za které i vděčím nové éře Jordanovi Peelovi a nutno uznat, že potenciálně oscarově nadaná Janelle Monáe hraje naprosto úchvatně ( Moonlight, Hidden Figures a Harriet tři filmy nominované na oscara). Jedna z mála hereček, která výborně hraje, ale zároveň je i neskutečně krásná žena, se kterou jsem celý film silně empatizoval. Napadly mě v průběhu filmu různé teorie, ale to s čím tvůrci vyrukovali v závěru mě odrovnalo. Hodně originální film, který je skvěle natočený, výtečně zahraný a poslední půl hodinu napětím a emocemi nabitý. Bavilo mě to. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí**, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 7/10. ()

*CARNIFEX* odpad!

To už aj “12 rokov otrokom” pôsobí hororovejšie, ako táto “historická”, nevýrazná, trápna záležitosť bez emócii od “LionsGate”. Celé mi to v tomto období príde ako umelo vyvolaná propaganda: “Black Lives Matter”. To je ako natočiť thriller o rúškach, ktoré si počas nákupu v Kauflande, nikto nechce nasadiť, pričom napriek hrozbe úmrtia z infekcie, nakoniec aj tak nikto neskape. Pre mňa černoch ako cigáň, na farbe pleti nezáleží, no toto mám naozaj vnímať ako HOROR? Toto nie len že nie je horor, toto nie je ani len film, ktorý si zaslúži pozornosť. Absolútne zbytočná zlátanina, ktorá sa snaží pôsobiť mysticky, pričom ten umelecký záver je už doslova ala “Free Willy”. Trápne, nezaujímavé, zbytočné .. ()

Davies182

Nemůžu říct, že by mě to konstantně nepřekvapovalo, a to postupné odkrývání karet je taky hodně zajímavé. Jenže i přes super námět je zde napětí cítit jen v několika málo kruciálních scénách, a ten mdlý televizní look tomu taky prostě nikdo neodpáře, i kdyby šlo nakrásně o záměr. Jinak super práce s postavami, dlouho jsem ve filmu necítil takový odpor k sebestřednosti, aroganci a namyšlenému chování. [HBO GO] ()

• Natáčení probíhalo v New Orleans v Louisianě. (noelcoward73)