Pravdivý příběh vzestupu hudební legendy Arethy Franklin. Od jejích počátků, když jako malá zpívala v kostelním sboru, k tomu jak se vypracovala na mezinárodní super hvězdu. (Forum Film CZ)

silentname

V jadre si myslím, že "Respect" je dobrým filmom. Pravdou je, že o živote Arethy Franklin som toho veľa nevedel a reálne som sa oň asi ani nikdy nejako výraznejšie nezaujímal. Jej hudba nebolo to čo som vyhľadával, ale musel som vždy uznať jej kvality. Či už talentovaných hudobníkov, ktorí sa jej starali o aranžmány, alebo aj jej zlato v hrdle, ktoré bolo a vždy bude absolútne nespochybniteľné. Čo sa tohto filmu týka, myslím si, že ponúka tak akurát zo všetkého. Je v ňom dostatok skvelej hudby, počas svojho obrovského času ma reálne nenudil a mal som pocit, že herci robia maximum, aby svoje postavy predali. Jennifer Hudson možno miestami mohla herecky ponúknuť trošku viac, no tie spevácke čísla som jej veril a predala ich veľmi dobre. Film má aj pár scénok, ktoré mi ostanú v pamäti a musím uznať, že vznik skladby "Respect" je pre mňa spracovaná super. Herecky som s nikým nemal výraznejší problém, natočené je to kompetentne, no film trošku spadne do pasce životopisných filmov posledných rokov, ktoré tak trošku ukazujú tie isté veci, aké sme mali možnosť vidieť už v mnohých filmoch predtým. Čo je základom? Démoni a alkohol. A v Arethinom prípade aj nie veľmi šťastné detstvo. A je mi jasné, že mať prvé dieťa už niekedy v 11-tich alebo 12-tich rokoch rozhodne nie je niečo, čo je príjemné, no tej časti sa reálne venujeme príliš málo na to, aby z toho niečo aj reálne vyplynulo. Vzťah s jej deťmi tu celkovo ide dosť mimo príbehu. A v určitých bodoch mi to bolo celkom ľúto. Myslím si, že tu bol potenciál na to, aby film ponúkol niečo trošku iné. Niečo, čo by nás ako divákov dokázalo viac zasiahnuť. No v podstate sa dozvieme tie isté veci, len v živote inej známej osobnosti. Mňa film osobne nenudil a mám pocit, že sa tvorcovia snažili niečo priniesť. Ale mohlo to byť oveľa veľkolepejšie. No po dopozeraní som úprimne mal pocit, že sa k téme tvorcovia postavili s úctou a rešpektom. A to im musím uznať. Hodnotenie: B+ ()

Chrustyn

Nijak strhující ale řemeslně a herecky kvalitní životopisný film. Aretha Franklin byla obrovská osobnost nejen na hudebním poli a už jen kvůli ní stojí film za vidění. Jinak je to standardní životopisná klasika, které jede v zaběhnutých kolejích a nijak z nich nevybočuje. Hodnocení tak ve výsledku záleží na divákově přízni k této velké zpěvačce. ()

Vxxx

Aretha byla samozřejmě neuvěřitelně nadaná zpěvačka a muzikantka, bohužel její život asi nebyl dost zajímavý pro 150minutový film, protože to byla nuda. Nějaký respekt, růst, síla nebo ani nic podobného z toho filmu nesálalo. Pokud bych měla Arethu soudit podle snímku, tak to byla hloupá tichá puťka, která prostě jen uměla zpívat. A to si Ms Franklin určitě nezasloužila. Škoda, doufala jsem v Oscarovku. 2* ()

Arsenal83

Kto má rád škreky černošských kostolných speváčok a neprestajné aleluja tanečky tak toho film uspokojí. Viem, legenda. Aretha Franklin. Ale tak moja legenda to nie je, ja si pri jej výkrikoch musím dávať vatové tampóny do uší. Dve a pol hodiny filmu, ktorý je určený pre vyhradené afro publikum. Našťastie pri tej nude nezaspí, pretože vždy prišla Aretha a zvýšila decibely. ()

M.i.k.e

Aretha Franklin měla svoje démony (skoro jako všichni umělci) a prožila si svoje těžké chvíle,ale pozici královny soulu jí už nikdo nikdy nevezme.A z tohoto pohledu by si jako její připomínku a poctu zasloužila lepší film.Minimálně na úrovni Hackfordova Raye a do toho má Respect sakra daleko.Ano,mapuje ty nejzásadnější okamžiky jejího života počínaje smrtí matky v raném věku až k událostem po smrti Martina Luthera Kinga,která Arethou otřásla a pak se chvíli "hledala",ale dělá to takovým fádním a chvílemi extrémně nezáživným způsobem,že pocitově nemá dvě a půl hodny ale spíš tak čtyři.Hudby tu není ani málo,ale ani úplně moc,potkáme tu její největší hity,ale stejně jako celému filmu jim chybí energie (taková kterou měl už zmíněný Ray a nebo třeba Walk The Line).Celý film je napsán a natočen tak zvláštně přízemně přizdisráčsky aby náhodou nevyvolal nějakou kontroverzi a někoho neurazil,že mu to v reálu ubližuje a posouvá ho to směrem k televizní tvorbě (takové té nehezké ala Halmark).Přitom obsazení je dobré a jsou tu náznaky,že mohlo jít po delší době o opravdu dobrý životopisný filmy.Jennifer Hudson je sice lehce prkenná a působí jako by se bála to pořádně rozbalit,nicméně stále jí to hezky zpívá.Forest Whitaker je na tom podobně (jen nezpívá) a nejlépe z toho tak nakonec překvapivě vychází Marlon Wayans,který v roli Arethina manžela působí jako solidní zmetek.Ale i u něj to jsou většinou jen náznaky,nebo momenty a ve výsledku se sveze se zbytkem.Respect není vyložený průser a i přes hodně kritiky nelituji času který sem s ním strávil,jen prostě měl být lepší.Méně šedivý,energetičtější a nebo alespoň minimálně o 45 minut kratší...60% ()

fredisek

Tak špatně napsaný a nudně natočený film jsem neviděl dlouho. První zajímavá scéna přijde po půlhodině, vedlejší postavy (pokud zrovna nedělají nějakou scénu) se jen poťouchle usmívají a Arethu obdivují. Wikipediové heslo, které by si zasloužilo sestříhat na hodinu a půl maximálně. O vnitřním světě královny soulu se dozvíme málo, musíme ale sledovat dojákové scény s jejím otcem a poslouchat těžko uvěřitelné motivační dialogy. Aretha Franklin si zaslouží respekt, ale ne ustrašenost. Tenhle film se tak zoufale snaží nikoho neurazit, až z toho i pasáže o domácím násilí vyjdou jako průměrná hádka. Hudby je tam paradoxně velice málo a Jennifer Hudson je nemožně prkenná. Rocketman nasadil laťku hodně vysoko, Respect ji ani nepodlezl. ()

djfun

Aretha, královna soulu, dáma, co si zaslouží more than "just a little bit Respect"! A ačkoliv se tvůrci snažili vzdát jí ho naplno v každém záběru této dvouapůlhodinové (!) -vzhledem ke kvalitě filmu stopáží totálně přepálené- pocty, nedopadlo to bohužel tak, jak by bylo Mrs Franklin hodno. Celá černošská hudba, rhythm and blues, gospel, funk a především soul jsou totiž hlavně o feelingu - o pocitu, o syrových a hlubokých emocích, co jdou do (z) nitra duše, až nadřeň. A přesně to -vlastně to nejdůležitější, obzvlášť když se jedná o Arethu- tomuhle bijáku chybí! No, abych nebyl nespravedlivý, ve dvou třech momentech se tvůrcům povedlo ze mě nějaké emoce vymámit. Což je žalostně málo, zvlášť, když asi nejemotivnější moment přichází paradoxně během závěrečných titulků, kdy se objeví a zpívá skutečná Aretha Franklin. Většina filmu na mě totiž působila značně strojeně, uhlazeně, vyleštěně, místama doslova nudně, bez známky invence či originality, bez dramaticky vyšponovaných highlight momentů, s jednostranným pohledem a bez větší kontroverze, která vždy k životu tak velkých umělců patří. A navíc zbytečně přepolitizovaně, což bych asi před pár lety přijmul s mnohem větším nadšením, než v současné BLM politickou korektností "oteplené" době (čímž ovšem rozhodně nechci snižovat Arethin přínos v boji za práva afroameričanů). Dalším mínusem je vykreslení všech vedlejších postav, které jsou převážně ploché, stejně jako herecké výkony jejich představitelů. Především z rolí otce (jindy můj oblíbený Whitaker) a prvního manžela (Wayans) se vzhledem k jejich (ve filmu ne zcela natvrdo odhaleným) charakterům přímo vybízelo vymačkat mnohem, mnohem víc. Naštěstí to samé neplatí o Jennifer Hudson, která se s rolí (i zpěvem!) Arethy vypořádala přinejmenším se ctí. Právě ona, její famózní hlas a pochopitelně úžasná music drží Respect nad vodou! Filmařský RESPEKT by si však tahle legendární soulová Queen a Natural Woman zasloužila mnohem hlubší... ()

ER

Zhlédnutí filmu byla pro mě povinnost i když recenze nebyly moc dobré. Bohužel se s nimi musím shodnout. Scény byly dlouhé, provázanost na milníky v životě Arethy nemají potřebnou dynamiku a utápí se v dějovém průměru. Naštěstí je tu Jennifer "Aretha" Hudson s jejím úžasným hlasem a výborným hereckým výkonem. ()

Maximilianus

Životný príbeh Arethy Franklin nebol tak búrlivý, zaujímavý a dobre a inovatívne natočený ako Bohemian Rhapsody a najmä Rocketman, ale aj královná soulu si čo to odžila a v živote to nemala jednoduché. Podľa mňa sa film zameriava na málo z jej života, nejde až tak do hĺby a do emócie. A pritom mi to na tomto filme ani nevadilo a užíval som si pesníčky a skvelý spev Jennifer Hudson. Vo výsledku som ale nemal pocit, že sledujem niečo výnimočné. Ako pocta legende ale film slúži fajn. 6,8/10. ()

blondboss

Pri každom životopisnom filme by si mali tvorcovia dávať pozor na stopáž. Niektoré životné príbehy sú totiž zaujímavé a niektoré len také šedé a ničím výrazným nepoznačené, čo je aj prípad Arethy Franklin. Bolo tu síce pár dramatickejších dejových liniek, ale v konečnom dôsledku to nudilo a vzhľadom na fakt, že sa jedná o špecifický hudobný žáner, ani toľko divákov to nemusí zaujať. Mňa to bavilo prvú polku, ale potom už to skĺzlo do šedého priemeru a v zásade som to dopozeral len z povinnosti. Takže za mňa ľahší nadpriemer, ktorý však ťahá hlavne skvelý herecký výkon Jennifer Hudson. 60 % ()

koza3

Re Re byla pro mě pouze pojem. Zpěvačka...Slavná...Černoška...Jazz nebo Soul... Víc jsem toho nevěděl. Nevím, zda jsou ostatní natolik vzdělaní, že znají každou hvězdu minulé generace, ale já jsem uvítal tohle filmové shrnutí jejího života. Zažila toho dost. Už jen to, že byla ve 12 těhotná značí, že si v sobě nesla silné démony. Kontrola mužů nad její kariérou se táhne po celý její život a zlomový okamžik, kdy se konečně nas*re a vezme osud do svých rukou bude asi ten, který napumpoval její kariéru tím jejím správným směrem. Komentující tady tvrdí, že film je bez emocí a že se tam moc neděje, ale já to vnímám jako emoce skryté, zahloubané právě za maskou, která je kontrolována jejím otcem a následně manželem/manažerem. Určitě by se to dalo trošku více zdramatizovat, ale to, že samotná Aretha Franklin se podílela na scénáři a sama si vybrala herečku do hlavní role přidává punc realističnosti. Já nepotřebuju vymyšlený příběh v životopisném dramatu. I tak jsem si přelouskal wikipedii a něco je tam lehce poupraveno, ale to už tvůrcům odpustíte v zájmu dobré dramatičnosti. Výtku bych dal asi délce filmu. Dvě a půl hodiny jsou přeci jen dost, ale na druhou stranu tam nebyla jediná píseň dvakrát a pořád se něco dělo, takže i tu bolavou prdel z kina nějak přežiju. ()

rigby

Důstojná připomínka výjimečné zpěvačky. Ale stačí to na celovečerní film, navíc ještě takhle dlouhý? ()

Juraj007

RESPECT (recenzia filmu): 7/10    Po Freddie Mercurym a Eltonovi Johnovi dostala svoj skvelý hraný filmový pomník aj ďalšia hudobná legenda. A tak po zástupcoch rocku a popu si prostredníctvom filmového príbehu môžeme priblížiť aj históriu soulu. Nepochybujem, že v Amerike môže osloviť desiatky milióny ľudí nielen z černošskej komunity, v našich zemepisných šírkach to bude zrejme podstatne menšinovejšia záležitosť - ak si porovnáme Arethu Franklin s jej britskými kolegami.    Názov filmu je symbolický vo viacerých rovinách. Aretha si musela vydobyť rešpekt voči sebe nielen voči svojmu otcovi, voči svojmu prvému manželovi a v závere filmového príbehu aj voči hudobnému producentovi Jerry Wexlerovi, ktorý nedôveroval jej zámeru nahrať čisto gospelový live album. Rešpekt si musela doslova vybojovať z pohľadu ľudských práv v Amerike celá černošská komunita a Aretha sa stala jedným z hudobných symbolov tohto boja previazaná aj s jej najväčším symbolom Martinom Lutherom Kingom.    Mňa, ako belošského Stredoeurópana, zaujali dva momenty. Po prvé, skutočnosť, že najviac násilia (fyzického aj psychického) počas svojho života zažila Aretha od mužov svojej vlastnej komunity - vrátane vo filme len jemne naznačeného faktu, že jej prvé dve tehotenstvá a pôrody sa viažu k veku 12-15 rokov. Tým druhým momentom je spôsob vyznávania svojej náboženskej viery prostredníctvom extaticky pôsobiacich omší a náboženských stretnutí v kostoloch, ktoré dávajú prirodzený priestor pre neuveriteľný a nádherný hudobný prejav - v tomto prípade Arethy.    Akokoľvek na Stredoeurópana to môže byť až prehnane emotívne - všetko pozitívne prebíja skvelá hudba a božský hlas. Navyše v interpretácii fenomenálnej Jennifer Hudson, ktorú si už za svojho života Aretha vybrala ako svoju filmovú predstaviteľku. Oscary, Zlaté glóbusy a aj iné filmové ceny majú svojho veľmi horúceho favorita. Výborne jej sekundujú aj predstavitelia troch hlavných mužských rolí - Forest Whitaker (už po tretí raz bola Jennifer jeho filmovou dcérou) v úlohe jej charizmatického, ale psychicky despotického otca, Marlon Wayans ako jej majetnícko-násilnícky manžel Ted White a Marc Maron ako jej producentsko-manažérsky (znovu)objaviteľ Jerry Wexler. Pôvodom z JAR pochádzajúcej režisérke Liesl Tammy sa jej filmový debut vydaril.   Film aj skvele dokumentuje, že napriek fenomenálnemu talentu si na svoj úspech musela počkať. Po dvoch desiatkach vo svojej podstate neúspešných singlov a deviatich rovnako málo úspešných albumoch. Až album číslo 10 (I Never Loved a Man), kde ju producent Jerry Wexler nechal prejaviť sa nielen ako “iba” skvelú speváčku, ale ako ozajstnú osobnosť v hudobnom i tom najosobnejšom slova zmysle. A výsledkom bola skvelá séria albumov, ktoré Arethe priniesli zaslúžený titul Lady Soul. Film má svoje herecké a aj hudobné highlighty - pre mňa určite skladby  Ain’t No Way, Respect a aj finálová Amazing Grace. Titulková verzia Natural Woman s archívnym zábermi Arethy Franklin počas jej vystúpenia v Kennedy Center je už tá fantastická čerešnička na záver.    Kto by si ho mal pozrieť? Všetci fanúšikovia hudby zvanej soul až po najmladšiu generáciu reprezentovanú po interpretačnej stránke trebárs Arianou Grande. A ktokoľvek, kto dokáže dať za pravdu známemu veršu z pesničky Honzu Nedvěda o tom, že “holky těžší to maj” - obzvlásť ak ide o černošku, ktorá vyrastá bez mamy v Amerike 50-ych rokov. A ktorá, nádherným hudobným spôsobom, dokázala zhmotniť slovo - termín pre (nielen) ženy tak dôležitý - Respect.    P.S.: Ten, vo filme tiež len naznačený, dokument o nahrávaní živého gospelového albumu Amazing Grace nakrúcal v roku 1972 oscarovský režisér Sydney Pollack. Len pri nakrúcaní nepoužíval klapku a tak sa nepodarilo v predpokladanom čase zosynchronizovať zvuk s obrazom 16 kamier. Stalo sa tak až takmer 40 rokov neskôr a samotný film mal premiéru až po smrti Arethy Franklin v roku 2018. Na Slovensku sa premietal jediný raz na jeseň 2019 v rámci skvelého cyklu Music & Film, ktorý už veľa rokov v bratislavskom kine Lumiére pripravuje Miro Ulman.   P.P.S. film má 144 minút a to bol pre kiná skrátený z pôvodnej trojhodinovej dĺžky – tak už teraz sa teším na director’s resp. extended cut .   zverejnené na okulture.s ()

hufnagel

Ak by niekto vedel zaspievať piesne Arethy Franklin s tou jej plnou chrapľavou dušou,tak to je iste Jennifer Hudson.Pocta Arethe bola príbehovo dosť slabá,ale ten spev to zachránil.A to čo zaspievala Jennifer v tom finále,z toho som mal zimomriavky až za ušami.Musím upozorniť,že som starý milovník kvalitnej soulovej hudby,možno preto taký rešpekt. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 9/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

Sopholojong

To, ze mam jednu z najprijemnejsich ciernych hereciek a spevaciek Jennifer Hudson, ostrielaneho matadora Whitakera a vyplnim to najpreflaknutejsimi slagrami "legendarnej" Arethy este neznamena, ze mam i skvely film. I ked ta Jennifer pravdepodobne minimalne "globusovu" nominaciu dostane a kostymy/vyprava tu "oscarovu", vsetky ostatne aspekty plavaju po povrchu. Par serialovymi epizodami sice "ostrielana", ale v mainstreame neskusena Liesl Tommy nedokaze priniest nieco viac, ako priamociaro si plynucu biografiu o zranenej dusi, ktora opat raz trpi pod tyranskymi rukami otca ci partnera. Chcel by som to vidiet v directingu Mangolda, alebo co tak Jordan Peele. ()