My děti ze stanice Zoo (TV seriál)

• Německo

Wir Kinder vom Bahnhof Zoo

• Německo

Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo

• angličtina

We Children from Bahnhof Zoo

Německo, 2021, 6 h 54 min (Minutáž: 46–57 min)

Raději si znovu dejte Trainspotting. Bohužel zcela průměrný seriál, který nabízí všechna klišé o mládí na drogách, ale nic nového. Výhody seriálu: pěkná kamera a kulisy ošklivého panelákového Německa 80. let (točeno v Praze, hihi) - Malborka, Coca Cola, prášky a drogy. Dále sympatičtí herci. Nevýhody: 1. Zápletka: klasická klišé. Děti z rozvrácených rodin, vše jste viděli už 100x jinde. Slíbí si, že už si nedají dávku, pak to poruší, kde jsme to jen viděli? Všude. 2. Seriál se rozprostřel v bezčasí. V podstatě mi dává větší smysl natočit buď autentický remake původního filmu z roku 1981, anebo udělat zcela novou moderní adaptaci se smartphony, insta-stories atd. Seriál nejde ani jednou cestou. Bere si hodně z devadesátek. Taneční hudba je zcela jiná, než se hrála v 80. letech. Tahle rozplihlost ubírá seriálu na autenticitě. Proto nemůže mít takový dopad jako drsná výpověď jedné generace. Původní knihu a film mám moc rád, ze seriálu jsem tedy na rozpacích. Zázrak se nekoná a remaky málokdy přinesou něco zajímavého. Vzpomíná si někdo ještě na nedávných 7 statečných z roku 2016? A proč by měl? :-)(27.2.2021)

• Simushkas

Zřejmě pokus o německou Euforii, ale nějak se to nepovedlo. Absolutně to nekoresponduje s původní knihou, ze které jsem kdysi měla silné pocity. Tohle dílo je tak jalové a nepoutavé, že mě to vůbec nevtáhlo do děje. Těšila jsem se na Berlín a místo toho koukáte na Prahu...Tolik potenciálu, který byl zakopán do země, škoda.(27.2.2021)

• nelja

Kamikadze (letadlo) řítící se iracionálně doprostřed nevyhnutelné zkázy (bouře). Takhle symbolicky se otvírá děj seriálu. Nevíme ovšem, jestli to není kouzlo nechtěného, protože symbolismus přece jen naznačuje ambiciózní a sofistikované přístupy vyprávění a zde jsme svědky spíše nepřetržitého sledu, předpokládám že nechtěných, trpkých anekdot. Pojďme tedy na ně. Chlapec přijde na veterinu s nemocným pejskem a vytáhne z náprsní kapsy peníze, načež lékař zvíře vezme a bez očekávaného vyšetření konstatuje: je už příliš pozdě, na operaci má slabé srdce! Vtip? Ale ano! Hbo go uvádí: My děti ze stanice Zoo. Mělo to být spíš drama jako ta knižní předloha? A není? Nevadí. Něco vzniklo, to je důležité. Mysleme pozitivně! Nebo tenhle, znáte? Přijde týpek s kyticí růží do bytu a mezi řečí zmíní, že zase nejede výtah. O pár okamžiků nastupuje jedna z informovaných osob do výtahu, protože přece nejede, aby se volným pádem zřítila z 11 patra a celou fatální, drastickou situaci bez mrknutí oka přežila bez jediného šrámu. Studenti ve třídě pak můžou představovat diváka seriálu, který také pochopitelně nevěří, protože tohle se zkrátka při nejlepší vůli stát nemohlo! Následuje toporné a naivní inscenování prvních tajných šluků, nepochopitelné přemísťovaní z bodu A do bodu B, aby se nic nestalo, aby se nic neřeklo, aby se nic neposunulo. První našlehávání nepokrytě vykradené z Boyleova Trainspottingu, vyhazování hrsti tablet nepokrytě vykradené ze Sorrentiniho Loro. Možná by to mohlo dobře vypadat! Možná by to mohlo vypadat umělecky! U Sorrentiniho to tak na mou duši vypadá, ale tady ne a divák si jen říká, panebože, on fakt vyhazuje ty drogy do vzduchu, proč to dělá, proč to dělá??? Odpověď: aby je pak mohli zoufalci sezobávat ze země! Přece! Pro lepší zážitek přece. A budeme mít další scénu. A takhle to budeme dělat pořád a na konci budeme mít quality tv! Anebo pejskočičí dort. Anebo něco. Něco určitě jo. Tak jo. Někdo mi heká pod okny, někomu se udělalo blbě, asi šesti postavám, musím to zkontrolovat.(27.2.2021)

• - Od léta 2019 do prosince 2019 se natáčelo v České republice, převážně v Praze. Jako lokace posloužily například Divadlo X10, stanice metra Smíchovské nádraží či Motorest Ohio Kersko. (DenisR)