My děti ze stanice Zoo

• Německo Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (více)
Německo, 2021, 6 h 54 min (Minutáž: 46–57 min)

Předloha:

Christiane Felscherinow (kniha), Kai Hermann (kniha) (více)

Lena Urzendowsky, Jeremias Meyer, Jana McKinnon, Michelangelo Fortuzzi, Bruno Alexander, Lea Drinda, Sebastian Urzendowsky, Angelina Häntsch, Nik Xhelilaj (více)

Epizody(8)

Christiane, Stella, Babsi, Axel, Michi a Benno se setkávají ve vzrušujících klubech a na undergroundových večírcích v Berlíně. Jsou silní, odvážní a užívají si nevázaný život v tomto "ráji" – který se zpočátku zdá plný barev, výzev a vzrušení. Středobodem skupiny je Christiane, jejíž život se po zdrcujícím rozvodu rodičů zcela zhroutí. Uteče z domova a brzy se ocitne ve spárech omamného podsvětí. Zatímco se přátelé navzájem sbližují a neustále vyhledávají další vzrušení, balancují mezi intenzivními pocity euforie a temnou, nebezpečnou depresí. A jak se jejich vztahy prohlubují a rozpadají, jejich individuální traumata je stahují ke dnu, z něhož se některým z nich už nikdy nepodaří odrazit. (HBO Europe)

Zaitsev

Skvělý herci, super hudba. Jenže: tohle má už od předlohy od drog odrazovat a ne na ně dělat reklamu! Když jsem poprvé knížku někdy ve třinácti četl, bylo mi z ní na blití, takže plnila účel...Vizuálně zajímavý a být teenagerem (haha), vidět novou verzi hipster dětí ze ZOO, tak mě to láká. Mládeži radši nepouštět, chcete-li dělat prevenci. Plus asi nakonec dodávám, že co se v Německu tváří umělecky (viz třeba najednou hory nad Berlínem), není vždycky umělecké...moc nechápu tu křečovitou snahu tvůrců to tam cpát. Nelíbilo, tyhle filmy nemají být barevný a skotačivý, má tam být fuj filtr, nemá tam být konec jako z pohádky (SNBák a šťastný teplý teenager?? wtf) má tam být realita a v realitě se umírá. ()

salamandrr

Ubírám hvězdu, neb se to nedrží původního knižního příběhu. Na druhou stranu je tam pěkně hnusně ukázaný jaký je tento feťácký život, SPOILER kurvení, prodávání se úchylákům, nechat si naložit do řitě, švihání perverzáka, šlehat si na hajzlu, feťácký party, rvačky o fet, absťáky, krádeže, rozpad rodiny i osobní budoucnosti a jiné krásy feťáckého světa ()

bearmeedek

Musím říct, že se mi seriál hodně líbil. První díl celý padl na seznamování s jednotlivými osobami - bylo jich dost. Potom už mládež vytvořila partičku pro naprosto volnou zábavu. Naprosto perfektní výběr herců, nezletilé holčičky excelovaly. Všichni dovedli dát své postavy ve všech polohách, od té bezstarostnosti, přes závislost až po trosky. A platí to i pro dospělé. Např. rodiče Christiane. Matka klasická blbka a otec, to bylo naprosté zjevení. Hlupák a naivista, říznutý psychopatem. Jako bonus jeho image. Vykopávka z NDR. Film může působit jako neúcta k tématu. Děj probíhá jako jeden velký mejdan, pestrý barevný obraz a veselá hudba. Prostě: bavíme se, tančíme, pijeme, máme sex a fetujeme. Ale právě tohle všechno ukazuje divákovi pocity těch mladých na jejich jízdě. Určitě jsem to nechápal jako návod pro život. Ve druhé půlce začne veselí rychle opadávat a myslím, že ukázaná realita závislosti na "háčku" byla dost výmluvná a varovná. Včetně různých pokusů o detox a svodů od kamarádů "tak ještě jednou naposled" a pro někoho to pak je opravdu naposled. Pro jiné nutnost řešit finanční náročnost fetu prostitucí. Jinak, opravdu se v Berlíně v té době hrálo na diskotéce jen techno? ()

scharkan

Chápu rozhodnutí, že se jedná o nadčasový univerzální příběh, není tedy nezbytné ho zasazovat jen do 70. nebo 80. let. Nechápu ale rozhodnutí angažovat dospělé herečky, které sice hrají maturantky, zároveň se ale potýkají s první menstruací a mluví se o nich jako o dětech. Doteď vlastně nevím, jak mají být postavy v seriálu staré. A překáží to ve vnímání příběhu a sblížení se s hrdiny. Postavám a jejich zázemí je věnována spousta prostoru, bohužel je to ale jedno klišé za druhým a hlavně strašlivá nuda. Na to, že se jedná o osmidílný seriál, vše je děsivě plytké a zároveň rozvleklé. ()

boni

Miluji knihu i film, o drogové tématice to je pro mne s přehledem to nejlepší, co kdy vzniklo, ale seriál je jiný. Nemáte tu ten bezútěšný pocit, na druhou stranu v rámci možností to nedopadlo úplně špatně, protože i když to tak na první pohled nevypadá, tak se to v mnohém předlohy drží více než silně. Samozřejmě raději pomlčím o přestárlých hercích, devadesátkové diskošce, my chceme starý Sound!!!,či neustále perfektním make-upu, protože by to bylo na dlouho. ()

kukkik odpad!

Nevkusné zprznění a totální nepochopení či dokonce úmyslné zdeformování samotné pointy a poselství předlohy. Tohle je neodpustitelné a shovívavé hodnocení tuhle dnešní degenerační tvorbu jenom podporuje. odpad! ()

scarlock

Kniha mě ovlivnila jako teenagera a film tu temnotu a neskutečnou depresivnost okamžiku střídánou bezbřehou shodou a radosti umocnila. Seriál nezvládl ani jedno, je to jako vycuc celku dotvořený pred hodinou literatury. Určitě to šlo udělat lépe, ale jako teenager bych hodnotil jinak. Nejhorší za mě jsou postavy, kterým 12-14 let nemůžete věřit ani chvíli... ()

Don82

Předlohu jsem nečetl, takže nemohu srovnávat. "Děti" nejsou takový propadák, jak se možná na první pohled zdá. Ústřední poselství je vyobrazeno hodně otevřeně a explicitně. Některé scény jsou dobré (sekunduje zajímavý soundtrack) a herecké výkony nadprůměrné. Hlavní problém je, že toho je na 8 dílů málo: scénář je tak na 50% času. Hluchá místa bohužel rozřeďují budovanou atmosféru a po nějakém čase je z toho takový divný pocit, že seriál nikam nesměřuje. ()

incognito

My ne už tak děti, co si na Děti ze stanice Zoo jen hrajem. Takhle by zněl asi výstižnější název seriálu. Seriál se odehrává v takovém jakoby retro vakuu. Měly by to být 70. léta, ale nějak nejsou. Vše je aspoň v první polovině takové načančané a disco Sound vypadá jak z dnešní doby. A podobných nesrovnalostí je tu víc. Například věta : V Praze je svoboda. V sedmdesátkách teda fakt ne. A následně "esenbák" cestující v ČSSR do západního Berlína...? Navíc rozhodnutí o posunu věku "dětí" celé absolutně ztrácí tu děsivou vypovídající hodnotu. Děj se má odehrávat i v průběhu několika let, ale vlastně to není jak poznat. Herci se nemění, prakticky až na pár vyjímek se ani nezmění účes. Čekal jsem něco mnohem syrovějšího. ()

SAINTS

Ma to dobry pribeh,soudtrack,kameru a vyborne herecke vykony mladych hercov.Knihu som nečital a film z roku 1981 je predca len trochu lepši,hlavne čo sa atmosferi tyka. ()

joelly01

Po prvnim dile nekompromisne zodpadovala jsem, ale nakonec jsem se nechala premluvit ze se budeme koukat dal a abych byla uprimna, nelitovala jsem. Nakonec to docela ulejzalo. Hodne me iritovalo to vtirani se divakovi, nemam to rada. Serial se odehrava v 70. letech, ale decka tam chodej parit na ruzne libove techno party. Jezdi tam vlaky ktere zacaly jezdit az v polovine osumdesatek (to vadilo hlavne Klenotovi, velkemu fanouskovi vlaku), Detlef se, chudak, musel prizpusobit modernimu publiku a prejmenovat se na Benno. Stella wtf. A ani nevim co si mam myslet o tom tripu ze zapadniho Berlina do "svobodne" Prahy (asi ulitba mestu kde se serial natacel?). Vlastne to na knizce i puvodnim filmu jen parazitovalo. Plna palba by to byla, kdyby mel reziser koule a pod jinym jmenem (jen treba s nejakymi popkulturnimi odkazy) serial zasadil do soucasnoti a dal tam treba dealovani pres snapchat a zenske si shanet zakazniky, ja nevim, treba pres instagram. Takle to vsechno zustalo na puli cesty. Ale lepsi trojka, protoze to melo par docela kvaletnich momentu a nenudilo to. Dodatek: co me jeste sejrilo prevelice byl Christianin otec. Vypadal tak o par let starsi nez Christiane. Jak bylo jasne ze pujde o volnejsi adaptaci tak jsem si zpocatku rikala jestli to neni jeji pritel nebo bratr :/ To byl fail jako prase. ()

tkey

Oproti filmu a knížce hodně slabá záležitost, zkrátka jsem čekal více. Flow mě ani nedonutil to dokoukat. ()

janahorova

Seriál mě příjemně překvapil. Četla jsem knižní předlohu i viděla původní adaptaci. Knižní předloha byla taková suchá, nedokázala jsem si v tom najít nějaké emoce, příběh se pořád opakoval... Nemyslím si o ní, že si zaslouží být tak velkou klasikou. Tím pádem seriál v tomto moderním podání předloze podle mě dodal šmrnc a byl zajímavě natočený. Herci dobře vybraní tak, že utáhli mou pozornost. Jen jsem mnohokrát zauvažovala nad historickou přesností. Hodně věcí působilo moderně. Navíc kamera a nasvícení tomu dávaly takový hezký naleštěný vzhled. Chyběla trochu větší syrovost té doby.  Jak seriál tak kniha za mě ukazuje drogy trochu moc pozitivně, ale u knihy mi to vadilo mnohem víc. Ta na mě působila, jako by to celé byla úplná pohoda bez vážných následků. V seriálu ta rizika drogového prostředí byla přecijen vizuálně trochu srozumitelnější, věnoval se smrti kamarádů, zobrazení odvykání a dalším detailům. Za mě seriál rozhodně doporučuji, pěkný moderní počin, který z nezáživné předlohy vykřesal asi maximum. ()

Carlie

Seriál je jedním velkým zklamáním. Špatné to sice nebylo, ale dvouhodinová filmová verze z roku 1981 je pětkrát lepší a osm hodin, které seriál má jsou příliš. Tolik času na to bylo a oni se úplně vyhnou otázce Christianina dětství, které mělo nejspíš veliký vliv na její následné braní drog. Celkově je to hodně volné zpracování knížky, protože já zaregistrovala maximálně jména postav a to že berou heroin, ale jinak je vše mimo. Celé mi to připomínalo Euforie (2019), ale o dost horší. A ta vizuální stránka? Co se tím snaží tvůrci dokázat nevím, ale bylo to nepovedené. Nechci být tak kritická, ale jinak to nejde. Já mám hlavně problém s tím, že seriál má být opravdu depresivní a tenhle není ani trochu. Hlavní "hrdinka" Christiane vypadá stejně na začátku, před braním drog a ke konci, kdy má být její situace extrémně blbá vypadá pořád stejně upraveně a zdravě. Ani jednou v seriálu neprodělala žloutenku a působí normálně. Tak nějak z toho teda nevyplívá, proč by vlastně s heroinem měla přestat a v tom je celá debilita toho seriálu. ()

laardlad

Od knihy se to teda docela razantně dějem i postavami liší, hlavní kostra příběhu ale zůstává zachována. Upřímně musím říct, že jsem si sledování seriálu užíval a na každý díl jsem se těšil. Shlédnuto v originále s německými titulky - a musím říct, že berlínský feťácký slang mi teda dával dost zabrat :D Normálně bych dal asi 4 hvězdičky, ale za ten výborný soundtrack přihodím ještě jednu navíc :) ()

Detektiv-2

Ze začátku musím ujasnit, že toto je moje první zkušenost s dětmi ze ZOO. Kultovní kniha a film mě teprve čekají. A upřímně jsem rád, že tomu tak je. Dostal jsem jednoduše nový a skvělý příběh, který je bravurně natočen, bez zbytečných porovnáváních a sledování rušivých detailů, abych sledoval, co budu moct zkritizovat oproti originálu. Zbytečně bych se okrádal o zážitek, který jsem dostal. Že se to nedrží knižní předlohy? A proč by mělo? V každém díle je jasně uvedeno, že jde o volnou inspiraci, ze které seriál vychází a není tedy jeho záměrem ji kopírovat. Příběh je to silný a jsem rád, že se jej tvůrci rozhodli oprášit pro mladší ročníky. Jde o kvalitní práci od hereckých výkonů (všem hercům jako by byli postavy šity na míru), kameru, barvy, scény po skvělou hudbu. Právě současnější písně, se stylově hodí do celého konceptu, jak je seriál pojat a ztvárněn a naopak mě velice baví, jak jsou zde vyobrazeny ony sedmdesátky. Tuto sérii jsem hltal každým dílem a rád se k ní po čase vrátím. ()

tomashewk

Špatný, hodně špatný. Dozvěděl jsem se, že když má člověk heroinovej absťák, tak se stačí jednou vyblejt a pak už zase můžeš šťastně jezdit na koni. ()

PamelaJJK

Knížku jsem kdysi několikrát četl i původní film jsem viděl. Přesto se mi tento seriál líbil. Nesrovnával jsem to ani s knižní předlohou, ani s původní filmovou adaptací, tak asi proto. Lepší je k tomu přistupovat jako k samostatnému dílu. Jasně, šlo to ukázat více syrově, ale... Postavy byli dobře obsazené i zahrané, průběžně se vyvíjely. Potěšil mě celkový vizuál i práce s kamerou a detaily. Pár neuhlídaných detailů (vlak ČD,...) se dá odpustit. Nikdo není dokonalý. Nikdo. V některých dílech mi vadila hudba (Bowie není můj šálek kávy), ale díky ostatním kladům se i to dá přehlédnout (přeslechnout). Nepotěšil příliš zkratkovitý a příliš symbolický konec, ale i to je v celkovém pohledu jen drobná skvrnka na kráse. Takže vlastně spokojenost. ()

cunicekb

Zlatá střední cesta. Nenadchne, ale ani úplně neurazí. Kdybych to brala podle knihy, napsala bych odpad, ale i autoři zdůrazňují, že jde o volnou inspiraci, tak hodnotím seriál trochu jinak. Přijde mi, že hrdinové jsou stále krásní, i když mají abstinenční příznaky, které zde ani nebyly moc košaté, to je první zásadní věc. Další je, že rodiče hlavní hrdinky nevypadají jako rodiče, ale jako divní kámoši od vedle. Holkám jsem tu mladost docela věřila, ono je to těžké, nějak je vybrat a "zmejkapovat". Kluci byli takovy ucha. Babsy byla nejvíc uvěřitelná, co se týče věku. Stella zase co do celkové uvěřitelnosti. Underground večírky vypadají také jinak, tohle bylo spíš disko v Lucerně. Na mě tam bylo moc krásy, ale málo utrpení i přes to, že plno situací bylo vyhrocených, ale pak přišel střih a bylo po... Pár chvilek na zamyšlení se dalo také objevit. Každopádně jako memento před drogami bych rozhodně volila jiný film. ()