Mutace

Altered States

Zmena stavu

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1980, 102 min

Nedoceněný klenot. Ken Russell k filmu přišel jako náhradník po Arthuru Pennovi, ale díky za to! Do filmu vnesl svoje typické režijní prvky, kdy se realita střetává s neurčitým nadpozemskem a pro ALTERED STATES je to ta nejlepší volba. Tohle se v ničem nezadá třeba s HOLY MOUNTAIN, ale není to tak přepálené. Herecký debut Williama Hurta je absolutně top, velká orchestrální hudba od Corigliana. Nebál bych se tvrdit, že tohle je svým způsobem předchůdce THE FLY nebo ARRIVAL. Snažit se analyzovat, zda-li je ALTERED STATES Chayefskyho pokus vstoupit na pole sci-fi anebo jen snaha vyrovnat se s rakovinou, která ho tou dobou pomalu požírala (a nakonec ho zahubila rok po premiéře filmu, když odmítl nastoupit na léčbu), si vyžaduje víceré shlednutí.(8.2.2017)

Pokud to má být symbolické vyjádření situace se kterou se museli vyrovnávat vědci na začátku 60tých let-zkoumající na sobě nezměrnou sílu psychedelik a jejich schopnost otevírat brány poznání..tak je to vcelku povedené dílko=70%...................Pokud to ale mám chápat doslovně-tak jak nám to Russell předhazuje-pak je to jen průměrná skoroscifihorrorová podívaná těžící z atraktivního psychotématu=50%(3.9.2010)

Působivá cesta za hranice nebytí v režii excentrického K.Russella, na kterém mám rád, že dokáže vyprávět obrazem, se postupně změní v jízdu do pekel. Opakování experimentů s halucinogenními houbami a rostlinami zavede W.Hurta společně s diváky do míst, která vypadla z temných obrazů H.Bosche. Přes všechny hrůzy a apokalyptické výjevy se nakonec ukáže, že Russell ve skutečnosti vypráví o lásce a její magické síle... viděno 3x p.s. asi nejvýstižnější název je v němčině - Der Höllentrip...(1.9.2016)

Predýcham do očí "ziapajúce" vizuálne efekty, sem tam neoslnivú audio stránku, rozpomeniem si na rok výroby a nechám to všetko radšej plavat, postavím sa z kresla a s istotou sebe vlastnou si poviem: Paddy Chayefsky, who are you??? = famózny scenár/adaptácia jeho rovnomenného sci-fi románu.... ---85%--- ...ak vás zaujíma podtext filozofie (pre niektorých psychológie), alebo chcete pričuchnúť k psychedelickým rituálom (..len okrajovo.. vo filme s odvolaním na Hinchi indiánov praktizujúcich starobylé Toltécke rituály - bude spomenutá aj "kráska") a oželiete spomínané audiovizuálne efekty, tak smelo do toho - neváhajte; pre ostatných možné ukojenie v sci-fi/hororovom audiovizuálnom ošiale.(30.1.2016)

Evokovalo mi to snad úplně všechno, od 2001: A Space Odyssey až po Take on Me od A-ha. Myšlenkově náročná scifárna, kterou jsem bůhvíproč čekala, to není. Hodnotím nakonec za 3; jsou tam některé hloupé momenty, které ale na druhou stranu působily vtipně, takže mi ani tak nevadily. William Hurt utáhl celý film. Vizuál mohl být, vzhledem k roku vzniku, o něco lepší. Rozhodně jeden z nejdivnějších filmů, co jsem v poslední době viděla.(10.9.2011)

• - Původně měl film režírovat Arthur Penn. (Chatterer)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 5. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Filmový debut Williama Hurta a Drew Barrymore. (Chatterer)