Mutace

Scénografie:

Richard Macdonald

Kostýmy:

Ruth Myers

Profesor Jessup provádí experimenty s izolační nádrží, umožňující odříznutí veškerých našich smyslů od okolní reality. Po požití neznámého psychedelika se mu v ní podaří vstoupit do jiného, mnohem primitivnějšího stavu vědomí. Neseme v sobě bilióny latentních genů s informacemi o naší vývojové minulosti, a tohle je šance zjistit, co bylo na počátku všeho a jaká je naše funkce ve vesmíru. Psychické transformace ale zanedlouho následují i fyzické a začíná pořádná halucinační jízda. Film nenabízí žádné hluboké závěry, ale čistý senzuální zážitek, plný ohromujících optických a zvukových efektů. Film je dobré vidět v původním širokoúhlém formátu, na patřičně velké ploše s dobrou zvukovou aparaturou.(20.6.2005)

Začína to vskutku zaujímavo, stále sa tešíte viac a viac na ďalšie výlety do podvedomia/nevedomia/všepoznania atď. Ale potom, kedy si myslíte, že sa to rozbehne týmto psychedelickým smerom, nasleduje zvrat, posúvajúci film niekde inam. Našťastie záver znamená návrat do pôvodného konceptu a film nakoniec pôsobí koherentne. Myšlienkovo však bohužiaľ trochu tápe. Ústredná myšlienka je jasná, len v Eddieho predstavách sa miesia náboženské symboly s exaktnou vedou, v tomto prípade evolúciou a nakoniec neviem, prečo mal Eddie práve tie vízie, ktoré mal. Možno dnes, ak by sa látky chopil niekto schopný, nastal čas na remake. Výlety do mysle vedca pod vplyvom špeciálnych drog by mohli byť uveriteľnejšie, ako na počiatku 80. rokov.(4.12.2016)

Tady jsem si hned několikrát opravdu zachrochtal blahem! Ken Russel převedl na plátno převelice zajímavý námět o vědci Ediie Jessupovi, který si za pomoci halucinogenních drog a jedné pokusné nádoby přivozuje změněné stavy vědomí, načež je se svým pracovníkem a dalšími kolegy odborně vyhodnocuje. Nic víc prozradit nechci, protože bych akorát tak vybrebentil dějové zvraty a nečekané momenty. Nejvíc jsem si při sledování vzpomněl na starého dobrého Cronenberga a těmi halucinacemi mi to maličko evokovalo jeho Videodrome. Jestli má scénář nějaké mouchy, tak je to možné, ale já jsem se od sledování jen těžko dokázal odpoutat, protože to téma a zpracování na tu dobu je fantastické! Tudíž nebyl pro mě problém se povznést i nad tím sentimentálním koncem a jinými scénami, které mě třeba tolik nedostaly. Jinak samozřejmě očekávejte tu pravou osmdesátkovou atmosféru, scény s pořádnou dávkou halucinace a přesvědčivé herecké výkony (obzvlášť William Hurt v hlavní roli správně šáhlého a zapáleného vědce). Mutace byla mým velkým, chutným a silným šálkem čaje!!! - Takže ty si nemyslíš, že by schizofrenie mohla být redukována na původce choroby? - Nejsem si úplně jistý jestli je to choroba. - Myslíš snad, že šílenství je jednoduše jiný stav vědomí?(31.10.2014)

Snad u žádného jiného filmu se mi nestalo, že bych si (po místy zajímavém, místy hloupém a celkově spíše průměrném předešlém ději) řekla "k posrání skvostný konec, nemám slov, asi mi vypadnou oči z důlků a mozek vyteče ušima", načež film běží dál a já si rvu vlasy, jak to mohli tvůrci po takovémhle skoku okamžitě tak strašně zazdít. Sice se jim po pár minutách povedlo napravit si aspoň částečně reputaci (tak trochu.. HODNĚ "jiná" romantika), leč i tak jsem stále přesvědčená, že tahle podivně originální sci-fi halucinace měla skončit tím jediným možným, správným, neskutečně silným vrcholem (každý, kdo tu scénu uvidí, okamžitě pozná, že je to ONO).(28.6.2009)

Predýcham do očí "ziapajúce" vizuálne efekty, sem tam neoslnivú audio stránku, rozpomeniem si na rok výroby a nechám to všetko radšej plavat, postavím sa z kresla a s istotou sebe vlastnou si poviem: Paddy Chayefsky, who are you??? = famózny scenár/adaptácia jeho rovnomenného sci-fi románu.... ---85%--- ...ak vás zaujíma podtext filozofie (pre niektorých psychológie), alebo chcete pričuchnúť k psychedelickým rituálom (..len okrajovo.. vo filme s odvolaním na Hinchi indiánov praktizujúcich starobylé Toltécke rituály - bude spomenutá aj "kráska") a oželiete spomínané audiovizuálne efekty, tak smelo do toho - neváhajte; pre ostatných možné ukojenie v sci-fi/hororovom audiovizuálnom ošiale.(30.1.2016)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 5. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - První film v historii, kde byla použita celotělová latexová maska (během proměny). Kvůli vypálení latexu byla zkonstruována obrovská pec na zakázku, jelikož nikdo před tímto filmem tak velikou latexovou masku nevypaloval. Tvůrcem a průkopníkem byl legendární maskér Dick Smith, který dělal masky třeba také ve filmech Vymítač ďábla (1973) nebo Amadeus (1984). (Veleknez)

• - Ken Russell v rozhovorech tvrdil, že byl až 27. volba na post režiséra. (Chatterer)