Mutace

Scénografie:

Richard Macdonald

Kostýmy:

Ruth Myers

Velké překvapení byl tenhle film, protože se vůbec nedalo poznat o co vlastně půjde a hlavní náplň se sama měnila dál v průběhu filmu, takže se nedalo předvídat vůbec nic v tomhletom psychedelickém scifi hororu :). První halucinace v podivné nádrži budí zdání něčeho úplně jiného než co přijde pak a to co přijde úplně nakonec je zase jak z nějaké jiné planety. Je to dost jako taková hororová vesmírná odysea s velkou spoustou halucinačních obrazů s všemožnými barvičkami a efekty a tak a hlavně s velmi bizarně se vyvíjejícím dějem a závěrečným rozuzlením, které je docela nečekaně husté :). Chvílemi je to i docela strašidelné a ujeté ale hlavně je tu charismatický William Hurt ve své první pořádné roli a taky jsou tu fakt dobré masky a vizuální efekty, které jsou pěkně bizarní ale přitom nevypadají nějak hloupě gumově :). Moc mě nenapadá co k tomuhle filmu ještě víc dodávat, protože je lepší nevědět nic o ději, jinak by z toho člověk tolik neměl, akorát teda že si asi člověk může všimnout, že se při klipu Take on me od A-Ha asi inspirovali i tímhle filmem :).(14.8.2011)

Snad u žádného jiného filmu se mi nestalo, že bych si (po místy zajímavém, místy hloupém a celkově spíše průměrném předešlém ději) řekla "k posrání skvostný konec, nemám slov, asi mi vypadnou oči z důlků a mozek vyteče ušima", načež film běží dál a já si rvu vlasy, jak to mohli tvůrci po takovémhle skoku okamžitě tak strašně zazdít. Sice se jim po pár minutách povedlo napravit si aspoň částečně reputaci (tak trochu.. HODNĚ "jiná" romantika), leč i tak jsem stále přesvědčená, že tahle podivně originální sci-fi halucinace měla skončit tím jediným možným, správným, neskutečně silným vrcholem (každý, kdo tu scénu uvidí, okamžitě pozná, že je to ONO).(28.6.2009)

První hodina filmu naplňuje klasická žánrová schemata - vědec posedlý svou prací, pokusy na vlastním těle, přítekyně/manželka odsunutá na druhou kolej - a funguje to výtečně díky dráždivě tajemnému a poměrně originálnímu nápadu ( kdo by nechtěl pocítit na vlastní kůži svojí evoluční historii ), slušné atmosféře a přesvědčivému výkonu Williama Hurta. Po hodině všechno padá, protože nám Ken Russell všechno odhalí jako ve výkladní skříni a příběh se začíná stáčet spíše k psychologickému dramatu, o závěru ve stylu "láska nad vším zvítězí" radši nemluvě...fuj. Masky jsou na rok 1980 povedené a kdo má rád psychedelické montážní sekvence a la 2001, tak taky nepřijde zkrátka...(15.2.2006)

Tady jsem si hned několikrát opravdu zachrochtal blahem! Ken Russel převedl na plátno převelice zajímavý námět o vědci Ediie Jessupovi, který si za pomoci halucinogenních drog a jedné pokusné nádoby přivozuje změněné stavy vědomí, načež je se svým pracovníkem a dalšími kolegy odborně vyhodnocuje. Nic víc prozradit nechci, protože bych akorát tak vybrebentil dějové zvraty a nečekané momenty. Nejvíc jsem si při sledování vzpomněl na starého dobrého Cronenberga a těmi halucinacemi mi to maličko evokovalo jeho Videodrome. Jestli má scénář nějaké mouchy, tak je to možné, ale já jsem se od sledování jen těžko dokázal odpoutat, protože to téma a zpracování na tu dobu je fantastické! Tudíž nebyl pro mě problém se povznést i nad tím sentimentálním koncem a jinými scénami, které mě třeba tolik nedostaly. Jinak samozřejmě očekávejte tu pravou osmdesátkovou atmosféru, scény s pořádnou dávkou halucinace a přesvědčivé herecké výkony (obzvlášť William Hurt v hlavní roli správně šáhlého a zapáleného vědce). Mutace byla mým velkým, chutným a silným šálkem čaje!!! - Takže ty si nemyslíš, že by schizofrenie mohla být redukována na původce choroby? - Nejsem si úplně jistý jestli je to choroba. - Myslíš snad, že šílenství je jednoduše jiný stav vědomí?(31.10.2014)

Kto by nechcel rozlúsknuť podstatu ľudského bytia a všetky otázky Všehomíra? Vedec Eddie Jessup neostal iba pri teoretizovaní a filozofii, vyhrnul sa rukávy a pustil sa do práce... Námet je teda lákavý a obsahovo aj výborne spracovaný, pričom mi nevadila ani istá schematickosť. Na kvalite snímku žiaľ výrazne uberajú slabšie vizuálne efekty, aj keď na druhú stranu niektoré "psychedelické" scény sú celkom zaujímavé. Nič pre epileptikov. 70/100(17.4.2015)

• - Ken Russell v rozhovorech tvrdil, že byl až 27. volba na post režiséra. (Chatterer)

• - Původně měl film režírovat Arthur Penn. (Chatterer)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 5. (Zdroj: ČSFD.cz)