Mutace

Altered States

Zmena stavu

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1980, 102 min

Nedoceněný klenot. Ken Russell k filmu přišel jako náhradník po Arthuru Pennovi, ale díky za to! Do filmu vnesl svoje typické režijní prvky, kdy se realita střetává s neurčitým nadpozemskem a pro ALTERED STATES je to ta nejlepší volba. Tohle se v ničem nezadá třeba s HOLY MOUNTAIN, ale není to tak přepálené. Herecký debut Williama Hurta je absolutně top, velká orchestrální hudba od Corigliana. Nebál bych se tvrdit, že tohle je svým způsobem předchůdce THE FLY nebo ARRIVAL. Snažit se analyzovat, zda-li je ALTERED STATES Chayefskyho pokus vstoupit na pole sci-fi anebo jen snaha vyrovnat se s rakovinou, která ho tou dobou pomalu požírala (a nakonec ho zahubila rok po premiéře filmu, když odmítl nastoupit na léčbu), si vyžaduje víceré shlednutí.(8.2.2017)

Chvíľku som si myslel, že snaha Kena Russella ukázať brundleovskú premenu ambiciózneho vedca „naopak“ (t.j. mení sa psychicky, nie fyzicky), je zaujímavejšia a ambicióznejšia, ako to, čo stvorili autori MUCHY (ktorejkoľvek). Ale nakoniec som pochopil, že Ken sa v tej chaotickej spleti Myšlienok, Filozofie a Pseudo intelektuálskych šplechov... utopil. Napriek tomu ZMENE STAVU nemožno uprieť atmosféru, výkon Williama Hurta (a to ho práve dvakrát nemusím) a úžasné bradavky Blair Brownovej.(2.6.2007)

Začína to vskutku zaujímavo, stále sa tešíte viac a viac na ďalšie výlety do podvedomia/nevedomia/všepoznania atď. Ale potom, kedy si myslíte, že sa to rozbehne týmto psychedelickým smerom, nasleduje zvrat, posúvajúci film niekde inam. Našťastie záver znamená návrat do pôvodného konceptu a film nakoniec pôsobí koherentne. Myšlienkovo však bohužiaľ trochu tápe. Ústredná myšlienka je jasná, len v Eddieho predstavách sa miesia náboženské symboly s exaktnou vedou, v tomto prípade evolúciou a nakoniec neviem, prečo mal Eddie práve tie vízie, ktoré mal. Možno dnes, ak by sa látky chopil niekto schopný, nastal čas na remake. Výlety do mysle vedca pod vplyvom špeciálnych drog by mohli byť uveriteľnejšie, ako na počiatku 80. rokov.(4.12.2016)

Velké překvapení byl tenhle film, protože se vůbec nedalo poznat o co vlastně půjde a hlavní náplň se sama měnila dál v průběhu filmu, takže se nedalo předvídat vůbec nic v tomhletom psychedelickém scifi hororu :). První halucinace v podivné nádrži budí zdání něčeho úplně jiného než co přijde pak a to co přijde úplně nakonec je zase jak z nějaké jiné planety. Je to dost jako taková hororová vesmírná odysea s velkou spoustou halucinačních obrazů s všemožnými barvičkami a efekty a tak a hlavně s velmi bizarně se vyvíjejícím dějem a závěrečným rozuzlením, které je docela nečekaně husté :). Chvílemi je to i docela strašidelné a ujeté ale hlavně je tu charismatický William Hurt ve své první pořádné roli a taky jsou tu fakt dobré masky a vizuální efekty, které jsou pěkně bizarní ale přitom nevypadají nějak hloupě gumově :). Moc mě nenapadá co k tomuhle filmu ještě víc dodávat, protože je lepší nevědět nic o ději, jinak by z toho člověk tolik neměl, akorát teda že si asi člověk může všimnout, že se při klipu Take on me od A-Ha asi inspirovali i tímhle filmem :).(14.8.2011)

Tady jsem si hned několikrát opravdu zachrochtal blahem! Ken Russel převedl na plátno převelice zajímavý námět o vědci Ediie Jessupovi, který si za pomoci halucinogenních drog a jedné pokusné nádoby přivozuje změněné stavy vědomí, načež je se svým pracovníkem a dalšími kolegy odborně vyhodnocuje. Nic víc prozradit nechci, protože bych akorát tak vybrebentil dějové zvraty a nečekané momenty. Nejvíc jsem si při sledování vzpomněl na starého dobrého Cronenberga a těmi halucinacemi mi to maličko evokovalo jeho Videodrome. Jestli má scénář nějaké mouchy, tak je to možné, ale já jsem se od sledování jen těžko dokázal odpoutat, protože to téma a zpracování na tu dobu je fantastické! Tudíž nebyl pro mě problém se povznést i nad tím sentimentálním koncem a jinými scénami, které mě třeba tolik nedostaly. Jinak samozřejmě očekávejte tu pravou osmdesátkovou atmosféru, scény s pořádnou dávkou halucinace a přesvědčivé herecké výkony (obzvlášť William Hurt v hlavní roli správně šáhlého a zapáleného vědce). Mutace byla mým velkým, chutným a silným šálkem čaje!!! - Takže ty si nemyslíš, že by schizofrenie mohla být redukována na původce choroby? - Nejsem si úplně jistý jestli je to choroba. - Myslíš snad, že šílenství je jednoduše jiný stav vědomí?(31.10.2014)

• - Filmový debut Williama Hurta a Drew Barrymore. (Chatterer)

• - Ken Russell v rozhovorech tvrdil, že byl až 27. volba na post režiséra. (Chatterer)

• - První film v historii, kde byla použita celotělová latexová maska (během proměny). Kvůli vypálení latexu byla zkonstruována obrovská pec na zakázku, jelikož nikdo před tímto filmem tak velikou latexovou masku nevypaloval. Tvůrcem a průkopníkem byl legendární maskér Dick Smith, který dělal masky třeba také ve filmech Vymítač ďábla (1973) nebo Amadeus (1984). (Veleknez)