Mutace

Scénografie:

Richard Macdonald

Kostýmy:

Ruth Myers

Keby tvorca vynechal tie fyziologické zmeny po požití halucinogénnej látky, ktoré prišli asi v druhej tretine, alebo by si ich aspoň hlavná postava iba predstavovala, bez váhania by som dal tejto čudnej snímke 5*. Ale tým pádom, že si hlavný charakter vozil s tripov, nejakej mexickej muchotrávky, suveníry s iných svetov a nakoniec sa sám menil na australopiteka, či čo, to nebolo také dych berúce ako napríklad film Devils. Ale aj tak som sa nechal opäť naplno uniesť prácou Kena Russella, ten tvorca je stelesnením diabla, s pochybného námetu svojim filmovým umom vytrieskal všetko čo sa dalo. Ten surrealistický obraz ma vtiahol do seba a vystrašil ma do morku kostí. V obludných víziách som sa strácal v časopriestore spolu s hlavnou úlohou. Niektoré prvky sa sem vôbec nehodili a iba kazili dojem, ako svetelná hra meniaceho sa človeka, ale tie ostatné halucinácie a vizuálne vízie mi tak sadli, že na to tak skoro nezabudnem. Éj, keby nebolo toho otrasného konca hneď by som dal 5* hviezd.... takto iba 4,5*.(8.11.2014)

Chvíľku som si myslel, že snaha Kena Russella ukázať brundleovskú premenu ambiciózneho vedca „naopak“ (t.j. mení sa psychicky, nie fyzicky), je zaujímavejšia a ambicióznejšia, ako to, čo stvorili autori MUCHY (ktorejkoľvek). Ale nakoniec som pochopil, že Ken sa v tej chaotickej spleti Myšlienok, Filozofie a Pseudo intelektuálskych šplechov... utopil. Napriek tomu ZMENE STAVU nemožno uprieť atmosféru, výkon Williama Hurta (a to ho práve dvakrát nemusím) a úžasné bradavky Blair Brownovej.(2.6.2007)

Tak tohle mě docela překvapilo. Čekal jsem nesmyslné hororové béčko (jakoby typické pro osmdesátá léta) a nakonec je z toho docela chytrý film se sympatickými herci a na svou dobu velmi dobrými efekty, které dnes sice možná působí spíš úsměvně, ale pro takového milovníka staré školy je to pastva pro oči. Hodně scén je nezapomenutelných a některé (ne)halucinace působí opravdu děsivě. Určitě tenhle film doporučuji všem fanouškům hororu. PS. Filmový debut Williama Hurta.(4.11.2012)

Profesor Jessup provádí experimenty s izolační nádrží, umožňující odříznutí veškerých našich smyslů od okolní reality. Po požití neznámého psychedelika se mu v ní podaří vstoupit do jiného, mnohem primitivnějšího stavu vědomí. Neseme v sobě bilióny latentních genů s informacemi o naší vývojové minulosti, a tohle je šance zjistit, co bylo na počátku všeho a jaká je naše funkce ve vesmíru. Psychické transformace ale zanedlouho následují i fyzické a začíná pořádná halucinační jízda. Film nenabízí žádné hluboké závěry, ale čistý senzuální zážitek, plný ohromujících optických a zvukových efektů. Film je dobré vidět v původním širokoúhlém formátu, na patřičně velké ploše s dobrou zvukovou aparaturou.(20.6.2005)

dosť to pripomínalo Cronenbergovu Muchu, ale tá bola zaujímavejšia...naopak, Altered States mal zase filozofickejšiu myšlienku o "divošskom jadre", ktoré tvorí základ mentality každej ľudskej entity, ktorá je prekrytá a okresaná sociologickou nevyhnutnosťou do naším okolím prijateľnej podoby...celé to vlastne kopírovalo jeden z najzákladnejších ľudských pocitov, a síce odhodiť masku, absolútne sa zbaviť pokrytectva, vyjadriť svoje najskrytejšie vnútro, byť slobodne sám sebou, bez akéhokoľvek prispôsobovania sa niekomu alebo niečomu. Inak povedané, večné diabolské semeno totálneho anarchizmu, ktoré nás neustále núti trhať rajské jablko, a bažiť po nirváne-absolútnom pochopení všetkého poznaného aj nepoznaného, ...a had vraví "Trhajte jablká, budete ako Boh"....a my, dôverčivo, s mysľou zaslepenou vidinou vlastnej božskosti, trháme jedno jablko za druhým, ale to jediné čo nám to prináša je poznanie, že sme absolútne nahí a bezmocní, stojac zahanbene pred zrakom Všemohúcnosti, počujúc kŕčovitý škodoradostný smiech nášho "Radcu" v úzadí.......zobrazenie "halucinogénnych vidín" boli naozaj pôsobivé...no nakoniec treba povedať, že to na mňa nezapôsobilo...bolo to nejaké mdlé, nemastné-neslané, fádne(2.7.2007)

• - Původně měl film režírovat Arthur Penn. (Chatterer)

• - Filmový debut Williama Hurta a Drew Barrymore. (Chatterer)

• - Ken Russell v rozhovorech tvrdil, že byl až 27. volba na post režiséra. (Chatterer)