Mutace

Scénografie:

Richard Macdonald

Kostýmy:

Ruth Myers

Keby tvorca vynechal tie fyziologické zmeny po požití halucinogénnej látky, ktoré prišli asi v druhej tretine, alebo by si ich aspoň hlavná postava iba predstavovala, bez váhania by som dal tejto čudnej snímke 5*. Ale tým pádom, že si hlavný charakter vozil s tripov, nejakej mexickej muchotrávky, suveníry s iných svetov a nakoniec sa sám menil na australopiteka, či čo, to nebolo také dych berúce ako napríklad film Devils. Ale aj tak som sa nechal opäť naplno uniesť prácou Kena Russella, ten tvorca je stelesnením diabla, s pochybného námetu svojim filmovým umom vytrieskal všetko čo sa dalo. Ten surrealistický obraz ma vtiahol do seba a vystrašil ma do morku kostí. V obludných víziách som sa strácal v časopriestore spolu s hlavnou úlohou. Niektoré prvky sa sem vôbec nehodili a iba kazili dojem, ako svetelná hra meniaceho sa človeka, ale tie ostatné halucinácie a vizuálne vízie mi tak sadli, že na to tak skoro nezabudnem. Éj, keby nebolo toho otrasného konca hneď by som dal 5* hviezd.... takto iba 4,5*.(8.11.2014)

Predýcham do očí "ziapajúce" vizuálne efekty, sem tam neoslnivú audio stránku, rozpomeniem si na rok výroby a nechám to všetko radšej plavat, postavím sa z kresla a s istotou sebe vlastnou si poviem: Paddy Chayefsky, who are you??? = famózny scenár/adaptácia jeho rovnomenného sci-fi románu.... ---85%--- ...ak vás zaujíma podtext filozofie (pre niektorých psychológie), alebo chcete pričuchnúť k psychedelickým rituálom (..len okrajovo.. vo filme s odvolaním na Hinchi indiánov praktizujúcich starobylé Toltécke rituály - bude spomenutá aj "kráska") a oželiete spomínané audiovizuálne efekty, tak smelo do toho - neváhajte; pre ostatných možné ukojenie v sci-fi/hororovom audiovizuálnom ošiale.(30.1.2016)

Snad u žádného jiného filmu se mi nestalo, že bych si (po místy zajímavém, místy hloupém a celkově spíše průměrném předešlém ději) řekla "k posrání skvostný konec, nemám slov, asi mi vypadnou oči z důlků a mozek vyteče ušima", načež film běží dál a já si rvu vlasy, jak to mohli tvůrci po takovémhle skoku okamžitě tak strašně zazdít. Sice se jim po pár minutách povedlo napravit si aspoň částečně reputaci (tak trochu.. HODNĚ "jiná" romantika), leč i tak jsem stále přesvědčená, že tahle podivně originální sci-fi halucinace měla skončit tím jediným možným, správným, neskutečně silným vrcholem (každý, kdo tu scénu uvidí, okamžitě pozná, že je to ONO).(28.6.2009)

Profesor Jessup provádí experimenty s izolační nádrží, umožňující odříznutí veškerých našich smyslů od okolní reality. Po požití neznámého psychedelika se mu v ní podaří vstoupit do jiného, mnohem primitivnějšího stavu vědomí. Neseme v sobě bilióny latentních genů s informacemi o naší vývojové minulosti, a tohle je šance zjistit, co bylo na počátku všeho a jaká je naše funkce ve vesmíru. Psychické transformace ale zanedlouho následují i fyzické a začíná pořádná halucinační jízda. Film nenabízí žádné hluboké závěry, ale čistý senzuální zážitek, plný ohromujících optických a zvukových efektů. Film je dobré vidět v původním širokoúhlém formátu, na patřičně velké ploše s dobrou zvukovou aparaturou.(20.6.2005)

První hodina filmu naplňuje klasická žánrová schemata - vědec posedlý svou prací, pokusy na vlastním těle, přítekyně/manželka odsunutá na druhou kolej - a funguje to výtečně díky dráždivě tajemnému a poměrně originálnímu nápadu ( kdo by nechtěl pocítit na vlastní kůži svojí evoluční historii ), slušné atmosféře a přesvědčivému výkonu Williama Hurta. Po hodině všechno padá, protože nám Ken Russell všechno odhalí jako ve výkladní skříni a příběh se začíná stáčet spíše k psychologickému dramatu, o závěru ve stylu "láska nad vším zvítězí" radši nemluvě...fuj. Masky jsou na rok 1980 povedené a kdo má rád psychedelické montážní sekvence a la 2001, tak taky nepřijde zkrátka...(15.2.2006)

• - Filmový debut Williama Hurta a Drew Barrymore. (Chatterer)

• - Původně měl film režírovat Arthur Penn. (Chatterer)

• - První film v historii, kde byla použita celotělová latexová maska (během proměny). Kvůli vypálení latexu byla zkonstruována obrovská pec na zakázku, jelikož nikdo před tímto filmem tak velikou latexovou masku nevypaloval. Tvůrcem a průkopníkem byl legendární maskér Dick Smith, který dělal masky třeba také ve filmech Vymítač ďábla (1973) nebo Amadeus (1984). (Veleknez)