Zapomenutý svět Mayů

(TV film)
  • USA Lost World of the Maya

V severní Guatemale najdeme město pohlcené nemilosrdnou džunglí. Místní obyvatelé objevili zajímavé skalní útvary soustředěné do velkých kruhů. Podle archeologů se jedná o náboženské a kulturní centrum mayské civilizace. Pomocí satelitů a technologie laserového skenování LiDAR oživíme některé z těchto ruin. Šlo o obydlí, silnice, pyramidy či obranné valy? Díky nové skenovací technologii jsme prozkoumali už na 60 tisíc staveb a úkazů, které jinak pouhému oku zůstávají neviditelné. Pochopíme, že se v případě Mayů jednalo o ještě vyspělejší a úspěšnější civilizaci, než jsme předpokládali. Jak mohlo vůbec dojít k zániku tak dokonalé společnosti? (National Geographic)

Martrix

Fabulace, spekulace, cucání si z prstu, vaření z vody, teorie prezentované jako fakta. Mám vůči podobným dokumentům velké výhrady a obecně ke způsobu prezentace práce archeologů speciálně. Jelikož se přikláním k alternativním teoriím, resp. jejich kombinaci s "objevy" konzervatvní vědy, je pro mě takový dokument bezcený blábol s peknými obrázky. ()