Místokrálův palác

• Indie

Partition: 1947

Drama / Historický

Velká Británie / Indie, 2017, 106 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,105,717Tržby Celosvetovo $11,861,000▐ Náhľad do smutnej histórie Indie po oddelení od Anglicka ako sa rozpadá súdržnosť národa bez nadvlády. Dobové, herecky slušne zahrané. /60%/(9.6.2018)

Rozhodně jsou zde filmy, které se lépe vyrovnávají s osamostatněním Indie, ale tomuhle snímku se musí nechat, že pokud se týká vizuálního zpracování, je to dobré. Docela kvituji použití dobových záběrů, kdy propojení s herci ale nefunguje úplně dokonale. Film pak vyznívá spíše jako průměrná snaha o dobrý historický snímek.(13.2.2018)

Veľmi smutný film o kontroverznom rozdelení Britskej Indie spred 70 rokov. Dodnes sa vtedajší Mountbattenov plán a Radcliffova línia považujú za veľmi neuvážený a unáhlený krok v rámci ukončenia britskej nadvlády nad obrovskou časťou Indického subkontinentu. Najmä Pandžáb a Bengálsko sa stali obrovským symbolom vtedajšej krivdy, ktorá trvá prakticky dodnes (spoločne s pretrvávajúcou nevraživosťou medzi Indiou a Pakistanom). Čo sa týka filmu, tak musím uznať, že už dávno na mňa nič nespravilo taký obrovský dojem ako tento kúsok od Gurinder Chadha, za ktorý jej tlieskam. Už samotné zasadenie deja do Miestokráľovho paláca v Delhi, kde sa o predstavách nezávislosti horlivo diskutovalo, bolo veľmi dobrým krokom. Všetky dôležité historické udalosti a súvislosti tu boli reálne zachované, a tak malo celé toto dielo zároveň aj didaktický charakter. Vizuál filmu bol famózny - od fantastickej výpravy, cez dobové kulisy a kostýmy, až po hodnoverné stvárnenie vtedajších politických osobností akými boli Mountbatten, Nehru, Jinnah či Gandhi. Romantická vetva deju medzi služobníctvom (Jeet a Alia) prekvapujúco nepôsobila rušivým dojmom, ako to v historických filmoch často býva, ale práve naopak - pohľad na celú situáciu spoza opony palácu prostredníctvom nábožensky a etnicky rôznorodého služobníctva ponúkol aj ľudový rozmer týchto udalostí. Napriek kritickým názorom a priemerným hodnotenia, za mňa jednoznačne 5* a zatiaľ najlepší film roku 2017.(17.6.2018)

• Johnny.ARN

Pekný film o politickej situácií v Indií v 1947. Kontext sa dá celkom dobre pochopiť, herci dobre stvárňujú historické osobnosti. Pocitovo to ale má asi tak 5 hodín a nikomu sa tam nedá fandiť. 2 z 5(8.6.2018)

• Arsenal83

V poslednom čase sa v Británii roztrhlo vrece s točením filmov z prostredia Indie. Konkrétne historických filmov z konca kolonializmu. Žeby spomienka Angličanov na bývalé kolónie? Alebo snáď ľútosť nad tam vykonanými činmi? Ani nápad, od Angličanov sebareflexiu nečakajte. Tieto filmy sa točia len preto, pretože India už prišla do Británie a má tam značné cieľové publikum. Londýn je už Novým Pakistanom. Film je teda účelovo zameraný na nové domáce publikum, bežného pôvodného Angličana India vôbec nezaujíma, ešte aj o kari si myslí, že to je pôvodný anglický produkt.(7.6.2018)

Babička obsluhovala dcéru britského místokrále.(9.6.2018)

Napriek všetkému sa mi to páčilo, aj keď podstatne viac tá "indická" časť ako tá britská, zase som si potvrdila, že angličtinu z anglických úst neznášam a trochu mi vadila aj Gillian, stále som čakala odkiaľ vyskočí Duchovny, našťastie sa nestalo, ale už ten pocit ... Inak ako priblíženie histórie veľmi pekne urobené, tragédia celej udalosti podaná dobre, bez zbytočnej obraznosti, záver s milostným happy endom bol celkom fajn, aj keď celkovo je film vlastne tragédia. I nteríry paláca boli naozaj okúzľujúce.(5.6.2018)

Príbeh o rozdelení Indie na 2 časti. Z hľadiska réžie a hereckých výkonov sa jedná o slušní priemer. Láska medzi Indkou a Pakistancom napriek úsiliu tu nemá dostatočne veľkú váhu. PS.: Záverečné údaje a zákulisné informácie dostanú z očí slzy von. Osobné hodnotenie: 72% (***) (13.6.2018)