Místokrálův palác

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Historický

Velká Británie / Indie, 2017, 106 min

Napriek všetkému sa mi to páčilo, aj keď podstatne viac tá "indická" časť ako tá britská, zase som si potvrdila, že angličtinu z anglických úst neznášam a trochu mi vadila aj Gillian, stále som čakala odkiaľ vyskočí Duchovny, našťastie sa nestalo, ale už ten pocit ... Inak ako priblíženie histórie veľmi pekne urobené, tragédia celej udalosti podaná dobre, bez zbytočnej obraznosti, záver s milostným happy endom bol celkom fajn, aj keď celkovo je film vlastne tragédia. I nteríry paláca boli naozaj okúzľujúce.(5.6.2018)

Trochu jsem se bál, aby to nebyla puhá romanťárna, jíž hrajou události předcházející rozdělení Indie pohou kulisu, ale nebylo tomu tak. Mladý pár tu spíš symbolizoval obě znesvářené strany a hlavní prostor dostávala politická rokování a rodina vícekrále Mountbattena, která se ze všech sil snažila předat moc mírovým způsobem. Režisérska se ale neomezila na mluvící hlavy a zákulisí jednání i všechny přítomné vylíčila barvitě, což platí i pro náhled na to, co se dělo za zdmi paláce. Celé to podpořil hezký vizuál a velmi dobří herci. Pravda, mohlo to být trochu vypjatější i o něco špinavější, ale to vem čert. Líbilo. 80%(1.9.2018)

Rozhodně jsou zde filmy, které se lépe vyrovnávají s osamostatněním Indie, ale tomuhle snímku se musí nechat, že pokud se týká vizuálního zpracování, je to dobré. Docela kvituji použití dobových záběrů, kdy propojení s herci ale nefunguje úplně dokonale. Film pak vyznívá spíše jako průměrná snaha o dobrý historický snímek.(13.2.2018)

Zúčastnění herci předvedli vynikající výkony. Film vytváří dost prostoru, abyste se celkem slušně seznámili s každou z hlavních postav a na konci je vám tak například Hugha Bonnevilla i toho Inda líto. Je třeba zdůraznit, že nejde primárně o romantický snímek, zapovězená láska jen ilustruje náboženskou nenávist během rozdělování Britské Indie. Vizuálně je to barevné a poměrně velkolepé, přitom zřejmě upečené s malým rozpočtem. Někdo tu píše, že to pocitově má asi pět hodin - což můžu potvrdit. Mně to ale nevadilo, nenudil jsem se ani chvíli. Jediné, co bych filmu vytkl, je nedostatečná syrovost. Indicko-pakistánské dělení zahrnovalo jedny z nehorších masakrů v moderních dějinách, to si ovšem člověk neznalý kontextu z filmu vůbec neuvědomí. To, že někdo zahynul ve vlaku, vám tak může přijít jako vymyšlené klišé, přitom ale právě tyto smrtící vlaky, kde často bez varování povraždili všechny pasažéry včetně malých dětí, jsou v Indii pověstné. Na kameře nezemře ani jeden člověk, a děj tak není ani z poloviny tak silný a nervydrásající, jak by mohl být a jaký ve skutečnosti byl. Divákovi jsou všechny ty masakry vzdálené, protože se o nich jen nuceně mluví (zničili naši vesnici a přežil jsem jenom já, ve vlaku zemřeli všichni, konflikty pokračují...), a vnímá je jen jako nějaký dějový podkres. S čistým svědomím čtyři, které si to za vizuál, herce a hudbu určitě zaslouží.(4.10.2018)

Príbeh o rozdelení Indie na 2 časti. Z hľadiska réžie a hereckých výkonov sa jedná o slušní priemer. Láska medzi Indkou a Pakistancom napriek úsiliu tu nemá dostatočne veľkú váhu. PS.: Záverečné údaje a zákulisné informácie dostanú z očí slzy von. Osobné hodnotenie: 72% (***) (13.6.2018)