Mozek za miliardu dolarů

Billion Dollar Brain

Thriller

Velká Británie, 1967, 111 min

• Djkoma

Anglická verze "jiného" Jamese Bonda, která může děkovat za alespoň nějakou kvalitu především Michaelu Caineovi. Od Kena Russella, režiséra Milovníků hudby, jsem čekal mnohem více a jeho skvělá režie a cit pro obrazy ve filmu naprosto chybí. Možná je to spoluprací s Alexem Lovym nebo opravdu nevím. Samotný film je o agentovi, který se trochu podobá Jamesi Bondovi, ale celý film se nese v duchu lehké (neúmyslné) parodie, která asi nebyla záměrem. Bohužel třeba využití některých zvuků je opravdu spíše vtipná než dramatická a film jako celek působí nejen naivně, ale i přehnaně. Ostatní díly s agentem Palmerem jsem neviděl a nejsem si jistý, zda mám litovat nebo děkovat....(7.8.2009)

Ve třetím Palmerovi nezůstal žánrový kámen na kameni. Kde byl původně řádně zašmodrchaný regulérní špionážní thiller, tam je nyní regulérní (a pěkně švihlá) přímočará bondovka se vším všudy. A sice není přímo špatná, ale každopádně je úvodních dvou filmů nedůstojná.(12.1.2013)

Třetí palmerovka není špatná, ale je pojata v úplně jiném, bondovsky ujetějším a parodičtějším stylu, než ty první dvě. A to je děsná škoda.(6.3.2019)

"Má paže je dlouhá a moje pomsta absolutní. Nechť Vám Bůh odpustí, protože já ne." V šedesátých letech mi připadal svět takový normální. Britové se snažili mít s Rusy mírové vztahy a fanatičtí ochránci kapitalismu typu generála Midwintera byli považováni za šílence. To bylo fajn. Dneska už tito "dobroserové" vyvolávají války po celém světě, bourají fungující režimy, bohatnou na nelegální migraci a jejich noviny je opěvují jako hrdiny dnešní doby. Já s tím nic nenadělám. Nicméně Harry Palmer se o to snažil a já jsem mu za to byl vděčný. Jen mě zklamalo, že půl filmu to byla groteska a pak se to najednou změnilo v záchranu světa. Tady prostě někdo zapomněl promíchat ingredience.(17.7.2018)

První dva palmerovské filmy se, dá se říct, držely hodně při zemi, působily především uvěřitelnou atmosférou a nabízely perfektní špionážní podívanou. Třetí díl, tenhle, je jiný. A to o dost. Jediné, co zůstalo stejné, je Caineův Palmer, který všechno zvládá s přehledem, je vtipný, čestný... a tak dále. Příběh je ovšem hodně, hodně velká fantazie, a vypadá spíš, že si ho páni filmaři vypůjčili z nějaké nenatočené bondovky ("nacisté" z Texasu, superpočítač "mozek"...). Chápu, že to může spoustě lidí vadit. Já se ale bavil parádně, užíval si výborně natočené scény (přepadení automobilu s informacemi je skvěle vtipná záležitost, závěrečná akce na Baltu podpořená burácející hudbou brala dech) a sledoval výborného Cainea, starého známého rudého sympaťáka Homolku i jaksepatří slizkého Maldena... Dávám čtyři čisté (generálské) hvězdy.(27.12.2010)

Drsoň Caine.(18.1.2010)

Poslední část původní Palmerovské série je opravdu velice zvláštní, nebál bych se říci až bláznivá. Obchod s "vejci", texaští náckové (jejichž znak si vskutku nezadá s tím hitlerovským), krásná Francoise, výborný Michael a skvěle ztvárněná atmosféra mrazivých finských a lotyšských plání davají dohromady netradiční podívanou, u které jsem se, ač je "dosti ujetá", parádně bavil.(11.7.2008)

Docela vtipný, občas nechtěně směšný snímek, který kombinuje parodii (například parafráze ledové bitvy z "Alexandra Něvského" za zvuků Šostakovičovi "Leningradské" nemá chybu) a vážně míněný pokus o seriózní špionážní thriller. Dobře je za tři, ale generál Midwinter je tak parádní ukázkové hovado, že za něj rád tu jednu * přihodím :-).(2.1.2019)

Moje prvé zoznámenie s Palmerom v Berlíne ma príjemne prekvapilo a tak nebolo prečo váhať pri jeho výlete do uzimeného Sovietskeho zväzu. Lokácie sú vybraté opäť perfektne, Palmerov "kamoš" z opačnej strany barikády je soľ, bez ktorého by séria nemala tú správnu chuť a hlavný záporák, ktorý sa objaví až po hodine, taktiež nemá chybu. Len je to už celé skôr paródia na Studenú vojnu ako nejaký vážnejšie mienený špionážny film. Takže opäť záleží na vkuse, čo je vám bližšie. Mne osobne ten Berlín, ale bavil som sa aj v Lotyšsku a okolí.(20.5.2018)

• honajz

Je to strašné. Druhé setkání s tímhle agentem a stojí to za prd. Možná se někomu podaří naladit na onu vlnu pokusů u humor a satiru na rusko-americko-britské vztahy, s obrazovým průvodcem po sovětských republikách a Finsku, ale mně to přišlo trapné. Včetně té monstr reklamy na Kellogs. Agenti mění rozkazy, příkazy a záměry jak ponožky, generál má sice sál plný přicmrndávačů, ale věří jen jednomu člověku, informace si neověřuje, týdny staré příkazy nikdo nečte a nepátrá po jejich splnění... Kdo koho zabije je vlastně jedno. Potácíme se od jedné trapně veselé scény ke druhé - lotyšský odboj, sovětský generál v podvlíkačkách, zamilovaná vražedkyně, fanatický americký generál a pohanské oslavy u ohňů, a vlastně i ty scény ke konci na ledu, nakolik mají vypadat monumentálně, působí trapně.(3.6.2018)

• MrCreosote

Třetí dobrodružství Harryho Palmera připomene ty nejslabší bondovky s Rogerem Moorem - zbrklostí, infantilitou a hrdinou odstaveným na vedlejší kolej se solidně rozjetá, na vážnou strunu hrající série rozbředla v karikaturu sebe sama. Jestli chtěl producent Harry Saltzman konkurovat svému vlastnímu Bondovi, něco mu hrubě nevyšlo. Tohle nezachrání ani ultracharismatický herecký ánsámbl.(20.8.2013)

Nejslabsi z Palmerovske serie, presto stale velka legrace. Zasadni je predevsim fakt, ze tentokrat slo tvurcum pravdepodobne o neco jineho nez v predeslych dvouch dilech. Ty patri k vrcholum vazne pojatych spionaznich zanrovek, tento dil je spis bizarne-uletova variace na Bonda. Kazdemu, co jeho jest, sve fanousky si tento film najit muze, osobne davam prednost prvnim dvoum dilum. Fanouskum tohoto skvostu bych rozhodne doporucil tento snimek http://www.csfd.cz/film/26160-predseda/. :))(10.9.2012)

• slunicko2

Styl i humor bondovek. 1) Absurdita stíhá absurditu a je na divákovi, aby rozpoznal, která je záměrná (to jako vtip) a která bezděčná. Těch druhých je hodně. 2) Nejvíce mě potěšily zimní Helsinki roku 1967.(20.12.2017)

• mortak

Bondovka dle marxismu-leninismu. Už v roce 1967 byli tedy pro evropskou levici američtí republikáni tím největším zlem na světě. Nu, a máme rok 2018, a pro evropskou levici jsou američtí republikáni tím největším zlem na světě, zatímco ruští oligarchové si užívají luxus v Londýně. Co vy na to, Jeremy Corbyne? Kdyby tady alespoň Caine něco předvedl, ale po celý film je za blbce, zatímco Francoise Dorleac se evidentně ve své roli nudí.(25.7.2018)

Zábavný špionážní film s dobrým Michaelem Cainem v hlavní roli. 68% hvězdiček(23.9.2009)

Ťažko povedať, či je na škodu, že som sa k špionážnej trilógii okolo okuliarnatého agenta Palmera dostal najprv až tretím filmom. Nasadnutie na bondovskú popularitu je viac než zjavné. Agent sa ale viac dostáva okrem akčných a dramatických situácií do situácií komických. Čo je na škodu, pretože aj bez nich chýba filmu atmosféra, a bohužiaľ aj napätie. Devízou, podobne ako v bondovkách, sú pomerne moderné a invenčné prvky - všemožná doprávna a hi-tech technika (napr. vtedy novátorský mozok-počítač), atraktíve zasadenie - v tomto prípade bohate zasnežený sever, a aj to, že peniazmi sa zjavne nešetrilo. Herecky výraznejší ako Caine sú potvorský Malden a magor Begley. Akčný a megalomanský záver veľa zachraňuje, dovtedy ma to ale párkrát nudilo. Neviem, či bolo niekedy vo svetovej kinematografii viac propagované Lotyško ako práve v tomto filme.(20.2.2019)

Harry ztratil tvář a snaží se být Bondem, záporák je špatný, Harry je spíš vláčen dějem, než by ho usměrňoval. Ruský generál je veselá kopa Caine se taky snaží, ale nikdo nezakreje to, že Palmer je ve filmu vlastně zbytečný a film je nuda... 50%(26.11.2008)

• JohnSmith

Třetí příběh agenta Palmera je asi nejslabší ze všech. Krom nezáživnosti a neskutečného mišmaše vás nic jiného nečeká.(21.9.2013)

• Disease

Nejslabší Palmerovka, Nebýt solidního finále na ledě, dal bych i míň za tu nechtěnou parodii.(29.3.2018)

Michael Caine je pomerne fádny agent, aj keď jeho úlohou nie je nič menšie, ako zachrániť svet. Tento štýl bondoviek je dnes už prekonaný, podobne ako tajný armádny centrálny mozek lidstva programovaný na diernych štítkoch a diernych páskach. Netradičným prvkom na tomto thrilleri je veľké množstvo snehu a neúprosná fínska a tiež ruská zima. Za to, ako sa to všetko vyvŕbi, sú to nakoniec lepšie tri hviezdy. –––– Nesnažte se mě podrazit! Má paže je dlouhá a má pomsta je absolutní.(3.1.2019)

<< předchozí 1 2