Špionem proti své vůli. Šedesátá léta minulého století byla ve filmu obohacena o jednu klasickou postavu, která na plátnech světových kin vydržela už víc než padesát let – britského agenta Jamese Bonda. Obliba bondovek měla tehdy za následek doslova explozi dalších neohrožených agentů v různých zemích. Jedním z nich byl Harry Palmer, atypický obrýlený britský špion, který se zrodil ve fantazii spisovatele Lena Deightona. Celkem s Palmerem, kterého na plátně ztvárnil Michael Caine, vznikly tři filmy. Mozku za miliardu dolarů, jemuž vtiskl svůj nezaměnitelný režijní rukopis Ken Russell, předcházely snímky Případ Ipcress (1965) a Pohřeb v Berlíně (1966). V posledním filmu volné trilogie Harry Palmer opouští britskou tajnou službu a stává se soukromým detektivem, i když mu jeho bývalý šéf plukovník Ross slibuje lepší plat a povýšení, pokud by se vrátil. Poté co se zaplete s tajemnou organizací Kampaň za svobodu výstředního ropného magnáta Midwintera, se však Palmer tak trochu proti své vůli stejně znovu ocitá v samotném středu komplikované špionážní hry. (Česká televize)

Javert

Poslední část původní Palmerovské série je opravdu velice zvláštní, nebál bych se říci až bláznivá. Obchod s "vejci", texaští náckové (jejichž znak si vskutku nezadá s tím hitlerovským), krásná Francoise, výborný Michael a skvěle ztvárněná atmosféra mrazivých finských a lotyšských plání davají dohromady netradiční podívanou, u které jsem se, ač je "dosti ujetá", parádně bavil. ()

D.Moore

První dva palmerovské filmy se, dá se říct, držely hodně při zemi, působily především uvěřitelnou atmosférou a nabízely perfektní špionážní podívanou. Třetí díl, tenhle, je jiný. A to o dost. Jediné, co zůstalo stejné, je Caineův Palmer, který všechno zvládá s přehledem, je vtipný, čestný... a tak dále. Příběh je ovšem hodně, hodně velká fantazie, a vypadá spíš, že si ho páni filmaři vypůjčili z nějaké nenatočené bondovky ("nacisté" z Texasu, superpočítač "mozek"...). Chápu, že to může spoustě lidí vadit. Já se ale bavil parádně, užíval si výborně natočené scény (přepadení automobilu s informacemi je skvěle vtipná záležitost, závěrečná akce na Baltu podpořená burácející hudbou brala dech) a sledoval výborného Cainea, starého známého rudého sympaťáka Homolku i jaksepatří slizkého Maldena... Dávám čtyři čisté (generálské) hvězdy. ()

Djkoma

Anglická verze "jiného" Jamese Bonda, která může děkovat za alespoň nějakou kvalitu především Michaelu Caineovi. Od Kena Russella, režiséra Milovníků hudby, jsem čekal mnohem více a jeho skvělá režie a cit pro obrazy ve filmu naprosto chybí. Možná je to spoluprací s Alexem Lovym nebo opravdu nevím. Samotný film je o agentovi, který se trochu podobá Jamesi Bondovi, ale celý film se nese v duchu lehké (neúmyslné) parodie, která asi nebyla záměrem. Bohužel třeba využití některých zvuků je opravdu spíše vtipná než dramatická a film jako celek působí nejen naivně, ale i přehnaně. Ostatní díly s agentem Palmerem jsem neviděl a nejsem si jistý, zda mám litovat nebo děkovat.... ()

Jara.Cimrman.jr

"Má paže je dlouhá a moje pomsta absolutní. Nechť Vám Bůh odpustí, protože já ne." V šedesátých letech mi připadal svět takový normální. Britové se snažili mít s Rusy mírové vztahy a fanatičtí ochránci kapitalismu typu generála Midwintera byli považováni za šílence. To bylo fajn. Dneska už tito "dobroserové" vyvolávají války po celém světě, bourají fungující režimy, bohatnou na nelegální migraci a jejich noviny je opěvují jako hrdiny dnešní doby. Já s tím nic nenadělám. Nicméně Harry Palmer se o to snažil a já jsem mu za to byl vděčný. Jen mě zklamalo, že půl filmu to byla groteska a pak se to najednou změnilo v záchranu světa. Tady prostě někdo zapomněl promíchat ingredience. ()

Crocuta

Docela vtipný, občas nechtěně směšný snímek, který kombinuje parodii (například parafráze ledové bitvy z "Alexandra Něvského" za zvuků Šostakovičovi "Leningradské" nemá chybu) a vážně míněný pokus o seriózní špionážní thriller. Dobře je za tři, ale generál Midwinter je tak parádní ukázkové hovado, že za něj rád tu jednu * přihodím :-). ()