Mozek za miliardu dolarů

Billion Dollar Brain

Thriller

Velká Británie, 1967, 111 min

• Djkoma

Anglická verze "jiného" Jamese Bonda, která může děkovat za alespoň nějakou kvalitu především Michaelu Caineovi. Od Kena Russella, režiséra Milovníků hudby, jsem čekal mnohem více a jeho skvělá režie a cit pro obrazy ve filmu naprosto chybí. Možná je to spoluprací s Alexem Lovym nebo opravdu nevím. Samotný film je o agentovi, který se trochu podobá Jamesi Bondovi, ale celý film se nese v duchu lehké (neúmyslné) parodie, která asi nebyla záměrem. Bohužel třeba využití některých zvuků je opravdu spíše vtipná než dramatická a film jako celek působí nejen naivně, ale i přehnaně. Ostatní díly s agentem Palmerem jsem neviděl a nejsem si jistý, zda mám litovat nebo děkovat....(7.8.2009)

Nejslabsi z Palmerovske serie, presto stale velka legrace. Zasadni je predevsim fakt, ze tentokrat slo tvurcum pravdepodobne o neco jineho nez v predeslych dvouch dilech. Ty patri k vrcholum vazne pojatych spionaznich zanrovek, tento dil je spis bizarne-uletova variace na Bonda. Kazdemu, co jeho jest, sve fanousky si tento film najit muze, osobne davam prednost prvnim dvoum dilum. Fanouskum tohoto skvostu bych rozhodne doporucil tento snimek http://www.csfd.cz/film/26160-predseda/. :))(10.9.2012)

• MrCreosote

Třetí dobrodružství Harryho Palmera připomene ty nejslabší bondovky s Rogerem Moorem - zbrklostí, infantilitou a hrdinou odstaveným na vedlejší kolej se solidně rozjetá, na vážnou strunu hrající série rozbředla v karikaturu sebe sama. Jestli chtěl producent Harry Saltzman konkurovat svému vlastnímu Bondovi, něco mu hrubě nevyšlo. Tohle nezachrání ani ultracharismatický herecký ánsámbl.(20.8.2013)

Ťažko povedať, či je na škodu, že som sa k špionážnej trilógii okolo okuliarnatého agenta Palmera dostal najprv až tretím filmom. Nasadnutie na bondovskú popularitu je viac než zjavné. Agent sa ale viac dostáva okrem akčných a dramatických situácií do situácií komických. Čo je na škodu, pretože aj bez nich chýba filmu atmosféra, a bohužiaľ aj napätie. Devízou, podobne ako v bondovkách, sú pomerne moderné a invenčné prvky - všemožná doprávna a hi-tech technika (napr. vtedy novátorský mozok-počítač), atraktíve zasadenie - v tomto prípade bohate zasnežený sever, a aj to, že peniazmi sa zjavne nešetrilo. Herecky výraznejší ako Caine sú potvorský Malden a magor Begley. Akčný a megalomanský záver veľa zachraňuje, dovtedy ma to ale párkrát nudilo. Neviem, či bolo niekedy vo svetovej kinematografii viac propagované Lotyško ako práve v tomto filme.(20.2.2019)

První dva palmerovské filmy se, dá se říct, držely hodně při zemi, působily především uvěřitelnou atmosférou a nabízely perfektní špionážní podívanou. Třetí díl, tenhle, je jiný. A to o dost. Jediné, co zůstalo stejné, je Caineův Palmer, který všechno zvládá s přehledem, je vtipný, čestný... a tak dále. Příběh je ovšem hodně, hodně velká fantazie, a vypadá spíš, že si ho páni filmaři vypůjčili z nějaké nenatočené bondovky ("nacisté" z Texasu, superpočítač "mozek"...). Chápu, že to může spoustě lidí vadit. Já se ale bavil parádně, užíval si výborně natočené scény (přepadení automobilu s informacemi je skvěle vtipná záležitost, závěrečná akce na Baltu podpořená burácející hudbou brala dech) a sledoval výborného Cainea, starého známého rudého sympaťáka Homolku i jaksepatří slizkého Maldena... Dávám čtyři čisté (generálské) hvězdy.(27.12.2010)