Mozek za miliardu dolarů

Billion Dollar Brain

Thriller

Velká Británie, 1967, 111 min

• MrCreosote

Třetí dobrodružství Harryho Palmera připomene ty nejslabší bondovky s Rogerem Moorem - zbrklostí, infantilitou a hrdinou odstaveným na vedlejší kolej se solidně rozjetá, na vážnou strunu hrající série rozbředla v karikaturu sebe sama. Jestli chtěl producent Harry Saltzman konkurovat svému vlastnímu Bondovi, něco mu hrubě nevyšlo. Tohle nezachrání ani ultracharismatický herecký ánsámbl.(20.8.2013)

• Djkoma

Anglická verze "jiného" Jamese Bonda, která může děkovat za alespoň nějakou kvalitu především Michaelu Caineovi. Od Kena Russella, režiséra Milovníků hudby, jsem čekal mnohem více a jeho skvělá režie a cit pro obrazy ve filmu naprosto chybí. Možná je to spoluprací s Alexem Lovym nebo opravdu nevím. Samotný film je o agentovi, který se trochu podobá Jamesi Bondovi, ale celý film se nese v duchu lehké (neúmyslné) parodie, která asi nebyla záměrem. Bohužel třeba využití některých zvuků je opravdu spíše vtipná než dramatická a film jako celek působí nejen naivně, ale i přehnaně. Ostatní díly s agentem Palmerem jsem neviděl a nejsem si jistý, zda mám litovat nebo děkovat....(7.8.2009)

• honajz

Je to strašné. Druhé setkání s tímhle agentem a stojí to za prd. Možná se někomu podaří naladit na onu vlnu pokusů u humor a satiru na rusko-americko-britské vztahy, s obrazovým průvodcem po sovětských republikách a Finsku, ale mně to přišlo trapné. Včetně té monstr reklamy na Kellogs. Agenti mění rozkazy, příkazy a záměry jak ponožky, generál má sice sál plný přicmrndávačů, ale věří jen jednomu člověku, informace si neověřuje, týdny staré příkazy nikdo nečte a nepátrá po jejich splnění... Kdo koho zabije je vlastně jedno. Potácíme se od jedné trapně veselé scény ke druhé - lotyšský odboj, sovětský generál v podvlíkačkách, zamilovaná vražedkyně, fanatický americký generál a pohanské oslavy u ohňů, a vlastně i ty scény ke konci na ledu, nakolik mají vypadat monumentálně, působí trapně.(3.6.2018)

První dva palmerovské filmy se, dá se říct, držely hodně při zemi, působily především uvěřitelnou atmosférou a nabízely perfektní špionážní podívanou. Třetí díl, tenhle, je jiný. A to o dost. Jediné, co zůstalo stejné, je Caineův Palmer, který všechno zvládá s přehledem, je vtipný, čestný... a tak dále. Příběh je ovšem hodně, hodně velká fantazie, a vypadá spíš, že si ho páni filmaři vypůjčili z nějaké nenatočené bondovky ("nacisté" z Texasu, superpočítač "mozek"...). Chápu, že to může spoustě lidí vadit. Já se ale bavil parádně, užíval si výborně natočené scény (přepadení automobilu s informacemi je skvěle vtipná záležitost, závěrečná akce na Baltu podpořená burácející hudbou brala dech) a sledoval výborného Cainea, starého známého rudého sympaťáka Homolku i jaksepatří slizkého Maldena... Dávám čtyři čisté (generálské) hvězdy.(27.12.2010)

Moje prvé zoznámenie s Palmerom v Berlíne ma príjemne prekvapilo a tak nebolo prečo váhať pri jeho výlete do uzimeného Sovietskeho zväzu. Lokácie sú vybraté opäť perfektne, Palmerov "kamoš" z opačnej strany barikády je soľ, bez ktorého by séria nemala tú správnu chuť a hlavný záporák, ktorý sa objaví až po hodine, taktiež nemá chybu. Len je to už celé skôr paródia na Studenú vojnu ako nejaký vážnejšie mienený špionážny film. Takže opäť záleží na vkuse, čo je vám bližšie. Mne osobne ten Berlín, ale bavil som sa aj v Lotyšsku a okolí.(20.5.2018)