Mozek za miliardu dolarů

Billion Dollar Brain

Thriller

Velká Británie, 1967, 111 min

Moje prvé zoznámenie s Palmerom v Berlíne ma príjemne prekvapilo a tak nebolo prečo váhať pri jeho výlete do uzimeného Sovietskeho zväzu. Lokácie sú vybraté opäť perfektne, Palmerov "kamoš" z opačnej strany barikády je soľ, bez ktorého by séria nemala tú správnu chuť a hlavný záporák, ktorý sa objaví až po hodine, taktiež nemá chybu. Len je to už celé skôr paródia na Studenú vojnu ako nejaký vážnejšie mienený špionážny film. Takže opäť záleží na vkuse, čo je vám bližšie. Mne osobne ten Berlín, ale bavil som sa aj v Lotyšsku a okolí.(20.5.2018)

Ken Russell brutálně změnil chladnou atmosféru harrypalmerovské série a vyrobil fantasmagorický studenoválečný kabaret, který by možná chtěl být Doktorem Divnoláskou, ale chvílemi vypadá spíš jako Rocky Horror Picture Show - jen Caineův Palmer zůstává stále stejný a ani pandemická vejce, texasští náckové a děrnoštítkové světové revoluce nenaleptají jeho zdrženlivě pragmatický odstup od všeho a od všech.(22.2.2008)

• Djkoma

Anglická verze "jiného" Jamese Bonda, která může děkovat za alespoň nějakou kvalitu především Michaelu Caineovi. Od Kena Russella, režiséra Milovníků hudby, jsem čekal mnohem více a jeho skvělá režie a cit pro obrazy ve filmu naprosto chybí. Možná je to spoluprací s Alexem Lovym nebo opravdu nevím. Samotný film je o agentovi, který se trochu podobá Jamesi Bondovi, ale celý film se nese v duchu lehké (neúmyslné) parodie, která asi nebyla záměrem. Bohužel třeba využití některých zvuků je opravdu spíše vtipná než dramatická a film jako celek působí nejen naivně, ale i přehnaně. Ostatní díly s agentem Palmerem jsem neviděl a nejsem si jistý, zda mám litovat nebo děkovat....(7.8.2009)

• MrCreosote

Třetí dobrodružství Harryho Palmera připomene ty nejslabší bondovky s Rogerem Moorem - zbrklostí, infantilitou a hrdinou odstaveným na vedlejší kolej se solidně rozjetá, na vážnou strunu hrající série rozbředla v karikaturu sebe sama. Jestli chtěl producent Harry Saltzman konkurovat svému vlastnímu Bondovi, něco mu hrubě nevyšlo. Tohle nezachrání ani ultracharismatický herecký ánsámbl.(20.8.2013)

Zatímco Funeral in Berlin je velmi inteligentní, atmosférický a hlavně poměrně realisticky ztvárněný špionážní film, Billion Dollar Brain je pak bláznivá komedie (prej thriller!) s maximálně pošahaným příběhem, jehož absurdnost hned od prvních minut dosahuje rozměrů statného mladého býčka opékaného nad otevřeným texaským ohněm (což v tom filmu je a patří to k těm normálnějším momentům). Ale kdo by se na tvůrce zlobil, když je to taková prdel? Na rozdíl od některých komentujících v tom nevidím nechtěnou parodii, ale naopak bez okolků servírovaný humor. A jestli to tvůrčí záměr nebyl, tak je to stejně fuk, protože je to prostě sranda k pokukání. Navíc - Palmer-girl je krásná a zákeřná, lotyšští povstalci dokonale pomatení (povšimněte si kolikrát nakládají jednu a tu samou bednu do svého pick-upu!), sálový počítač opravdu OBROVSKÝ a minionů se stříbrnými helmičkami je snad nekonečno. A nakonec poučení - nezkracujte si v zimě cestu přes led, protože... je to prostě stupidní nápad. Zvlášť když má ten led pod palcem plukovník Stok, který potvrdil své postavení nejsympatičtějšího komunisty pod sluncem.(2.2.2011)