poster

Mozek za miliardu dolarů

 • anglický

  Billion Dollar Brain

Thriller

Velká Británie, 1967, 111 min

 • Djkoma
  **

  Anglická verze "jiného" Jamese Bonda, která může děkovat za alespoň nějakou kvalitu především Michaelu Caineovi. Od Kena Russella, režiséra Milovníků hudby, jsem čekal mnohem více a jeho skvělá režie a cit pro obrazy ve filmu naprosto chybí. Možná je to spoluprací s Alexem Lovym nebo opravdu nevím. Samotný film je o agentovi, který se trochu podobá Jamesi Bondovi, ale celý film se nese v duchu lehké (neúmyslné) parodie, která asi nebyla záměrem. Bohužel třeba využití některých zvuků je opravdu spíše vtipná než dramatická a film jako celek působí nejen naivně, ale i přehnaně. Ostatní díly s agentem Palmerem jsem neviděl a nejsem si jistý, zda mám litovat nebo děkovat....(7.8.2009)

 • flyboyeda
  ***

  Nejslabsi z Palmerovske serie, presto stale velka legrace. Zasadni je predevsim fakt, ze tentokrat slo tvurcum pravdepodobne o neco jineho nez v predeslych dvouch dilech. Ty patri k vrcholum vazne pojatych spionaznich zanrovek, tento dil je spis bizarne-uletova variace na Bonda. Kazdemu, co jeho jest, sve fanousky si tento film najit muze, osobne davam prednost prvnim dvoum dilum. Fanouskum tohoto skvostu bych rozhodne doporucil tento snimek http://www.csfd.cz/film/26160-predseda/. :))(10.9.2012)

 • MrCreosote
  **

  Třetí dobrodružství Harryho Palmera připomene ty nejslabší bondovky s Rogerem Moorem - zbrklostí, infantilitou a hrdinou odstaveným na vedlejší kolej se solidně rozjetá, na vážnou strunu hrající série rozbředla v karikaturu sebe sama. Jestli chtěl producent Harry Saltzman konkurovat svému vlastnímu Bondovi, něco mu hrubě nevyšlo. Tohle nezachrání ani ultracharismatický herecký ánsámbl.(20.8.2013)

 • majo25
  ***

  Ťažko povedať, či je na škodu, že som sa k špionážnej trilógii okolo okuliarnatého agenta Palmera dostal najprv až tretím filmom. Nasadnutie na bondovskú popularitu je viac než zjavné. Agent sa ale viac dostáva okrem akčných a dramatických situácií do situácií komických. Čo je na škodu, pretože aj bez nich chýba filmu atmosféra, a bohužiaľ aj napätie. Devízou, podobne ako v bondovkách, sú pomerne moderné a invenčné prvky - všemožná doprávna a hi-tech technika (napr. vtedy novátorský mozok-počítač), atraktíve zasadenie - v tomto prípade bohate zasnežený sever, a aj to, že peniazmi sa zjavne nešetrilo. Herecky výraznejší ako Caine sú potvorský Malden a magor Begley. Akčný a megalomanský záver veľa zachraňuje, dovtedy ma to ale párkrát nudilo. Neviem, či bolo niekedy vo svetovej kinematografii viac propagované Lotyško ako práve v tomto filme.(20.2.2019)

 • D.Moore
  ****

  První dva palmerovské filmy se, dá se říct, držely hodně při zemi, působily především uvěřitelnou atmosférou a nabízely perfektní špionážní podívanou. Třetí díl, tenhle, je jiný. A to o dost. Jediné, co zůstalo stejné, je Caineův Palmer, který všechno zvládá s přehledem, je vtipný, čestný... a tak dále. Příběh je ovšem hodně, hodně velká fantazie, a vypadá spíš, že si ho páni filmaři vypůjčili z nějaké nenatočené bondovky ("nacisté" z Texasu, superpočítač "mozek"...). Chápu, že to může spoustě lidí vadit. Já se ale bavil parádně, užíval si výborně natočené scény (přepadení automobilu s informacemi je skvěle vtipná záležitost, závěrečná akce na Baltu podpořená burácející hudbou brala dech) a sledoval výborného Cainea, starého známého rudého sympaťáka Homolku i jaksepatří slizkého Maldena... Dávám čtyři čisté (generálské) hvězdy.(27.12.2010)