Mozek za miliardu dolarů

Billion Dollar Brain

Thriller

Velká Británie, 1967, 111 min

• Djkoma

Anglická verze "jiného" Jamese Bonda, která může děkovat za alespoň nějakou kvalitu především Michaelu Caineovi. Od Kena Russella, režiséra Milovníků hudby, jsem čekal mnohem více a jeho skvělá režie a cit pro obrazy ve filmu naprosto chybí. Možná je to spoluprací s Alexem Lovym nebo opravdu nevím. Samotný film je o agentovi, který se trochu podobá Jamesi Bondovi, ale celý film se nese v duchu lehké (neúmyslné) parodie, která asi nebyla záměrem. Bohužel třeba využití některých zvuků je opravdu spíše vtipná než dramatická a film jako celek působí nejen naivně, ale i přehnaně. Ostatní díly s agentem Palmerem jsem neviděl a nejsem si jistý, zda mám litovat nebo děkovat....(7.8.2009)

Poslední část původní Palmerovské série je opravdu velice zvláštní, nebál bych se říci až bláznivá. Obchod s "vejci", texaští náckové (jejichž znak si vskutku nezadá s tím hitlerovským), krásná Francoise, výborný Michael a skvěle ztvárněná atmosféra mrazivých finských a lotyšských plání davají dohromady netradiční podívanou, u které jsem se, ač je "dosti ujetá", parádně bavil.(11.7.2008)

• honajz

Je to strašné. Druhé setkání s tímhle agentem a stojí to za prd. Možná se někomu podaří naladit na onu vlnu pokusů u humor a satiru na rusko-americko-britské vztahy, s obrazovým průvodcem po sovětských republikách a Finsku, ale mně to přišlo trapné. Včetně té monstr reklamy na Kellogs. Agenti mění rozkazy, příkazy a záměry jak ponožky, generál má sice sál plný přicmrndávačů, ale věří jen jednomu člověku, informace si neověřuje, týdny staré příkazy nikdo nečte a nepátrá po jejich splnění... Kdo koho zabije je vlastně jedno. Potácíme se od jedné trapně veselé scény ke druhé - lotyšský odboj, sovětský generál v podvlíkačkách, zamilovaná vražedkyně, fanatický americký generál a pohanské oslavy u ohňů, a vlastně i ty scény ke konci na ledu, nakolik mají vypadat monumentálně, působí trapně.(3.6.2018)

První dva palmerovské filmy se, dá se říct, držely hodně při zemi, působily především uvěřitelnou atmosférou a nabízely perfektní špionážní podívanou. Třetí díl, tenhle, je jiný. A to o dost. Jediné, co zůstalo stejné, je Caineův Palmer, který všechno zvládá s přehledem, je vtipný, čestný... a tak dále. Příběh je ovšem hodně, hodně velká fantazie, a vypadá spíš, že si ho páni filmaři vypůjčili z nějaké nenatočené bondovky ("nacisté" z Texasu, superpočítač "mozek"...). Chápu, že to může spoustě lidí vadit. Já se ale bavil parádně, užíval si výborně natočené scény (přepadení automobilu s informacemi je skvěle vtipná záležitost, závěrečná akce na Baltu podpořená burácející hudbou brala dech) a sledoval výborného Cainea, starého známého rudého sympaťáka Homolku i jaksepatří slizkého Maldena... Dávám čtyři čisté (generálské) hvězdy.(27.12.2010)

• MrCreosote

Třetí dobrodružství Harryho Palmera připomene ty nejslabší bondovky s Rogerem Moorem - zbrklostí, infantilitou a hrdinou odstaveným na vedlejší kolej se solidně rozjetá, na vážnou strunu hrající série rozbředla v karikaturu sebe sama. Jestli chtěl producent Harry Saltzman konkurovat svému vlastnímu Bondovi, něco mu hrubě nevyšlo. Tohle nezachrání ani ultracharismatický herecký ánsámbl.(20.8.2013)