Leonardo

Epizody(8)

V roku 1506 je Leonardo da Vinci (Aidan Turner), najslávnejší umelec svojej doby, obvinený z vraždy Cateriny da Cremona (Matilda De Angelis). Pri výsluchu Stefana Giraldiho (Freddie Highmore), ambiciózneho dôstojníka milánskeho vojvodstva, Leonardo začne rozprávať svoj život od prvého stretnutia s Caterinou v dielni jeho učiteľa Andrea del Verrocchio (Giancarlo Giannini). Giraldi, fascinovaný osobnosťou umelca, začína tušiť, že Leonardo môže byť nevinný a pátra po tom, aby odhalil pravdu. (Arsenal83)

zodiak217

Prvý a zásadný šok. Oni urobili z Leonarda dá Vinci homosexuála? To ma vrcholne poburilo a znechutilo. To už fakt v dnešnej dobe nevedia, čo by robili s tými seriálmi aby sa zapáčili a zviditeľnili. Za to veľké mínus. Dejovo veľmi statický seriál, ktorý sa točil stále a dookola okolo toho istého namiesto aby mapoval Leonardov život a genialitu, zameral sa na jeho vzťah ku Kataríne de Cremona a Leonardovom obvinení z jej vraždy. Takže dojem bol taky, že sa mi páčila prvá a posledná časť a zvyšok bol zbytočná vata, ktorá dosť nudila a dejovo to nijak nenadchlo. Malé plus za obsadenie hlavného hrdinu, ktorý Leonarda stvárnil naozaj dobre. ()

Arsenal83

Keď dali Turnerovi konečne bradu, tak sa aj začal podobať, ale inak film plný historických nezmyslov, prekrútení a fabulácií a tvorcovia aj sami priznávajú, že úmyselne. Našťastie nezachádzau tak ďaleko, aby z Leonarda urobili prisťahovalca z Konga, alebo z Moni Lisy transgenderovú artistku, ale predsa len, život Leonarda si zaslúži viac hodnovernosti. Hoci, toto ani nezobrazuje jeho život, len taký malý, dramaticky upravený úsek. Matilda De Angelis nebola vybraná najlepšie, necítiť z nej žiaru femme fatale. A ani homo bozkávačky ma teda vôbec nenadchýnali, ale to už je asi povinnosť. ()

fabecc1222

Řekl bych, že podobně jako většina užiatelů, tak znám Leonarda hlavně z dob školy povinné, plus nějaké to základní wiki info... Proto jsem tak nějak očekával, že okolo těchto věcí se bude točit i seriál, a pokusí se představit průřez jeho životem a tvorbou. Houbeles... Seriálový Leonardo je klasickou dobovou romantikou, obohacenou o to, že hlavní postavou je jedna z nejvýznamnějších postav umělecké historie. Je škoda, že mnohem víc prostoru nedostanou Leonardovi návrhy vynálezů, která o mnoho století později spatřili světlo světla v upravené podobě, potažmo ovlivnovali umělecké tvůrce po spoustu dalších generací. Turner je herecky jak je u něj zvykem na vysoké úrovni, bohužel dostává do páru o dost horší Mattildu de Angelis. ()

ER

Na seriálu jsou vidět větší peníze, forma a herci tomu odpovídají. Jen děj je roztěkaný, chování postav včetně dialogů spíše současné, všichni jsou vymydlení, jak po každodenní koupeli. Nicméně je zajímavé sledovat, jak si tvůrci seriálu poradili s tak slavnou osobnosti. ()

DeDanu

Životopisný? Spíše romantický s životopisnými prvky. Něco vynecháno, něco přidáno, aby se na to dalo koukat a vyhovovalo to současným " novým myšlenkovým proudům". I přesto:-) to není špatné. Pan Turner si postavu rozervaného umělce evidentně užil. ()

Weezy22

Každý, kto videl upútavku a vedel niečo o živote Da Vinciho, nemohol čakať presnosť a podrobne vykreslený dokument o Leonardovom živote. Teda s výnimkou scén s dychberúcimi detailmi Leonardových prínosov do svetu umenia. Aj napriek tomu sa tvorcom podarilo prísť s výbornou fikciou, ktorá vykreslila príbeh človeka, ktorého meno síce všetci dobre poznáme, ale nevieme kým vlastne bol a čo predstavoval pre svoju dobu. ()