Once the Dust Settles

• Slovensko Keď sadne prach (festivalový název)
Nizozemsko, 2019, 85 min

Režie:

John Appel

Scénář:

John Appel

Kamera:

Erik van Empel

John Appel (vypravěč)

Tri mestá poznačené obrovskou katastrofou: Amatrice v strednom Taliansku zemetrasením, Černobyľ na Ukrajine jadrovou katastrofou a Aleppo vojnou. Film Keď sadne prach zachytáva dianie po tom, čo všetko stíchne a televízne štáby odídu. Ponúka pozoruhodné príbehy tých, ktorí prežili a na pozadí novovznikajúceho cestovného ruchu v oblastiach poznačených katastrofou sa snažia opäť vybudovať svoje životy. Filmový triptych o vyrovnaní sa s katastrofou z pohľadu jediného človeka z blokovej dozorne jadrovej elektrárne v Černobyli, ktorý prežil, jedného z najlepších turistických sprievodcov v Sýrii a farára z mesta Amatrice, ktoré bývalo centrom záujmu turistov a dnes je zničené na nepoznanie. (Jeden svet)

marhoul

Dokument o lidské vůli, síle a naději. Zvláště reportáž z Aleppa je KONEČNĚ pojata okouzlujícím způsobem, nikoli na jedno válečné brdo s povinnými záběry na mrtvé děti, padající bomby, vše provázeno jasnou vizí života jedině v západní Evropě, kdy pokud vidíte tři takové filmy za sebou, už vlastně o Aleppu více slyšet nepotřebujete, ovšem toto je jiné. Těší mě, že John Appel krásným dokumentem apeluje na fénixovské znovuzrození z popela. Osobně jsem měla za to, že je Aleppo totálně rozšvihané na věky, ale není. Opravuje se a žijí v něm lidé, kteří do toho dávají vše. Kteří už provádějí turisty a pochopitelně ve slabých chvilkách pláčou. Vůbec se jim nedivím. Reportáž z Černobylu je taky skvělá, osobně mě to tam na výlet sice netáhne, každopádně prostřednictvím obrazovky a přímého účastníka katastrofy, je to velmi zajímavé. Jak mě snímek příliš nelákal, líbil se mi. Moc. ()