Nejpodivuhodnější kina světa (TV seriál)

• Francie

Cinémas Mythiques

Mythical Cinemas

Mythical Movie Theaters

The World’s Most Remarkable Cinemas

(festivalový název)

Dokumentární

Francie / Česko / Řecko / Chile, 2015, 5 h 12 min (Minutáž: 52 min)

Jiří Maxa

Alena Müllerová

Na cyklu Cinémas mythiques se Česká televize sice koprodukčně podílela, jeho český název se přesto obtěžovala uvést pouze v titulcích jednoho jediného dílu, toho „domácího", pražského. Ten název přitom ale vůbec neodpovídá tomu, pod kterým je cyklus ve zdejší databázi. -------- V titulcích (aspoň jedné epizody) cyklu uvedeno: název Mýtická kina. Dále v titulcích (všech epizod) cyklu uvedeno: originální název Cinémas mythiques. Mémoire des salles obscures. -------- Epizody: 1) A Love Affair (režie Jean Achache, rok výroby 2015), 2) Lucerna Praha (Joël Farges, 2015), 3) Biograf na konci světa (Joël Farges, 2016), 4) Thision v Aténách (Maria Douza, 2016), 5) El Campo Amor v Havaně (Joël Farges, 2017), 6) Sen v divadle Tuschinski (Jérôme Diamant-Berger, 2017).(20.8.2018)

1/6 Kino Lucerna hypnotizuje už více než sto let. Není proto překvapením, pokud tato bilance svádí k poněkud pohádkovějšímu řešení, ve kterém je jakýmsi spojníkem legenda o Golemovi. Golem, jak známo, byl nejprve proslavenou rolí Paula Wegenera. A jako takového si ho zafixovala i hrdinka našeho příběhu, neobyčejná uvaděčka Bia Lucerna, jenž předala svou profesi své dceři a později i své vnučce. Jak šly dějiny, měnila se i tvář kinematografie... Vlastimilené vzpomínání má nápad, formálně se jedná o dokudrama, kopie je promítána dokonce ve 3D. Ocenila bych širší distribuci.(1.6.2016)

Viděl jsem o Lucerně. Krásně natočené. Proč jsem tam nikdy v Praze nebyl. A to jsem tam žil rok a půl. Musím s tím něco udělat, při nejbližší příležitosti skočím do Lucerny na nějaký dobrý film.(25.5.2018)

• Hawaj

Strašně rozvláčné. Téma je možná zajímavé, ale to vypravěčský nastavování kaše a radoby zajímavé hrané rekonsktrukce a koláže působí spíš ochotnicky. Tvůrci to přepískli a místo sondy do historie z toho udělali z toho pimprlový leporelo akorát to zapoměli zrežírovat.(25.6.2018)

• - Některé filmové ukázky je nutné vnímat pouze jako ilustrační, protože nelze například předpokládat, že Bio Lucerna po svém zahájení v roce 1909 uvádělo Dostaveníčko ve mlýnici (1898) a zcela určitě před první světovou válkou nebylo možné uvádět film Jak Golem na svět přišel (1920). (NinadeL)