Český žurnál - Série 3 (2015) (série)

Pět zrození (S03E01)

(epizoda)
  • angličtina Five Births (festivalový název)

Dokument o opuštěnosti, separaci a neosobním přístupu v praktikách jedné české porodnice. Cyklus Český žurnál přináší autorskou reflexi důležitých problémů z různých oblastí společenského a politického života. Dokumentární film Pět zrození vznikal během dvanácti dnů v porodnici vinohradské nemocnice v Praze, kdy se štábu podařilo zachytit průběh pěti porodů.
Mezitím, co zoufalí a neinformovaní muži čekají na nemocničních chodbách, rodícím ženám jsou podávány chemické látky na urychlení porodů, aniž by jim lékaři vysvětlili, o jaké látky se jedná. Po urychlených porodech dochází běžně k separaci novorozeňat od matek, prý aby si rodičky odpočinuly. Lékaři tak ignorují doporučení Světové zdravotnické organizace, která jasně říká, že oddělení matky a dítěte v první hodině po porodu je pro budoucí imunitu novorozence škodlivé. V dokumentu tak opakovaně zůstávají opuštění všichni aktéři porodu, rodiče i právě narozené dítě, a vzájemně tak nemají šanci se v klíčové poporodní fázi sblížit. Film v pěti kapitolách pozvolna odkrývá necitlivé zákulisí porodní mašinérie v České republice, kde se zdá, že na prvním místě je správně vyplněný papír a rutinní přístup zdravotnického personálu.
Film režisérky Hníkové tak zásadním způsobem přispívá do bouřlivé diskuse kolem podoby a formy českého porodnictví. (Česká televize)

Helmutek

Pro mě ten dokument selhává na tý nejzásadnější rovině - dokumentární. Beru do určitý míry to, že i dokumenty jsou autorskym dílem a určitou subjektivní výpovědí režiséra, abych ale něco já osobně označil za dobrej dokument, tak pro to mám kritéria mnohem náročnější - musí civilizovat, informovat o seriózních a podloženejch faktech, nesmí hledat senzace a vyvolávat hysterii, ale musí vytvářet podhoubí pro střízlivou diskuzi. Musí informovat komplexně, nezamlčovat, nepřekrucovat, nesmí bejt návodnej nebo citově zabarvenej. Dokumentaristi maj jedinečnou šanci pozitivně ovlivňovat to, o čem a jak se ve společnosti mluví; a pokud svou práci neodvedou seriózně, kultivovaně a konstruktivně, tak touhle šancí mrhaj a pro mě tim selhávaj. A selhává v tom pro mě i ČT - je to obrovsky citlivý téma a pokud někomu zadali, ať vytvoří dokument o českym porodnictví, dali mu na to deset natáčecích dní a jednu jedinou porodnici, a pokud přesto čekali, že vznikne něco obstojnýho a seriózního, tak je něco špatně. Smysl by samozřejmě mělo natáčet ve více porodnicích, za delší časovej úsek (nějak časosběrně), dělat rozhovory s maminkama (před i po, a to i s velkym odstupem), s doktorama, porodníma sestřičkama, sestřičkama na šestinedělí, tatínkama atd. atd. Taky by bylo dobrý neklást návodný otázky, nepromítat tam k režisérkou vybranejm lékum zavádějícím způsobem (a bez informování o kontextu a situaci) jejich nežádoucí účinky, bylo by dobrý nemít jedinej zdroj citací WHO, bylo by dobrý dávat odpovídající disclaimery stran celkovýho počtu porodů, zasazení do celkovýho kontextu v ČR a nějakou jasnou poznámku zmíňující, jak zoufale malej vzorek čehokoliv ten dokument zachycuje. Bylo by dobrý natočít něco míň militarizujícího, co jde na ruku všem těm fundamentálním aktivistům brojícím proti moderní medicíně, něco střízlivě rozvážnýho, míň tendenčního a prvoplánovýho - bylo by dobrý natočit něco, co když zmíní pohled/problém A, poukáže i na pohled/souvislost B (případně C apod.). Asi jsem idealista, ale tohle jsou moje nároky na dobrej dokumunet, zvlášť v týhle citlivý oblasti. I tak je ale v Pěti zrozeních vidět spousta věcí, která je prostě strašně špatně - abych byl upřímněj, bylo mi po zlídnutí fakt smutno, fakt mi z toho nebylo hezky. Hnusná je i ta nemocnice samotná, já osobně bych tam nechtěl bejt ani minutu. Souhlasim s tim, že porodnice maj hodně co zlepšovat, odd. šestinedělí snad ještě víc (nejsem žádnej fanatickej zastánce toho, jak to dnes funguje), stejně jako souhlasim s tim, ať si každá ženská rodí tam, kde se (v rámci schůdnejch možností) cejtí nejlíp, ten dokument ale na mě působí tak, že byl natočenej jenom proto, aby to dnešní nemocniční porodnictví očernil a odsoudil. Je to u nás ale tak trochu pole neoraný a i špatně odvedenej dokument způsobil, že se o tom zase začalo trochu víc mluvit, takže i tohle bylo k něčemu dobrý. WTF moments: Ta krvavá bota už byla fakt moc. Koho překvapuje, že se u porodu objevuje i krev, tak nemá právo točit dokument o porodech. () (méně) (více)

Morholt

Tak nevim. Já viděl pět dobře odvedených porodů s profesionálním přístupem sester i doktorů a s víceméně spokojenými rodiči. Jo, Hníková se snažila jejich práci devalvovat různými textovými vložkami, které citují všemožné studie, ale problém je ten, že ke každé té odborné práci existuje stejně erudovaná oponentura, což samozřejmě autorka ignoruje. Upřímně řečeno mám v naše porodníky absolutní důvěru a neslyšel jsem od žádného rodiče ze svého okolí, a mám jich kolem sebe x, že by si stěžoval. Takže jako dokument to stojí samozřejmě za starou bačkoru, ale jako hold profesionalitě našich porodnic to docela ujde. Jinak doporučuji si jako doplněk pustit rozhovor Daniely Drtinové s Bohuslavem Svobodou, který uvádí spoustu věcí na pravou míru. 50% ()

Chrysopras

Po formální stránce mi to přišlo průměrný. Ale je to zajímavý a důležitý téma a i tahle krátká sonda ukazuje, že je co zlepšovat. Kupříkladu pan B. Svoboda je sympatický doktor, který deklaruje důraz na přirozený fyziologický průběh, tzn. trpělivost. A informování pacienta co nejzevrubněji. Praxe ale poněkud pokulhává... No, pro mě je to trochu osobnější, protože v FNKV jsem taky zahájil svou životní pouť :-) A pak jsem si vybavil jak jsem tamtéž jako hodně malej byl s tátou za mamkou se sourozencem. Tehdá jste mohli akorát zamávat do okna :-\ Takže přecejen progres... Sečteno: lehkej nadprůměr. P.S. po shlédnutí reakce MUDr. Svobody a zejména přečtení vyjádření poslední rodičky, snižují hodnocení o 2 stupně, protože cílem režisérky bylo vybrat jen negativa... ()

klukluka

Já na tomhle konkrétně nic tak světoborného nevidím, jsem dokumentaristka z Prahy, jsem v tom správném věku, jedna kámoška nadává na poměry v porodnici, druhá, třetí, pátá, domluvím si tam natáčení, chvilku si tam pak pobudu a ono se mi to za pár dnů sejde, přijde to ke mně samo, aby taky ne, když je přednosta nenažranej důchodce, kterej to hrne po staru, a ještě sedí na dvou židlích, z nichž jedna je rovnou primátorské křeslo v capital city, a aby toho nebylo málo, tak je do toho všeho ještě trestně stíhanej. Tyhle informace tam například podle mě měly být a nebyly. Dneska to všichni vědí, ale za 15 let už si na to nikdo nevzpomene, že byl ten bordel umocněnej i těmito neskutečnými, ale pro potrénované Česko vlastně poměrně fádními okolnostmi. ()

halogenka

Já se bohužel nemůžu u většiny dokumentů Eriky Hníkové zbavit pocitu, že mnou režisérka jako divákem dost očividně manipuluje, aby mě dostala na tu stranu, na které mě chce mít. A ne vždycky se to děje pomocí férových zbraní. Chápu, že se snažila vyvolat nějakou společenskou debatu, ale takhle se to nedělá. ()