Naivnímu děvčeti z vesnice, které se provdá za bohatého podnikatele, přinese život ve městě jen samé problémy. Ale hrdinka obstojí ve veškerých zkouškách, kdy nepřejícníci vzbudí u jejího jinak šlechetného manžela žárlivecké podezření. (oficiální text distributora)

Traffic

Podle tohoto filmu jsou ženy buď hloupé naivky, vypočítavé mrchy nebo staropanenské učitelky. Jinak je to ale s odstupem doby parádní zábava. ()

NinadeL

Felix de la Cámara, to je v českém filmu synonym pro Tvoje srdce inkognito (1936), hravé milkování v Monte Carlu, remaky filmů Anny Ondry nově s Věrou Ferbasovou Pozor straší a Slávko nedej se! (1938), operetu Děvče z předměstí anebo Všecko příjde na jevo, kosmopolitní Nevinnou, oblíbenou pseudohistorickou komedii Dívku v modrém (1939) a konečně pro raně protektorátní příběh Okénko do nebe (1940). Václav Binovec byl na přelomu 10. a 20. let neprogresivnějším průkopníkem, producentem a režisérem, aby se později stal distributorem sovětského montážního zázraku a obloukem se opět vrátit k režii zvukového filmu podle svých nejlepších zkušeností z němého období. Adina Mandlová roku 1939 je dekorativní součástí z U pokladny stál..., hlavní hrdinkou Hvězdy z poslední štace, mondénní Zuzanou z Kristiana, nově se rodící charakterní herečkou z Kouzelného domu, ale také obyčejnou dívkou, která to za pomoci náhody dotáhla z panské Julči na manželku Ing. Jiří Nováka. Zatímco Otomar Korbelář stejného roku si připisuje hlavní roli v Nevinné mezi jiné své vrcholy v Tuláku Macounovi a Zlatém člověku. Lze tedy tuto výjimečnou konstelaci pominout a zapomenout na předchozí příležitosti Adiny v Binovcových filmech, ve kterých měla možnost sehrát tak odlišné úlohy jako Mathilde von Kiesewetter a Fan Tobišovou? Nelze. Stejně jako nelze neocenit revuální hvězdu Evropy a obou Amerik Jasmínu Daliu v podání fatální Jiřiny Šejbalové. Pro vykreslení kontrastního světa vesnického života a vyšší společnosti si Binovec jednoduše nemohl vybrat lépe. Z historického hlediska pak můžeme shledávat zajímavými souvislosti také výrazný zájem o Španělsko a Jižní Ameriku, kterážto prostředí byla samozřejmě nejvlastnější Cámarovi. Jsemť tedy cele spokojena s dílčími fakty i výsledným filmem. ()

Marthos

Hrabě Felix de la Cámara se tentokrát příliš nenamáhal a sesmolil cosi, co vzdáleně připomíná klasické jiráskovské drama o chudé holce z venkova, na kterou spadne zlatá klec. Adina Mandlová se s touto unylou figurou zcela míjí, její doménou byla tehdy jiná prostředí, v nichž mohla uplatnit svůj ženský esprit i pověstnou ironii. Budiž řečeno, že je v tom nevinně. ()

kinderman

"Hudbě, stejně jako každému umění, není potřeba rozumět, ale musí se o ní umět mluvit," poučuje učitelka společenského chování venkovsky prostou Jarmilu a bezděky tím tesá do mramoru motto stávající ČSFD. ()

zette

Naivni a dejove pitome i na dobu vzniku. Mandlova v roli chudeho vesnickeho devcete ovsem potesi. Stejne jako Korbelar a Sejbalova. Hodnoceni zaokrouhlim smerem nahoru. ()

dr.fish

Naivní a nekomplikovaný příběh o lásce bohatého inženýra a chudé děvečky. Jedná se o pohádku, kde štěstí střídá drama a to zase závěrečný happy end. Zde nic neprozrazuji, neboť u těchto snímků je šťastný konec samozřejmostí. Adina hraje dívku po lobotomii mozku (velmi prostou) a Otomar charismatického elegána. Oba jsou ve svých rolích přesvědčiví, nicméně cílovým divákem jsem prokazatelně nebyl já, ale spíše konzumenti růžové knihovny. Takže průměr...50% ()

lucascus

Bezduché, průměrné dílko. Scénář je mizerný, režie jakbysmet a herci-muži zde taky stojí za zlámanou grešli. Ovšem okouzlující je zde především Jiřina Šejbalová jako žena vamp - démonická žena českého filmu, a v poněkud atypické roli zde můžeme vidět Adinu Mandlovou, která místo zhýčkanýné paničky, jak bylo jejím zvykem, zde hraje chudou služebnou, která ke štěstí přišla. A jestliže by se mohlo na první pohled zdát, že herecký výkon Mandlové je víc než špatný, já ho právě chválím, ano, vystupuje zde opravdu jako velká nána a naivka, jenže to je přesně to, co měla v popisu práce - tj. předvést dívku ze světa chudých, jak se naivně rozkoukává ve světě bohatých - a to se povedlo. ()

PollyJean

Adinu Mandlovou jsem v kroji a v roli hloupoučké služtičky opravdu nečekala a nutno uznat, že tenhle protiúkol (obvykle hrávala společensky protřelé mondény, které v tomto filmu zastupuje Jiřina Šejbalová) zvládla docela dobře. Jen nevím, co čeká chlap, když ženě řekne, že pro něj byla jen "epizódou" a pak jí svěří do péče svou novomanželku. ()

vitekpe

Cervena knihovna se spolehlivym obsazenim a prijemne utikajicim tempem. Navic mame prilezitost videt zpivajici mladou Jirinu Sejbalovou jako cizokrajnou umelkyni Jasmínu Dalii... :) ()

Roman Albach

Myslím, že tento film bychom měli hodnotit v kontextu doby. Hovoříme o klasickém romantickém příběhu, který vznikal v období protektorátu a divákům mohl dát aspon na chvíli zapomenout na marasmus kolem nich Jednoznačně oceňuji výkon Adiny Mandlové, která přijala úlohu Jarmily, prosté a naivní dívky z vesnice. Adina je na počátku filmu téměř k nepoznání a vypadá jako ošklivé, ale milé káčátko. Postupně se mění v roztomilou ženu, ale stále to není ta krasavice z Kristiána, kterého ve stejné roce také natočí. Každopádně roli Jarmily zvládla bravurně. Podle mého názoru by se na konci 30. let obyčejná služka z vesnice, která se dostane do nejvyšších kruhů, chovala naprosto stejně. Ta její naivita a prostota je zcela na místě a je hloupost a nepochopení dnešních diváků, že se tomu smějí. Adina jenom dokazuje, že je výbornou herečkou a nemusí hrát pouze mondény. ()

raininface

Nechtěně komediální drama s Adinou Mandlovou v roli mentálně postižené vesnické holky, které její zlotřilý brácha nadává do hňupů. ()