Hledání lilie

Česko, 2019, 52 min

Viktor Portel

Adam Drda

Matěj Kroupa

Když se v listopadu 1989 zhroutil komunistický režim, zažívali skauti stejnou euforii jako všichni, kdo toužili po demokracii. Po desítkách let skončil politický dohled, zákazy, špehování a perzekuce, konečně bylo možné budovat hnutí v úplné svobodě. Ukázalo se ale, že obnova nebude snadná. Jakou cestou a jakými peripetiemi prošel český skauting v polistopadové době? (ČSFD)

LuiCJ

Hledání lilie som mal možnosť vidieť počas jeho premietania v jednej cukrárni v Prešove. Film sledovalo niekoľko skautov (medzi nimi aj ja) a ja dúfam, že ich obohatil rovnako ako aj mňa. Český dokumentárny film, ktorý je pokračovaním jeho snímku Skauti bez lilie z roku 2017 tentokrát ukazuje divákom skauting po roku 1989 a to ako to od toho roku fungovalo. Technicky celkom podarený film, poukazuje aj na tom, že mládež v skautingu to nemala najľahšie ani po Nežnej revolúcii. Odporúčam hlavne všetkým skautom, ale aj tým, ktorých by táto kapitola histórie zaujímala. ()

xxmartinxx

Na můj osobní vkus trochu moc utilitární, ale zručně sestříhané. Občas jsem měl pocit menšího opakování a vždycky jsem se ptal sám sebe, proč je zrovna na tuhle část narativu vybrán zrovna tenhle vypravěč - což bude vždycky otázka tohohle přístupu a spolehu na subjektivní výpovědi očitých svědků. ()

Cheeter

Pokračování Skautů bez lilie se povedlo více, než jsem čekal. Oproti nim se tu povedl velký pokrok. Je zde vidět více dobových pohledů na skauting, navíc se divák, a to i ne skaut, dobře v ději orientuje. Co trochu vadilo, bylo pouhých šest pamětníků, kteří se objevili. Rovněž ten skok na konci z 90. let do současnosti nebyl příliš povedený. Nicméně toto patří k tomu lepšímu, co naše dokumentaristika v současné době nabízí. ()

Marze

Nevěděl jsem, že skauting okolo roku 1993 ztratil spoustu času a počet členů klesl z 90 tisíc na 60 tisíc, kteří odešli do jiných oddílů např. pod Asociací turistických oddílů mládeže, kde "nemuseli být s dědkama, co se hádají o pitomosti". Jaká frčka je dovolena. Potěšující je, že za posledních 13 let se počet členů Junáka zdvojnásobil. V dokumentu se dále říká, že dnes existuje ohodnocení kompenzací dítěte a vzdělávací systém byl povýšen nad výchovu. Dřív na táboře byl program napsaný na jednom papíru. Dnes jsou to obrovský propracovaný plachty plný dramaturgie. "Dnes už děti nepracujou. Každej druhej má strach, že je to proti listině práv dítěte" hovoří skautský vedoucí o tom, že děti třeba už často nestaví tábor.. "Změnili se i rodiče. Řada věcí je podle nich životu nebezpečná" dodává. :. ()