Doupě bílého červa

Bram Stoker (kniha)

Ken Russell

Dick Bush

Peter Davies

Viděl jsem to jako malej, nemohlo mi být víc jak třináct, ale nějak si vůbec nějaký orgie kdovíčeho nepamatuju. Přišlo mi to jao docela zábavnej film, do dneška si pamatuju několik scén (plivání jedu na kříž, záverečná scéna s Hughem a samozřejmě scénku v koupelně, když tomu mladýmu ta ženská říká, ať se postaví v té vaně, že ho neukousne;) Jako horor mi to nepřišlo vůbec a jako nějak násilný taky ne. Ale koukat se na to dalo, a o to u těchto snímků jde.(17.3.2006)

• flanker.27

Stoker byl údajně v době psaní předlohy na drogách. Nevím, nakolik je románu film věrný, ale mám pocit, že režisér a scénárista v jedné osobě se ochotně vcítil do ducha díla nejen obrazně :). Výsledkem je dojem, že název krypticky odkazuje na doupě prvního dealera v Británii. Děj je nelogický a chaotický, jak se dá vzhledem k výše uvedenému čekat, ovšem svým způsobem s nutnou tolerancí a pokud možno s pár promile v krvi je to sranda. Líbila se mi ovšem filmová verze lidovky D'Ampton Worm song.(27.6.2011)

" Verím, že sme zrejme iný plaz a verím aj v reinkarnácií." Chcem sa pozerať na nejaký sentimentálny romanticko-hororový film s nahou uctievajúcou dievčinou. V tomto filme nielenže dostanete skoro nahú Amandu Donohoevú, ale aj ľudských uctievačov diabla a obrieho zeleného červa! Červ je pekne nechutný a rád si pochutnáva na pannách, ale neohrdne ani inou pochúťkou. Ken Russel mi už predtým dokázal svoje kvality (napr. pri filme Gothic) a opäť sa vracia ku svojim koreňom aby napodobnil svoje staršie počiny a ukázal divákom schopnosť B-čkového filmu s menším rozpočtom, ale zato kvalitnou atmosférou, na akú nikdy v živote nezabudnete 80 percent.(23.12.2009)

Doupě bílého červa, další z filmů, o kterých jsem slyšel legendy, ale dostal se k nim až nyní. Moc sem se těšil, než jsem s hrůzou zjistil, kdo je režisér. No, Ken Russell opět nenatočil normální film, naopak je Doupě ještě větší bizarnost než Mutace nebo Noc hrůzy. Nechybí hadí upíři, hodně divná erotika včetně (nedokončeného?) odpanění kůlem, naprosto brutální a úchylné sny, vidlácká country odrhovačka, ztopořená tužka a dokonce vražda dudama. Naštěstí vše slouží slušnému příběhu, kde několik hrdinů zjišťuje na staroanglickém venkově, že legendární D´Amptonský obří červ a jeho kult je proklatě reálný. Člověk se těší na další šílenosti, vše vrcholí luxusním finále kde se ukáže i monstrum (a bohužel taky pitomým twistem na konci). Ale i tak jsem se skvěle bavil. Jo a hraje tam mladý Hugh Grant, který vypadá a hraje 30 let stále stejně.(26.8.2015)

Některé zážitky z mládí by si člověk neměl připomínat. To, co mi paměť uchovávala jako bizarní horror, se totiž po letech ukázalo jen jako takové lepší béčko s několika výraznými scénami, několika zábavnými momenty, mladičkým Grantem, ale příliš divné, slabé od scénáře a často až příliš afektovaně inscenované na to, aby dokázalo fungovat jako horror, který působivým rozjezdem slibuje.(18.3.2012)

• - Film je natočen podle románu Brama Stokera “The Lair of the White Worm“ z roku 1911. V ČR kniha vyšla až v roce 2008 v nakladatelství MOBA pod názvem „Hadí zámek“. Bram Stoker je současně autorem světoznámého románu „Dracula“, který se dočkal uvedení v roce 1897. (BrianStorker)