Doupě bílého červa

Bram Stoker (kniha)

Ken Russell

Dick Bush

Peter Davies

Doupě bílého červa, další z filmů, o kterých jsem slyšel legendy, ale dostal se k nim až nyní. Moc sem se těšil, než jsem s hrůzou zjistil, kdo je režisér. No, Ken Russell opět nenatočil normální film, naopak je Doupě ještě větší bizarnost než Mutace nebo Noc hrůzy. Nechybí hadí upíři, hodně divná erotika včetně (nedokončeného?) odpanění kůlem, naprosto brutální a úchylné sny, vidlácká country odrhovačka, ztopořená tužka a dokonce vražda dudama. Naštěstí vše slouží slušnému příběhu, kde několik hrdinů zjišťuje na staroanglickém venkově, že legendární D´Amptonský obří červ a jeho kult je proklatě reálný. Člověk se těší na další šílenosti, vše vrcholí luxusním finále kde se ukáže i monstrum (a bohužel taky pitomým twistem na konci). Ale i tak jsem se skvěle bavil. Jo a hraje tam mladý Hugh Grant, který vypadá a hraje 30 let stále stejně.(26.8.2015)

Béčkový horor podle málo známé literární předlohy B. Stokera napsané v duchu klasického gotického románu. Režisér Russel ho zmodernizoval, upravil a zejména mu vtiskl erotický náboj. Díky zručné režii je film koukatelný, přestože scénář je zmatený a fakticky hloupoučký. Atraktivní herecké obsazení, kdy film nevyžaduje ani tak skvělé herecké kreace, jako fyzickou přitažlivost. Celkový dojem 50 %.(30.12.2007)

Námetovo zaujímavé, škoda, že sa nápad nepretavil do zmysluplnejšieho scenára, miestami mi to prišlo dosť chaotické. Našlo by sa tu aj prízemné pozitívum a síce, že tu vystupujú pekné baby, ale to je asi tak všetko. K efektom sa radšej nevyjadrujem, na druhú stranu pár scénok dokázalo pobaviť. Legenda o veľkom hadovi a hadej žene jednoducho na mňa nezapôsobila tak ako som očakával. Čistý priemer. 60/100(30.4.2015)

Stará láska nerezaví a já mám k tomuhle filmu již pradávný vztah. O to více mě potěšilo, že se mi líbí stále. Amanda Donohoeová je zde vpravdě božská (nebo ďábelská?) a sluší jí to asi nejvíc ze všech filmů, kde hrála. Ve sněhobílém kostýmu, černých průsvitných šatech, modročerné nahotě nebo v červeném obleku z hadí kůže...brýle, vlasy stažené dozadu, spalující pohled, hadí zorničky a mimořádně dlouhé jedové zuby! V několika záběrech mi připomněla Catherinu Deneuveovou. Nezapomenutelnou scénou je skropení kříže s Kristem hadím jedem. Stokerovu povídku jsem stále ještě nečetl, ale není těžké odhadnout, co si excentrický režisér přidal. Zejména halucinogenní a snové scény jsou Russelovou poznávací značkou - krev, nahota, zabíjení, znásilňování, Kristus na kříží drcený hadem (hned si člověk vzpomene na podobný výjev od H.R.Gigera), umělé pohlavní údy a hadí zuby. Výborná hudba (Stanislas Syrewicz) je směsí klasiky, new wave, new romantic, skotských lidovek a indických a afrických rytmů... Ano, had je jako z Divadla Spejbla a Hurvínka, ale já jsem v tomto momentě schovívavý...Jaro tentokrát začalo dříve...(20.1.2014)

• flanker.27

Stoker byl údajně v době psaní předlohy na drogách. Nevím, nakolik je románu film věrný, ale mám pocit, že režisér a scénárista v jedné osobě se ochotně vcítil do ducha díla nejen obrazně :). Výsledkem je dojem, že název krypticky odkazuje na doupě prvního dealera v Británii. Děj je nelogický a chaotický, jak se dá vzhledem k výše uvedenému čekat, ovšem svým způsobem s nutnou tolerancí a pokud možno s pár promile v krvi je to sranda. Líbila se mi ovšem filmová verze lidovky D'Ampton Worm song.(27.6.2011)

• - Film je natočen podle románu Brama Stokera “The Lair of the White Worm“ z roku 1911. V ČR kniha vyšla až v roce 2008 v nakladatelství MOBA pod názvem „Hadí zámek“. Bram Stoker je současně autorem světoznámého románu „Dracula“, který se dočkal uvedení v roce 1897. (BrianStorker)