Zámek a klíč (TV seriál)

Locke & Key

Drama / Fantasy / Horor / Thriller

USA, 2020, 7 h 52 min (Minutáž: 40–57 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (48)

Asi každý, kdo četl alespoň první díl comicsu, bude zklamaný už krotkým zpracováním vražedného řádění v Mendocino Valley; o proměně nemilosrdného psychopata Lessera v politováníhodného nešťastníka ani nemluvě. Na druhou stranu, všichni sourozenci Zámkovi jsou k sežrání a také Dodge má (hlavně zpočátku) potenciál. Některé scény (a občas i celé epizody) pak ukazují, že to nakonec mohla být opravdu bomba. Bohužel, je to průběžně natolik ředěno politickou korektností a zhruba od sedmého dílu tak ládováno nevěrohodnými momenty, že je člověku výsledného produktu (zmatená kombinace Stranger Things a Harryho Pottera) až líto. Zvlášť když ví, že Hillův comics působí originálním a suverénním dojmem, k němuž má tahle adaptace ve finále dost daleko. Sice je to pořád lepší než třetí řada zmíněných Stranger Things, ale toho promrhaného potenciálu bude věčná škoda.(14.2.2020)

Po smrti svojho manžela sa Nina Locke (Darby Stanchfield) presťahuje do Mathesonu, kde stojí rezidencia, ktorá patrila rodine jej zosnulého manžela. The Key House, je opradený temnými historkami a miestni obyvatelia sa tomuto miestu vyhýbajú. Jej syn Bode (Jackson Robert Scott) začne krátko po prisťahovaní v dome nachádzať tajomné klúče. Tie otvárajú rôzne miesta v dome a postupne začínajú odkrývať tajomstvá, ktoré viedli k smrti ich milovaného manžela a otca. - Bol som na tento projekt celkom zvedavý, aj keď som nevedel, o čom to má byť. Horor a fantasy sa tu podarilo skombinovať celkom prijatelne, aj keď miestami vyzerá celý seriál trochu detinsky. Najviac ma bezpochyby zaujalo trio mladých ústredných hercov. Jackson Robert Scott sa postupne stáva zvučným hororovým menom (5 zo 6 projektov jeho krátkej kariéry je hororových), Emilia Jones tu ešte vylepšila svoj výkon z Ghostlandu a aj Connor Jessup, s ktorým som sa tu stretol prvý raz, ma svojím výkonom zaujal. Potešil ma aj hororový klub na počesť otca gore Toma Saviniho a aj malé kameo jeho samotného. Nemôžem zabudnúť na velmi kreatívnu prácu so zápornou postavou, ktorá bola až neočakávane svieža. Tvorcovia tu podobne ako v Chilling Adventures of Sabrina kombinujú old-schoolovo ladené kulisy s moderným príbehom a vychádza im to tak, že sa na to tiež dobre pozerá. Štvrtú hviezdičku dávam za to, že sa dielo od Netflixu po dlhej dobe zaobišlo bez stupídneho SJW bullshitu, a aj keď tu pár scén ladených v tomto štýle bolo, tvorcovia ich do deja zakomponovali precízne a scény pomáhali posúvať dej dopredu. V podstate ma to bavilo viac, než som čakal, pretože dielam od Netflixu sa už radšej vyhýbam, ale toto je výnimkou a určite uvítam aj ďalšiu sériu. EDIT: Bóďa, rodina Zámkových alebo Finta? Mám silný pocit, že ten, kto to prekladal, berie rovnaký matroš ako týpek ktorému jazdí pes na snouborde. + herečka z Incident in a Ghostland a Residue + herec z It, The Prodigy a Fear the Walking Dead(7.2.2020)

Fajnová a zábavná pohodovka, která přináší pár fajn nápadů a odkazuje či recykluje jiný nápady, v žánru už dávno existující (hlavně z dílny Stephena Kinga - inspirace otcem se holt nezapře). V některých chvílích podivně nelogický, ale v jiných zase skvěle promyšlený a sebejistý. Závěrečný kombinačky pak docela fajn, ale dle mýho se to dalo natočit ještě trochu líp v tom smyslu, že člověk nemusel tušit vůbec nic - takhle člověk prostě ví. Bóďa rulez.(11.2.2020)

Překvapivě svěží a velmi příjemná podívaná, která dodržuje základní kameny předlohy. Je to příběh o dětech, ovšem ne pro děti, herci a postavy velmi sympatické a celé je to takové hezky koukatelné. Na tohle jsem se velmi těšil, protože předloha je skutečně perfektní a seriál se i na drobné změny a odklony povedl na výbornou.(17.2.2020)

Začíná to slibně, hrátky s klíči baví, ale konec mě vyloženě nasral. Neurazilo, ale výrazně nenadchlo. Srovnání se Stranger Things vs. Letopisy Narnie na místě, ale protentokrát bych si vyloženě dal každý seriál/film zvlášť. Zkratkovité, uspěchané, a místy jsem měl pocit, že se chvílemi koukám na teen dramedy, abych za pár minut sledoval fantasy o klíčích. Bylo to zvláštní. Nejlíp hrál Bóďa, který postupem času dostával čím dál méně prostoru. Nina podivná, Tyler nesympatický, stejně tak jeho sestra Kinsley. Finta baví. Škoda, potenciál měly Klíče o mnoho větší, ale drtivě se vyčerpaly na začátku. Ke konci spíš nudily. 60%(17.2.2020)

• kaylin

První sezóna seriálu „Zámek a klíč“ ukázala to, že na Netflixu také umí to, že vezmou skvělou předlohu, vezmou z ní to základní, co je na ní funkční, předělají to do mainstreamového něčeho, co připomíná „Stranger Things“, ale ještě víc tomu chybí logika a ještě více z toho křičí, že scenáristé šli místy tou nejjednodušší cestou. Konec už mi přišel normálně otravný a říkal jsem si, že to byl konec seriálu, nejen série. Ze skvělého komiksu se udělala průměrná zábava, což mi přijde tragické.(16.2.2020)

Se značnou rezervou velice slabých 6/10 - ačkoliv komiksovou sérii Zámek a klíč od syna krále napětí Stephena Kinga, Joea Hilla, považuji za jeden z nejskvostnějších pilířů svého média, byl jsem skrze ukázky k této seriálové adaptaci pod záštitou streamovacího giganta Netflixu především neskutečně skeptický, avšak po zhlédnutí první epizody byly mé obavy ustáleny na akceptovatelnou normu - čím více epizod jsem ovšem viděl, tím více netolerantních ran do držky jsem dostal. Je až k neuvěření, že jakožto pomyslný fanoušek původní předlohy jsem tak pln zarmoucení a přehlcen hněvivým zklamáním v takové míře, že si stále nedokážu smysluplně utřídit intuitivní myšlenky a nemohu momentálně uvěřit tomu, že tvůrci extremisticky zmrvili tak lukrativně potenciální adaptaci jednoho z vrcholů komiksové prózy - dokonce i ta nadsázka díky němuž je životní opus majstra Hilla tak ikonický zde nemá jakýkoliv znatelný zastoupení, natožpak sporadický využívání klíčů - což je v podstatě samotný etalon... Namísto toho tvůrci zcela garantují vykastrované konceptuální nuance, vyčpěle sterilní dialogy a závěrečným hřebíčkem do rakve je stupidní cílovka v podobě současných frikulínů. Některé příběhové pasáže jsou oproti předloze zkratkovitě odfláklé a linie přidané vcelku nepotřebné. Také vůbec nekvituji defektní modernizaci, bezmyšlenkovité spády do bezedné hloubi infantilních stereotypů a celkově diferenciální změny spějí k výrazné škodě než ke kladnému užitku. Ústřední trio je fantastické (v prvé řadě Bóďa ztvárněný nesmírně talentovaným J.B.Scottem je nečekaně nejvíce charismatický), zato zbylí protagonisté jsou nesympaticky lhostejní, a celková práce s charaktery a jejich naivní relativizace není nijak věrohodná a spíše nestranně přímočará.... Prostě meh jak sviň, jež ani za mák nesplňuje stanovené předpoklady pro fanoušky předlohy a spíše mi připomíná pouze nekompaktně neflexibilní inspirativní variaci - absolutně mě tedy udivuje, že Joe Hill (jehož vypravěčí rétorické tendence a fantasmagorické motivy jsou zde z mého subjektivního úsudku absolutně ignorovány) tuhle frenetickou definici kontraproduktivity schválil (že by se nakonec potatil a také se naplno poddal lajnování?) a Andy Muschietti ji posléze taktéž produkoval.... Celkově se jedná primárně o zneuctění kultovního komiksového předobrazu s nímž si tvůrci doslova nekompromisně vytřeli prdel - jelikož se jedná o naprosto frenetický shitfest, v němž je téměř všecko špatně a značně protichůdné. Absolutně nechápu gesto tvůrců jít tímto chaoticky kontraproduktivním směrem, který vůbec nekoresponduje s původní kultovní předlohou. Ze show L&K se nakonec vyklubala ambivalentní projekt, který jednoznačně zanedlouho vyšumí do ztracena - a kupodivu mi to nijak není líto... Zklamání roku, a to je teprve začátek února (!)(10.2.2020)

Locke & Key je přesně to, co seriálová scéna potřebovala. Oddechová, krátká série o teenagerech, kteří najdou klíče a kolotoč hrůzy začíná. Mělo to něco od středoškolského života, něco od prvků hororu a rodinného dramatu, ale hlavně to mělo výborné, skvěle napsané, sympatické postavy a solidní tempo. Až na občasné stupidní chování postav (nad kterým by se pozastavil i blbec) seriálu nemám co vytknout, každou epizodu jsme dostávali slušnou porci nových otazníků, přinášejících do děje další vývoj, objevilo se i pár monster, schopnosti klíčů byly zajímavé a vizuál nekompromisní. Samotné finále nebylo až tak dusné a velkolepé, jak by se na sérii takového rázu slušelo, ale závěrečný plot twist byl taková nálož, že tady rád půjdu s hodnocením o hvězdu nahoru i přes drobné malé nedostatky.(17.2.2020)

• majo0007

Hodne deravý scenár, s pribúdajúcimi časťami pribúda čím ďalej tým viac nelogičností.(13.2.2020)

komiks jsem nečetl,nicméně vím že existuje a i bez jeho znalosti si dokážu představit,že mohlo/mělo jít o mnohem drsnější a temnější podívanou.Netflix si nicméně řekl,že půjde přístupnější cestou rodinné podívané a přinesl tak hezky udělanou,poměrně zábavnou,ale ve výsledku docela krotkou sérii,která sice dokáže vystrčit růžku v jednotlivých momentech,ale hned v zápětí je schopná tyto momety zazdít.Osobně jsem neměl díky neznalosti předlohy nijak velká očekávání a zhruba do poloviny jsem se bavil až skoro nad očekávání,ale pak přijde zlom a ve chvíli kdy by měla celá série gradovat to není úplně ono.Ani mi tak nevadilo co se děje,ale jak se to děje,za což mohlo jednoznačně debilní chování skoro všech postav.Po finále se tak dostavilo lehčí zklamání a jakkoliv jsem byl do té doby rozhodnut pro vyšší hodnocení,nakonec ho dát nemůžu.Uvidíme co přinese druhá řada (pokud bude),protože finální cliffhanger slibuje mnohé...70%(18.2.2020)

• MIMI.kry

Infantilní blbina pro děti. Dům je naprosto úžasný, mohla by z toho být atmosferická pecka, ale chtělo by to úplně jiný příběh. Drama to není, horor to není, napětí to nemá, je to prostě báchorka pro děti zhruba do dvanácti let. Kdo Zámek a klíč srovnává s The Haunting of Hill House, není asi zrovna při smyslech. Sorry, tohle fakt pro dospělého diváka není ( a to mám některé tajemné pohádky ráda, tohle už bylo ovšem moc a bez přesahu, který by mohl oslovit starší věkovou skupinu). Přesvědčte se sami.(14.2.2020)

• lukasch

Tohle není další Stranger Things. Nesympatické a špatně zahrané postavy, které se do jedné chovají jako naprostí idioti. Měli tolik kouzelných propriet a využívali je naprosto nevhodným způsobem místo toho, aby hrdinové vyřídili hlavní zlo už ve druhém díle, na to jsem fakt neměl nervy. V polovině jsem seriál vzdal. PS: Hrozně tomu chyběl nadhled. Zámkovi bydlí v Klíčově a nikomu to nestálo za vtipnou hlášku.(10.2.2020)

S01 - Trochu mě mrzí, že jsem nečetl komiksovou předlohu, protože musí být super, zvláště pokud je kreslíř dost kreativní. Teď ale k seriálu. Jsem ve výsledku spokojený. Nejsem úplně nadšený, přesto o zklamání nemůže být řeč. Seriál se z mého pohledu povedl. Má zajímavou a dobrou atmosféru, lehce říznutou hororovějšími pasážemi, je zde dobrá mytologie jenž má do budoucna co nabídnou. Potěšilo mě, že většina postav fungují, a jsou to ve směs sympatické postavy, kterým lze bez problému fandit a bát se o ně. Další věc co si zaslouží pochválit je tempo, a výstavba epizod, protože jsem se nikdy výrazně nenudil. A teď ta horší část. I přes všechny klady, některé věci v seriálu působí dost nevyužitě. Je tam až mnoho teen romantiky, postavy se občas nechovají jako normálně uvažující lidé, a seriál nedokáže ve správných momentech přitvrdit. Prostě zde chybí něco, po čem byste si řekli, že sledujete něco výraznějšího co si budete pamatovat i po letech. Zámek a klíč je ve své první řadě fajn podívanou a já se těším na druhou řadu, protože ten potenciál do budoucna tam vidím.(13.2.2020)

Další trefa do černého od Netflixu, čekal jsem to víc hororový, ale bavil jsem se, herci výborní, objevování klíčů a zjišťování jejich účinků parádní (obzvlášť otevírání myslí). Tak jen co mohu vytknout jsou o něco slabší závěrečné epizody a krátký finální souboj, ale zase si tvůrci úplným závěrem luxusně připravili půdu pro další sérii či série a za to tleskám. Plný počet nedám jen z intuice, že by další série mohla být ještě lepší. Silné 4*(8.2.2020)

• ashtangi

Suma sumárum je to blbost s nesympatickými postavami, které jednají naprosto hloupě.(17.2.2020)

Škoda toho amerického pubertalního tlachání .... dosti nevyužitý potenciál, jinak velmi zajímavého námětu.(11.2.2020)

• Philipus

Já nevím, čekám vždycky asi moc. Děj byl dobrý, později bylo i vysvětleno, co a jak, což oceňuji. Ale u jiných skvělých seriálů hltám každé slovo, aby mi nic neuniklo. Tady jsem si stihl i uvařit, sjet sociální sítě, číst knížku. Poslední díl byl hrozně předvídavý, Ellie byla jasná vč. závěru. Občas se stalo, že si postavy protiřečily, ale tak to jsou filmové chyby. Předpokládám, ze konec to nebyl a třeba bude druhá série lepší.(9.2.2020)

• gazogazo

Skvělej začátek, prvních pár dílů má drive. Pak to začne padat do stávky nelogických rozhodnutí. Ohromný rozčarování a zklamání z vývoje série. Tři ale beru to na milost. Edit: po dnech se mi to rozložilo na 2*(11.2.2020)

• Trevor

Seriál Zámok a kľúč bol pre mňa sklamaním, nečítal som knižný predlohu a dej ma bohvieako neupútal, jedná sa skôr o fantasy pre kategóriu detí a mladých dospelých, ktorá však nedosahuje úroveň podstatne lepšie spracovaných iných fantasy príbehov pre túto generáciu. Tento seriál sa u mňa zaradí pravdepodobne medzi tie najslabšie v tomto roku, ale jeden nikdy nevie pretože Netflix dokáže zakaždým prekvapiť...(15.2.2020)

Překvapivě skvělej seriál podle originálního komiksu "mladýho Kinga" Joe Hilla. Většina TV produkce pohoří na lacinym vizuálu a mizernejch hercích, ale v případě Zámku a klíče je to pravej opak. Dobře obsadit dětský postavy je dvakrát tak důležitý (viz Narnie) a i to se povedlo. O zbytek už se obstaral Hill jako autor předlohy i producent (+ malý cameo). Komiksu se to drží poměrně věrně (aspoň co si pamatuju) a komu se to zdá jen takový vlažný... je to jen první sešit ze šesti a teprve se to rozjíždí. Tak snad to nestopnou a natočej vše, byla by to škoda...(16.2.2020)

<< předchozí 1 2 3