Zámek a klíč

• USA Locke & Key
USA, (2020–2022), 21 h 31 min (Minutáž: 34–57 min)

Předloha:

Joe Hill (komiks)

Kevin Alves, Thomas Mitchell Barnet, Coby Bird, Asha Ashanti, Laysla De Oliveira, Griffin Gluck, Eric Graise, Connor Jessup, Emilia Jones, Hallea Jones (více)

Série(3) / Epizody(28)

Recenze uživatele Marceloo k tomuto seriálu (3)

Zámek a klíč (2020)

Po smrti svojho manžela sa Nina Locke (Darby Stanchfield) presťahuje do Mathesonu, kde stojí rezidencia, ktorá patrila rodine jej zosnulého manžela. The Key House, je opradený temnými historkami a miestni obyvatelia sa tomuto miestu vyhýbajú. Jej syn Bode (Jackson Robert Scott) začne krátko po prisťahovaní v dome nachádzať tajomné klúče. Tie otvárajú rôzne miesta v dome a postupne začínajú odkrývať tajomstvá, ktoré viedli k smrti ich milovaného manžela a otca. - Bol som na tento projekt celkom zvedavý, aj keď som nevedel, o čom to má byť. Horor a fantasy sa tu podarilo skombinovať celkom prijatelne, aj keď miestami vyzerá celý seriál trochu detinsky. Najviac ma bezpochyby zaujalo trio mladých ústredných hercov. Jackson Robert Scott sa postupne stáva zvučným hororovým menom (5 zo 6 projektov jeho krátkej kariéry je hororových), Emilia Jones tu ešte vylepšila svoj výkon z Ghostlandu a aj Connor Jessup, s ktorým som sa tu stretol prvý raz, ma svojím výkonom zaujal. Potešil ma aj hororový klub na počesť otca gore Toma Saviniho a aj malé kameo jeho samotného. Nemôžem zabudnúť na velmi kreatívnu prácu so zápornou postavou, ktorá bola až neočakávane svieža. Tvorcovia tu podobne ako v Chilling Adventures of Sabrina kombinujú old-schoolovo ladené kulisy s moderným príbehom a vychádza im to tak, že sa na to tiež dobre pozerá. Štvrtú hviezdičku dávam za to, že sa dielo od Netflixu po dlhej dobe zaobišlo bez stupídneho SJW bullshitu, a aj keď tu pár scén ladených v tomto štýle bolo, tvorcovia ich do deja zakomponovali precízne a scény pomáhali posúvať dej dopredu. V podstate ma to bavilo viac, než som čakal, pretože dielam od Netflixu sa už radšej vyhýbam, ale toto je výnimkou a určite uvítam aj ďalšiu sériu. EDIT: Bóďa, rodina Zámkových alebo Finta? Mám silný pocit, že ten, kto to prekladal, berie rovnaký matroš ako týpek ktorému jazdí pes na snouborde. + herečka z Incident in a Ghostland a Residue + herec z It, The Prodigy a Fear the Walking Dead ()

Série 2 (2021) (S02)

Po udalostiach z prvej série si Lockeovci myslia, že Dodge je už navždy porazená. Opak je ale pravdou a Dodge je silnejšia než kedykolvek predtým. Naviac má nového spojenca a preto sú obyvatelia Mathesonu v obrovskom nebezpečenstve. - Z prvej série som si nepamätal skoro nič a spomenúť si mi nepomohli ani rekapitulácie na YouTube. Druhú sériu vidím ako dosť rozporuplnú. V niektorých veciach je vytvorená úplne excelentne, hlavne čo sa týka scenára, pretože príbeh začne vrcholiť už v polovici piatej epizódy. Ešte u žiadneho seriálu som nevidel, že by začal odhalovať záverečné karty ešte pred skončením prvej polovice, ale velmi ma to bavilo. Tvorcovia ma prekvapili aj dosť prekvapivým úmrtím jednej z dôležitých postáv, ktorej osud bol naznačovaný už od začiatku, ale nečakal som, že dopadne tak, ako dopadla. Ďalej musím pochváliť velmi silný cliffhanger na konci a pridanie Kevina Duranda do obsadenia. Z negatívnych aspektov musím spomenúť hlavne do očí bijúcu woke agendu Netflixu, kedy sa tu už nedá nájsť biely pár, a ak sa aj nájde, tak je jedna z postáv antagonistom príbehu. Ďalej je tu pridaných viacero hercov, ktorých kvality nedosahujú kvality hercov z prvej série, čo je vidieť už hneď na začiatku. V neposlednom rade sa tu nezodpovedalo viacero otázok, ktoré sú dôležité už od prvej série a stále akosi visia vo vzduchu. Celkovo ale fajn podívaná a som zvedavý, čo prinesie o tri týždne tretia a finálna séria, pretože záver tejto ma nabudil dostatočne. ()

Série 3 (2022) (S03)

V tretej sérii prichádza do Mathesonu pradávne zlo v podobe krutého generála Gideona. Ten je odhodlaný získať všetky klúče a uskutočniť svoj diabolský plán. V ceste mu ale stojí rodina Lockeovcov, ktorá je pripravená chrániť klúče všetkými možnými prostriedkami. - Počas tretej epizódy som to už plánoval vypnúť a so seriálom skončiť, ale na jej konci prišiel perfektný twist, ktorý to priniesol zase do starých dobrých akciou nabitých kolají. Jackson Robert Scott je nesmierne talentovaný mladý herec a momentálne jedno z najslubnejších mladých hororových detí. Pevne dúfam, že u natáčania hororov zostane a neprepadne sa do žumpy Hollywoodu, pretože by ho bola škoda. Pridanie Kevina Duranda do seriálu bolo taktiež vynikajúcou volbou, pretože z neho ide vždy rešpekt. Finále nie je úplne uspokojivé, pretože mi prišlo príliš unáhlené a na hercoch v tretej sérii už bolo zjavné, že si to neužívajú tak, ako tomu bolo u natáčania tej prvej. Rovnako narástla miera panderingu, čo je škoda, pretože u prvej série mi imponovalo práve to, že to bolo od Netflixu a zaobišlo sa to bez zbytočného zobrazovania woke nezmyslov. Stále ide o jeden z tých lepších hororových seriálov posledných rokov, u ktorého si postavy velmi rýchlo oblúbite a prežívate ich dobrodružstvá s nimi. ()