Lisztománie

Lisztomania

Fantasy / Komedie / Muzikál

Velká Británie, 1975, 103 min

Hodně nadsazený, až by jeden řekl, že to skoro Russel přehnal. Nevadí, že to je obscénní a pro slabé povahy nevhodné (a rozhodně ne do 18 let!), snímek mě dostal skvělou hudbou, snovými asociacemi (kdy těžko říct, co se ve filmu odehrává "doopravdy" - nejspíš vůbec nic, no maximálně tak prvních pět minut, narativ si s námi zkrátka skvěle hraje), a hlavně spoustou aluzí a kulturních referencí. Takže čím víc toho člověk ví nebo tuší o dějinách, hudbě, kultuře a popkultuře, tím víc si snímek užije. Pro ostatní je tu aspoň Ringo Starr (takový ten roztomilý chlapík z Beatles) v roli papeže, Roger Daltrey (další roztomilý kudrnáč, tentokrát The Who) v titulní roli (který neustále hází cukrbliky a ukazuje své (po)odhalené tělo), nebo jeho nezbedný cousin Kevin z Tommyho tentokrát v roli Wagnera/zetě/antikrista. A ti, kdo holdují různým béčkům a nejsou jim cizí ani exploiťáky, a přitom se neštítí muzikálů, si snímek vyloženě užijí!(5.5.2010)

Když jsem uviděl jména herců (Roger Daltrey - miluji skupinu The Who, Ringo Starr - mám hrozně rád Beatles, Rick Wakeman - Yes patří mezi mnou nejrespektovanější kapely), tak jsem vůbec neváhal, a na film se hned podíval. Stálo to za to. Je to hodně ujeté, avantgardní, obscénní, kontroverzní atd. atd. Ti herci si to natáčení museli buď fakt strašně užít, anebo trpěli. Ale já myslím, že to první je správně. Richard Wagner občas satan, občas Hitler. Ferenc Liszt jako rocková stár. (Daltrey je prostě boží) Zkrátka a dobře, film je hodně originální, ale vsadím se, že průměrný konzumní divák tohle nedokáže ocenit, a film označí za trapnou uchylárnu. Sice se přiznám, že víckrát už to asi vidět nemusím, ale bavil jsem se, a 4 hvězdy mu dám, protože oceňuji tu svéráznou originálnost a odvážnost.(21.10.2018)

• LuccinyFilmy

Není to něco, na co bych se dobrovolně dívala znovu a ve střízlivém stavu, ale samotný zážitek sledování není tak špatný. Pianový koncert přenesený z 19. století do éry rocku, kdy je Franz Liszt rockovou hvězdou se vším všudy včetně vřískajících fanynek v oblečení z Jane Austenové. Richard Wagner jako vampýr a antikrist, který sestrojuje nadčlověka pro nacistickou apokalypsu. RINGO STARR JAKO PAPEŽ. A tak podobně.(13.3.2014)

Absurdní životopisná britská záležitost, kterou jsem si pustil hlavně kvůli Daltreymu a Ringo Starrovi. Daltrey by se klidně mohl věnovat herectví na plný úvazek. Pobaví některé vtipné reference a parodie - Thor, Wonder Woman/Superman, Charlie Chaplin, Drákula, Frankenstein. Občas jsem se bavil, ale není to nic, co bych chtěl ještě někdy vidět znovu.(18.11.2018)

Chvála bláznivinám. I posel boží může být někdy pekelně šílený. O něm se mluví. O showmanovi se šminkami, s křiklavými perutěmi. Je dryáčnický. Hoří na hranici. Padají na něho konfety výstřednosti. Idol ďáblic, ikona nebeských stálic. Fenomenální zápal/ka/ bránic. Opájen rohatou svatozáří, opíjen leporelem fantazijních extází. Slavný lovec satanovských vizí.(18.3.2018)

• - Hudbu k film složil hráč na klávesové nástroje Rick Wakeman (bývalý člen YES). (Mates01)

• - První film ze zakódovaným optickým Dolby Stereo zvukem. (FilmFan24)

• - V cameo roli se ve filmu objevil Oliver Reed. (FilmFan24)