Jááánošííík po tristo rokoch (divadelní záznam)

Komedie

Slovensko, 2016, 86 min

Zatiaľ najnižšie hodnotenie predstavenia môjho obľúbeného RND. Ide o akýsi druh remaku, ktorý sa snaží klasické predstavenie zaktualizovať a dať mu nový háv. Bohužiaľ ten nový háv mu nie celkom padne. Ožíval som pri slovných flashbackoch z pôvodného Jááánošíííka, nadšený som bol pri každom výstupe nestarnúceho a stále invenčného Stana Štepku, ktorému bol dôstojným partnerom Michal Kubovčík. U zvyšku predstavenia som uplatnil rýchloposun, pretože som celé predstavenie videl v minulom rokui a nežiadalo sa mi repetície.(23.12.2019)

Stanislav Štepka prepracoval svoju úspešnú hru a dal jej nový moderný šat. Nie všetko vyšlo podľa predstáv, celkovo však hodnotím divadelný prepis pozitívne. Páčilo sa mi folklórne tanečné oživenie. Osme hodnotenie, druhý komentár.(24.12.2019)

Pre mňa jeden z najlepších záznamov Radošinského naivného divadla. Pôvodnú staršiu verziu Jááánošíííka som nevidel a počul som iba útržky, takže som bol viackrát veľmi príjemne prekvapený. Funguje spojenie nových nápadov s folklórom, dialógov so stand-up komikou (Kubovčík aj ako autor) a dobre sú zaradené staršie scénky, ktoré mi boli povedomé. Pochváliť treba aj nekompromisný strih, vďaka ktorému má záznam prijateľnú dĺžku, pretože je diametrálny rozdiel sledovať divadlo naživo dve a pol hodiny a sledovať to isté v televíznom zázname, kde by takéto trvanie odradilo každého. –––– My, Slováci, máme tak radi, keď sedíme na zadku a niekto nám niečo donesie a my ho vyhodnotíme, či dosť. –––– Dychčia. Nemajú kondičku, lebo fajčia. Stále fajčia. Už neviem, či je to sľuk alebo šluk.(25.12.2019)

• - Záznam predstavenia sa uskutočnil 23.3.2016 na scéne Radošinského naivného divadla v Bratislave (217. repríza). (Autogram)

• - Prvé uvedenie pôvodnej hry "Jááánošííík" bolo v klube mladých v Radošine 14.11.1970 v autorovej réžii. (Autogram)

• - Premiéra sa uskutočnila 17.3.2013 v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti trojstého výročia popravy Juraja Jánošíka. (Autogram)