Přísně tajné!

Top Secret!

Prísne tajné

Komedie

Velká Británie, 1984, 88 min

„To je nemocnice, generále.“ – „Jaký je stav seržanta Krugera? Rozumím. Dejte mi vědět, kdyby se jeho stav změnil. Je mrtvý!“ ZAZ tentokrát na poli špionážní parodie. Znovu jde o parádní a nápaditou zábavu, Přísně tajné! nabízí spoustu vtipných, v některých případech nezapomenutelných scén: ozbrojení Američani, členky olympijského výběru, východoněmecká hymna, místní tance, poslední zpověď, souboj francouzských odbojářů s Němci (zvláště piškvorky, nerozbitné okno), pizzerie, načrtnutý plán, nešustící listí, tunel či podvodní bitka. Těch situací je opravdu hodně, i když nutno přiznat, že mezi nimi divák narazí i na slabší chvilky (podobně je na tom poněkud zdlouhavý rozjezd), někdy si tvůrci „odskočí“ k parodování dalších žánrů (čímž pak film lehce ztrácí na soudržnosti) a některé postavy (včetně Nicka) mi nepřišly zrovna nejsympatičtější. Na druhou stranu byla moc fajn hudba a potěšilo i rýpání do vlastních řad (zvlášť se „zemí, kde můžou zvolit herce prezidentem“). Ale vzhledem k tomu, že pravděpodobně ne všechno jsem napoprvé pobral (včetně narážek na osobnosti), k filmu se rád v budoucnu vrátím, prozatím to budou solidní 4*. „Chci ti to vysvětlit.“ – „Co je tady k vysvětlovaní?“ – „Chci jen říct...“ – „No tak, nejsem první muž, jenž se zamiloval do dívky, jež potkal v restauraci, a z níž se vyklubala dcera uneseného vědce, která se pak vrátí k milenci, jehož naposledy viděla na pustém ostrově, a který je pak o 15 let později vůdcem francouzského podzemí.“(25.8.2014)

Asi 20 minút som si myslela, že je príbeh zasadený do obdobia 2. svetovej vojny, iste, náznaky naokolo (Rocková hudba, móda či neprítomný Hitler) mi mohli našepkať, že si asi myslím zle, ale úplne ma poplietli nemecké uniformy! Nebolo to najhoršie, Val Kilmer je jeden z hercov, ktorý mi vyslovene nevadí v nijakom filme a dokážem mu fandiť, ale na Horúce strely sa to nedoťahuje ani náhodou. Na druhej strane som sa úprimne bavila, niektoré vychytávky boli úžasné (Tanečná scéna, "útek" z väzenia či tunel).(10.8.2011)

Největší finanční propadák tria ZAZ. Kvalita gagů je stejně dobrá (nebo stejně špatná, jak chcete) jako u jejich předchozího opusu "Připoutejte se, prosím!", ale chyba spočívá spíš v nedobrém výběru parodovaného subjektu. ZAZ zde zcela rovnoceně spojují bondovky, vězeňská dramata nebo Modrou lagunu, a to je tak trochu problém. Ale není to to nejhorší, co můžete v rámci žánru vidět.(11.4.2003)

• Perry-

První polovina (do té doby, než opustil V. Kilmer stylově koncert) mi to přišlo super ... 4*. Jenomže pak nevím. Tvůrcům asi došli vtipy, jinak si to neumím vysvětlit... (SPOILERS) zparodovaná "Modrá laguna" mi přišla jako pěst na oko, "podvodní bitka" ala western nic moc a "přepadení hradu" mě moc nenadchlo.. takže druhá půlka tak za 1-2*.... Celkově je to tak mezi 2-3*, ale trio ZAZ má na kontě lepší filmy, proto 2*.(13.10.2008)

Ne, tak známé jako jiné ZAZ filmy a překvapivě velice málo zábavné. Po většinu času se jedná o podívanou plnou prostoduchých a dalo by se říci trapných fórků, (tanec, přestřelka) kde se najde jen pramálo vyjímek. Naštěstí jich ale pár je a těch pár fórů je vskutku povedených a Val Kilmer je podobně sympatický jako známý hrdinové legendárních parodií jako Frank Drebin nebo Topper Harvey.(25.8.2009)

• - První film Vala Kilmera. (HellFire)

• - Režiséři byli velmi rádi, když Omar Shariff přijal roli ve filmu. Po dokončení všech jeho scén jej pozvali na večeři a Shariff s díky přijal. Byla přichystána speciální večeře, ale Shariff se neukázal. Později se došlo na to, že již opustil Anglii. Když se ho ptali, proč nepřišel, odpověděl, že v jeho kultuře je tradicí neodmítat. (HellFire)

• - V cele Nicka Rivery můžete na zdi zřetelně vidět obrázek Cher, se kterou v té době Val Kilmer chodil. (HellFire)