Přísně tajné!

Top Secret!

Prísne tajné

Komedie

Velká Británie, 1984, 88 min

"Zkusil jsem všechno. Ambasádu, Německou vládu, konzulát i velvyslance při OSN ... a marně. Nemůžu svoji ženu přivést k orgasmu." A zkusil jsi Anal Intrudera? Ten patrně vyřeší všechno i v zemi, kde nádraží přijíždí k vlaku, stromy předbíhají vlak, z cely vedou propojené únikové cesty, tažní poníci zpívají árie, krávy nosí holinky, pěstní bitky probíhají v barech na dně řek a střelecký hit Skeet Surfin snad ani nevede hitparádu. Tak to je Východní Německo dle mého gusta. Tolik kravin a narážek se prostě na tak malém časovém prostoru urodí málokdy.(6.10.2018)

Přísně tajné jsem si představoval lehce jinak. Asi hlavně něco na styl komedie, která se bude odehrávat někde v Americe na přelomu padesátých a šedesátých let, kdy Elvis zavítal do oblasti 51. Opak mne překvapil. Zcela upřímně řečeno, nevím co kdo vidí na Připoutejte se, prosím!, jelikož tato volovina se mi líbila o nehorázně moc víc. Ani nevím jak to pojmout, ale píšu to, co si myslím. Dle mého další skvělý projekt klasické kominické trojice, který předčí i svého výdělečnějšího a pro někoho vtipnějšího bratříčka.(10.2.2016)

Musím uznat, že tento film mě obohatil o spoustu věcí. Třeba jsem měl tu čest poznat členky olympijského týmu Východního Německa, nebo poznat co znamená v Němčině jméno Hillary:-) Ale nejen to, film mě obohatil o spoustu zábavy a životu nebezpečnou dávku humoru, kterou umějí namíchat jen oba Zuckerové a Jim Abrahams. Prostě zase paráda - jako je u nác značka Czech made, měli by tito režiséři začít používat obdobnou značku "Smile make", neboť mě málokdy jejich filmy zklamou a vždy mám jistotu naprosto dokonalé zábavy.(7.2.2005)

Na film jsem se chtěl podívat kvůli jedné scéně, která mě dostala v jednom gifu. Bohužel jsem si na tenhle film vybral špatný čas, kdy jsem byl dost unavený a přiznám se, že jsem v průběhu filmu v posteli usínal, takže nemůžu hodnotit úplně objektivně, ale z toho co si vybavuju, tak to chvílema šlo, chvílema to moc neklapalo, ale aspoň tu scénu, na kterou jsem se těšil, jsem viděl. :D(3.5.2018)

I u tohoto filmu tria ZAZ mě sice nepotěšily různé fyzické či tělesné gagy, nicméně jejich podání není tak zjizvující jako například u animovaného a stylem humoru podobného seriálu Family Guy. Navíc tyto momenty nejsou nijak výraznou přítěží snímku, jelikož se objevují nanejvýš v průměru každou desátou minutu. Zbylé situace nezapírají tvůrčí rukopis Zuckerů a Abrahamse a názor na ně se mi nemění i přesto, že v podstatě pro všechny své nápady využívají pouze dvou věcí - nečekané pointy (telefonát z nemocnice) či totální absurdity (scény s krbem, přestřelka na motivy piškvorek). Narozdíl od Oskara si nemyslím, že by větší rozvrstvenost jednotlivých situací byla na škodu, díky víceru úhlů pohledu například na jednotlivé charaktery - charakter Nicka se dá brát jednak jako parodie na Elvise, ale také na Deena Reeda či Beach Boys (titulní skladba jako kdyby z oka vypadla legendární "Surfin' USA"). Val Klimer sice nemá takové komediální charisma, jako například Charlie Sheen nebo Leslie Nielsen, ale jeho výkon mi nepřišel vůbec rušivý. Sice částečné opakování předchozího počinu "Airplane", ale komedie je to sama o sobě výborná. "Můj strýc byl jedním z těch šťastných. Během funkčního období Jimmyho Cartera se mu povedlo uprchnout v balónu."(5.8.2010)

• - Záběry ze surfování byly pořízeny na pláži Holywell ve Velké Británii. (HellFire)

• - Ve scéně, kdy kněz kráčí směrem k elektrickému křeslu, říká různé věty vypůjčené z náboženské, lékařské a právnické profese. V jednom bodě také zkomoleně říká: "Ooreyay oingay ootay etgay iedfray in the airchay," což se dá přeložit jako, "Teď budeš usmažen na elektrické židli". (Bakllazaan)

• - V cele Nicka Rivery můžete na zdi zřetelně vidět obrázek Cher, se kterou v té době Val Kilmer chodil. (HellFire)