Reklama

Reklama

Salomé

všechny plakáty
Krátkometrážní
Španělsko, 1978, 12 min

Obsahy(1)

Dvojice biblických výjevů podle Pedro Almodóvara. Abraham vyzve Salome, aby mu zatančila, oplátkou může žádat o cokoliv. Salome, před krásou jejíhož tance i slunce zvědavě povykoukne z mraků, splní svou část domluvy a jako protislužbu žádá hlavu Abrahamova jediného syna Izáka. Abraham, vědom si neodvolatelnosti slibu, chystá se syna obětovat, ten však z obavy o život uteče. Ze dvou možných zakončení příběhu vybral později slavný režisér to inspirované životem Abrahama. (dopitak)

(více)

Recenze (7)

Fingon 

všechny recenze uživatele

Španělsky nemluvím, těch pár slov co jsem zatím pochytil zcela nedestačuje ani k nějakému většímu pochopení tohohle kraťasu. Přišlo mi ovšem, že se tu spojují dva starozákonní příběhy - ten o Salomé (která, jak známo, komusi uřízla hlavu - už stárnu, musel jsem si dohledat, že to byl Jan Křtitel) a ten o Abrahámovi, jehož a jeho víru Bůh zkoušel tím, že mu nakázal zabít vlastního syna Izáka. V tomto snímku Salomé svůdně tančí a pak jej nutí, aby Izáka obětoval, načež zasáhne hlas Boží v podobě velké vatry ohně a nařídí Abrahámovi, aby toho nechal a šel i se synem domů. Nic víc, nic míň. Abych se přiznal, mnohem radši bych viděl onu nechvalně proslulou a nyní zapomenutou verzi z roku 1923, kterou si ze země vydupala a do hlavní role se rovněž obsadila Alla Nazimová (je zajímavé, že tento příběh tak nějak přitahuje lidi s homosexuální orientací - Oscar Wilde napsal hru a o Nazimové ani o Almodóvarovi se nedá říct, že by byli hetero...). ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Co na tomhle hodnotit? Díky anglickým titulkům už sice perfektně víme, o co v tomhle výjevu jde, o co šlo ale Almodóvarovi tím že ho natočil, to se zřejmě nedozvíme. ()

*Elfík* 

všechny recenze uživatele

Smysl filmu? Oheň mluví! Je sice pěkné, že chlápek, který chce vidět nahou Salomé (mimochodem, v ostatních adaptacích je nahá...) má římské sandále, jeho syn má však normální modré tenisky. Kam se poděla pointa? Je vůbec nějaká? Celý film ukazuje dva příběhy - prvním je dcera ženy, která je ve vztahu s Herodesem (to nebyl ten, který chtěl zabít Ježíše). Poručí jí, aby králi zatancovala a poté požadovala hlavu proroka Jana Křtitele na stříbrném podnose. Herodes jí před tance slíbí cokoliv, ale když Salomé po něm chce hlavu Jana Křtitele (který ji, aby toho nebylo málo, noc před tím odmítne) tak zaváhá, ale sliby se přeci musí plnit, že. S nechutí tedy nechá zabít svého proroka, poté i Salomé a její matku. Ve druhém příběhu, také z Bible, vystupuje Abrahám ,,otec množství'' majíc syna se služkou - Izáka. Bůh mu poručí syna zabít, obětovat, ten ho poslechne, těsně před zabitím Bůh vymění beránka za syna a Abrahám zjistí, že musí poslouchat Boha, jakkoliv se jeho přání zdají neuskutečnitelná. Jak někoho může napadnout tyto dva příběhy sloučit? Vždyť jsou naprosto nesloučititelné! Zřejmě si Almodóvar věřil a řekl si ,,hm, stačí si vybrat náhodné herce, kteří se pěkně ksichtí, nosí nevhodnou obuv do historického filmu, hypnotizují každého na potkání, běhají do kopce a ještě přitom třikrát zakopnou, není jim španělsky rozumět (dobře, za tohle nemůžou oni, ale moje mizerná španělština, y baile para mi, por favor!) a ještě si musím sehnat kameramana, který preferuje točení proti slunci a dlouhými záběry dramatizuje scénu, která nemá být dramatická. Tohle já (Pedro, jestli jste ještě v obraze) narvu do tohoto filmu a určitě mě nikdo nebude soudit.'' ,,Vážně?'' ,,Ano, vážně, je to dobrý nápad, že?!'' ,,Ale já tě soudím, nevšiml sis?'' ,,Opravdu? To si budu muset trošku popolemizovat....'' A takhle by dialog pokračoval, dokud by moudřejší neustoupil a nedal druhému přes hubu.... ()

iNKa 1104 

všechny recenze uživatele

Hmm vydatné ... teda ale, že se pozdějc vyhoupl - co se jeho talent vyloupl! Spíše tedy přínosné z hlediska povědomí o tříbení Almodóvara jako režisérské osobnosti. ()

AloeB 

všechny recenze uživatele

Na rozdíl od ostatních komentujících jsem mluvenému slovu rozuměl a myslím, že tedy nějakým způsobem chápu i Almodóvarovo pojetí dvou notoricky známých biblických příběhů, které spolu sice nemají zdaleka nic společného, jejich spojení zde ale funguje. On je to v podstatě jen příběh o Abrahámovi, jelikož z příběhu Salomé nám zde zůstal jen taneček a touha po uťaté hlavě, což poněkud mění význam staršího z biblických příběhů. Abrahám zde totiž nemá zabít Izáka, protože by pro svého Boha udělal cokoliv, ale protože na svého Boha pro svoji nadrženost slepě přísahal (zde je jeho role podobna Herodovi z příběhu o Salomé). V závěru se však stejně jako v případě Abrahámova příběhu ukazuje, že šlo jen o Boží zkoušku, opět pro důkaz Abrahámovi věrnosti. S čímž mám možná trochu problém, jelikož to není zcela čistě zkouška věrnosti, jako spíš zkouška, že splní slib, když přísahal na svého Boha - což je hádám rozdíl. Ale kdo ví, jak to pan režisér myslel, možná by se nad tím dalo uvažovat i více, ale já jsem jen líný myslet. Obecně se mi motiv Salome líbí, přijde mi, že je často adaptován mými oblíbenými umělci. Hodnocení by si to možná zasloužilo jen tři hvězdičky, ale přijde mi, že je lepší zde film trochu nadhodnotit, když jej zde někteří viděli bez znalosti jazyka a bez titulků. ()

Reklama

Reklama