The Endless Summer

USA, 1966, 95 min

Bruce Brown (vyp.)

• Houdini

NFR 2002(1.4.2004)

Nádherný dokument o dvojici amerických surfařů-pionýrů tohoto sportu, a jejich surfařskému tripu kolem světa, tedy o jednom nekonečně dlouhém létě. Představte si tu krásu, první bílý muž v Africe sjíždí úžasně se lámající vlny... V Senegalu je ale místo toho přivítal francouzský superluxusní hotel a ceny, které i pro Američany byly high. O pár kilometrů dál už ale byli jen černí rybáři a největší problém zněl - jak dostat prkna na střechu taxíku?:-) A pak dál - jižní Afrika, Indický oceán, Austrálie, Nový Zéland, Hawai... Úžasné vlny, pláže, pořád dokola... Nádherná cesta ještě z doby, kdy tohle dosud panenské sportovní odvětví, spíše ale životní styl, nezasáhla ta obrovská vlna komercializace. Jedno nekonečné léto.... Podobné filmy: Endless Summer 2, V zajetí vln, Bra Boys, Billabong Odyssey, Riding Giants, Bod zlomu, Osudové léto(26.8.2007)

Absolutní kult. Ikonický filmový plakát. Legenda mezi všemi, kdo si někdy zkusili stoupnout na prkno. Endless Summer sice nebyl ani zdaleka první surfový dokument (dá-li se to tak říci), který prošel kiny, ale je jeden z mála, který odolal zubu času a i dnes se na něj dá dívat. Příjemně ironický doprovodný komentář. srpen 2014 - Poznámka k obsahu od ABs: Mike a Robert minuli tahitské Teahupoo zcela jednoduše - tento spot pro surfing byl objeven až v 80. letech(25.5.2011)

Modla nás surfařů.(3.8.2008)

Velice podobné filmu Follow Me, který je jistě vlastně jen zdařilou nápodobou filmu tohoto, leč viděl jsem jej dříve. Tento film je trošku syrovější, autentičtější, však tam také nevystupuje žádná atraktivní slečna jako ve Follow Me. Jinak, krásné záběry surfařských kousků, pohodová muzika. Hezký střípek z optimistických let šedesátých.(9.2.2015)