Vyznavači slunce

Poslední vlkodlak

(Československo)

Drama / Romantický

Československo, 1925

Po absolutní konjunktuře let 1918-1923, kdy WT Binovec zcela propadl filmu (pod značkou WeTeB), čekal ho strmý pád do finanční propasti. Následoval rozchod s jeho největšími hvězdami a útěk za hranice. Adaptace QM Vyskočila byla jeho prvním pokusem o návrat do českého filmu jako režiséra, zatímco se stal předsedou Svazu filmových výrobců československých a vedl filmové kurzy. Vyznavači slunce vyšly původně v roce 1913 a měly podtitul Příběh posledního vlkodlaka. Zajímavé herecké příležitosti tu měli Luigi Seventi (ve dvojroli) a LH Struna, kolorit běžných figurek zastali Eman Fiala, Šváb - Malostranský, Dvorský a Schleichert, okouzleni samozřejmě tradičně bodrou kreací Betty Kysilkové. Jedná se o dvougenerační příběh, zajímavější pak v druhé polovině, ve které se poprvé ve filmu objevuje osmnáctiletá Jarmila Novotná jako komtesa Jacinta. A zatímco se Luigi Serventi poprvé s českými filmaři potkal díky spolupráci se Suzanne Marwille v roce 1923 na Der Geldteufel - a pokračoval až do konce němé éry při Erotikonu, Jarmila Novotná nikdy v českém filmu nezakořenila a natočila u nás pak už jen jeden zvukový film (Skřivánčí píseň). Debut Novotné se vyznačoval zejména symbiózou s kameramanem Blažkem, který její přirozenou krásu zahalil do příjemného melancholického oparu. Novotná ve své roli vystřídala několik pikantních i vycházkových toilet a konopišťské scenérie skvěle orámovaly prezentaci této nové hvězdy. Bohužel sama Novotná nepodržela si více vzpomínek o svém debutu a v její memoárové knize se můžeme více dočíst až o její práci na filmu během 30. - 50. let.(18.11.2012)

• - Ukázka je dostupná na DVD Jarmila Novotná - A Star Of The Metropolitan Opera. (NinadeL)

• - Jarmila Novotná ve své knize Byla jsem šťastná vzpomíná: "Mimo to jsem v červenci 1925 točila svůj první film Vyznavači slunce. Bohužel si o něm moc nepamatuji. Vím jenom, že se za exteriéry jezdilo na Konopiště, a že natáčení vedl režisér Binovec." (NinadeL)