„Babičky dobíjejte přesně!“

Sci-Fi / Komedie

Československo, 1983, 82 min

Na rozdíl od většiny uživatelů si myslim, že je to zajímavej film obsahově a chvílema i výtvarně (a to ještě vůbec neuvažuju, že je českej). Člověk by pomalu žasnul, jak zajímavý filmy se točily za komunistů v porovnání s tim, jak nezajímavý filmy se natáčí u nás po listopadu 1989 (až na výjimky jako je třeba "Akumulátor 1") - souhlasim, že slovo "halucinogenní" neni úplně mimo. Myslim, že "sdělení" má být asi ve víc rovinách s dominujícim nebezbečím "násilí schopné" techniky, která se vymkla jejim tvůrcům a ovladatelům proti nim (zajímavá televize v pozadí se zprávama o rozmisťování raket ?prvního úderu? - tam podle mě vůbec nejde o to, že je to USA ,nebo už trochu míň rafinovaný závěrečný projev přímo na kameru). Je to sice trochu konvenční dramitickej prvek, ale neva. Jestli něco dalšího - viděl bych to třeba na upozornění na nebezpečí nedomyšlenosti/povrchnosti (nastavení programu a komplikace, vycházející z jeho následného plnění).Ta syntezátorová hudba se mi líbí, přijde mi zajímavá ta časová a režimová neurčitost (autoři si vůbec nelámou hlavu s nějakym vysvětlováním - zajímavá lehkost), vilová čtvrť s duhou od nějakýho lomu slunečního světla v objektivu, robotika (vnitřní stavba robotů, silně připomínající film "Četník a mimozemšťané"), 350 GLS v bílý rakvi, úvodní sekvence - Nuselský most, "mrakodrapy" na Pankráci, sem tam i nějaká docela vtipná hláška..nechápu jak to ty negativní recenze můžou všechno přehlížet - ale je to samozřejmě subjektivní. Jestli mi něco nesedí, tak to je přechod od komedie v podstatě k hororu (tak je ten příběh ale postavenej - OK), pak ty tóny tý venkovský babičky, co peče koláče na českym venkově (ještě, že ten obraz vzpomínek z dětství nenakreslila postava Daniely Kolářové ve stylu Josefa Lady...brrr!) a pak si myslim, že postavě Jiřího Lábuse (v kontrastu s tim disko 83) by víc slušela linie s nějakou zajímavější vážnou hudbou - větší než nějakej "okresní" orchestr a lepší hudba než to nezajímavý fidlání - třeba Čajkovského klavírní koncert č.1 nebo něco podobně "většího". Docela by mě zajímal současnej remake; děti s iPodama, botama na kolečkách a tak (fluidum ČSSR sci-fi 80tých let by sice bylo pryč, ale mohlo by se vytvořit nový) - škoda, že současná česká kinematografie by se na něco takovýho asi těžko zmohla - finančně i tvůrčim potenciálem.(1.1.2011)

Co se stane když vu nás vznikne sci-fi a horor-vždy halucinogení šílenost pro mentální masochysty a je jedno jestli to natočil Rychman nebo Herz nebo kdokoliv jiný. Jediné co tomuto filmu schází, abych se na něj rád podíval, opravdu černý brutální humor. Takhle to je, sice originální, nudná ptákovina co nedokáže nikoho pořádně chytnout za koule(13.2.2007)

Nějak si nemůžu pomoct a hodnotím nad místním průměrem. Ad jedna jsem to viděla poprvé ve věku, kdy mi to připadalo opravdu strašidelné, ad dva mi skelný pohled babičky a její opakování věty "mám vás ráda", stejně jako popěvek "mladá láska, to je ráj" připadají strašidelné dodnes, ad tři téma výmluv na nedostatek času, příležitostí a kde čeho, co člověku brání v plnění jeho snů, když pravou překážkou je vlastní lenost, je dobré a prakticky nevyčerpatelné, ad čtyři to, jak přesně se babičky dobily je vskutku humorné. Jen jsem nikdy nepobrala, proč všechny ty babičky měly potřebu vařit do zblbnutí exotická jídla.(6.9.2018)

• Muso

Nebavil som sa, čo povazujem pri komédiách za docela podstatnú vec. Nápad s dobýjacími babičkami nie vôbec zlý, ale vtomto prípade absolútne nerozvinutý a potáca sa to celé ťažkopádne až ku očakávanému koncu. Ten mi síce pripomína, hlavne aj vďaka hudbe, kultový debut Petera Jacksona--Bad Taste, kvôli posledným 10minutám sa však neoplatí pritom sedieť a strácať čas.(31.3.2009)

Zajímavé. Rozhodně celkem milé a rozkošné. Libuše Havelková byla přímo kouzelná babička, ovšem jen na první pohled! Viděla jsem to jako malá a moc se mi to líbilo a teď, po tolika letech, jsem se rozhodla podívat podruhé. Originalitu filmu rozhodně upřít nemůžu, umělé babičky jsou pro nenáročnou sci-fi komedii vskutku skvělý nápad. Nejlepší to bylo ke konci, když Carmen hledala děti a babičkovský souboj. To už byl pořádný horor. :-)(10.3.2015)

• - Vilová čtvrť se nachází v Radotíně. (Haniczka)

• - Na přehlídce babiček firmy Biotex stojí v čase 19:53 mezi zájemci i režisér filmu Ladislav Rychman. (Ganglion)