„Babičky dobíjejte přesně!“

Sci-Fi / Komedie

Československo, 1983, 82 min

V podstatě moralizující snímek spojený s varováním před technikou, aneb RUR. Jaká poučení film přináší? 1. Ano, stroje mohou být dokonalé. Jenomže programuje je omylný člověk, který tak na ně přenáší své chyby. 2. Stroj nemá "zdravý rozum", proto jen zcela důsledně plní rozkazy programu. I drobná chybička tak může přerůst do fatálních rozměrů. V praxi jsem se už setkal několikrát se situací, kde chybou programu šlo o život (akorát bez režiséra a filmové kamery) 3. Nezasévejme okolo sebe nenávist k druhým a to ani v nejmenším měřítku - nikdy nevíme, v kom může vzklíčit a napáchat nenahraditelné škody. 4. Né všechna naše přání jsou pro nás opravdu to nejlepší. 5. Slouží ještě technika nám, nebo už my technice? A aby situace dosáhla extrémních rozměrů, film byl ještě okořeněn o několik perliček jako že robota nelze vrátit, ani rok od nákupu přeprogramovat... A na závěr - rozhodně NEVHODNÉ PRO DĚTI (viz i komentáře některých uživatelů)(5.12.2012)

• Arccos

Nejdriv jsem myslel, ze je to komedie, pak jsem si nebyl jisty, jestli to neni horor. Obcas se najde film, ktery tyhle dva zanry dokaze spojit dohromady, ale tento to neni. Napad to nebyl spatny, ale zpracovani selhalo. Korunu tomu vsemu nasadi zaverecne varovani, pateticky prednesene prodavacem primo na kameru. Presto tenhle film neni odpad, ba i ty dve hvezdicky si zaslouzi.(8.8.2005)

Na rozdíl od většiny uživatelů si myslim, že je to zajímavej film obsahově a chvílema i výtvarně (a to ještě vůbec neuvažuju, že je českej). Člověk by pomalu žasnul, jak zajímavý filmy se točily za komunistů v porovnání s tim, jak nezajímavý filmy se natáčí u nás po listopadu 1989 (až na výjimky jako je třeba "Akumulátor 1") - souhlasim, že slovo "halucinogenní" neni úplně mimo. Myslim, že "sdělení" má být asi ve víc rovinách s dominujícim nebezbečím "násilí schopné" techniky, která se vymkla jejim tvůrcům a ovladatelům proti nim (zajímavá televize v pozadí se zprávama o rozmisťování raket ?prvního úderu? - tam podle mě vůbec nejde o to, že je to USA ,nebo už trochu míň rafinovaný závěrečný projev přímo na kameru). Je to sice trochu konvenční dramitickej prvek, ale neva. Jestli něco dalšího - viděl bych to třeba na upozornění na nebezpečí nedomyšlenosti/povrchnosti (nastavení programu a komplikace, vycházející z jeho následného plnění).Ta syntezátorová hudba se mi líbí, přijde mi zajímavá ta časová a režimová neurčitost (autoři si vůbec nelámou hlavu s nějakym vysvětlováním - zajímavá lehkost), vilová čtvrť s duhou od nějakýho lomu slunečního světla v objektivu, robotika (vnitřní stavba robotů, silně připomínající film "Četník a mimozemšťané"), 350 GLS v bílý rakvi, úvodní sekvence - Nuselský most, "mrakodrapy" na Pankráci, sem tam i nějaká docela vtipná hláška..nechápu jak to ty negativní recenze můžou všechno přehlížet - ale je to samozřejmě subjektivní. Jestli mi něco nesedí, tak to je přechod od komedie v podstatě k hororu (tak je ten příběh ale postavenej - OK), pak ty tóny tý venkovský babičky, co peče koláče na českym venkově (ještě, že ten obraz vzpomínek z dětství nenakreslila postava Daniely Kolářové ve stylu Josefa Lady...brrr!) a pak si myslim, že postavě Jiřího Lábuse (v kontrastu s tim disko 83) by víc slušela linie s nějakou zajímavější vážnou hudbou - větší než nějakej "okresní" orchestr a lepší hudba než to nezajímavý fidlání - třeba Čajkovského klavírní koncert č.1 nebo něco podobně "většího". Docela by mě zajímal současnej remake; děti s iPodama, botama na kolečkách a tak (fluidum ČSSR sci-fi 80tých let by sice bylo pryč, ale mohlo by se vytvořit nový) - škoda, že současná česká kinematografie by se na něco takovýho asi těžko zmohla - finančně i tvůrčim potenciálem.(1.1.2011)

Snímek je něco jako "Já, robot" př.n.l. :-D Komunismus z toho přímo srší (model 350 GLS - podobný názvům Škodovek) a film je celkově zaměřený na východ - není se čemu divit. Ovšem L. Havelkové se prostě dokonale zahraná role babičky Rózy nedá odepřít. To jak jsem se u toho smál, jak je to stupidní a zároveň na dobu ´83 úplně "hustý" mě vede k hodnocení 4*. PS: Zakončení filmu bojem mezi Rózou a babičkou sousedů mě fakt dostal :-D 65%(15.1.2010)

Dítětová honí s kosou Havelkovou hehe,to by mě zajímalo,co na to tenkrát ty postarší dámy řikaly...A nejlepší je ta babi přes ulici,která je naprogramovaná pouze na organizování nonstop párty.Ta nikomu neubližuje,jenom mydlí na klávesy popinu a shání chlast.Nonstop.To taky neni jednoduchý ustát,vlastně!Odcházim cvičit na housle.TŘEME A RAJBUJEME!!!(5.1.2012)

• - Na přehlídce babiček firmy Biotex stojí v čase 19:53 mezi zájemci i režisér filmu Ladislav Rychman. (Ganglion)

• - Vilová čtvrť se nachází v Radotíně. (Haniczka)