„Babičky dobíjejte přesně!“

Sci-Fi / Komedie

Československo, 1983, 82 min

Zajímavé. Rozhodně celkem milé a rozkošné. Libuše Havelková byla přímo kouzelná babička, ovšem jen na první pohled! Viděla jsem to jako malá a moc se mi to líbilo a teď, po tolika letech, jsem se rozhodla podívat podruhé. Originalitu filmu rozhodně upřít nemůžu, umělé babičky jsou pro nenáročnou sci-fi komedii vskutku skvělý nápad. Nejlepší to bylo ke konci, když Carmen hledala děti a babičkovský souboj. To už byl pořádný horor. :-)(10.3.2015)

• Terez_Vv

Jako malé 6leté dítě, které se omylem připletlo k VHS s tímhle filmem, jsem nějakou dobu nemohla spát při pomyšlení na mou babičku, která by mohla být potencionálním robotem, jemuž by mohlo jednoho dne hrábnout a vytasit na mě kosu. A jak čas plynul, já si jednoho dne zase vzpomněla na film, z něhož jsem měla půlroční trauma, a podívala se na něj znovu. Celkem vzato nemám co dodat, snad jen to, že malé dítě má z takového filmu zaručené deprese a dospělý člověk má smíšené pocity, protože neví, jestli se smát anebo plakat nad tím nadělením..(3.3.2013)

Tak trochu unikátní počin české kinematografie. Češi se pokoušeli napodobit už mnoho žánrů, ve kterých excelovali a excelují západní kolegové. Zatímco muzikál českého střihu se dle mého skromného soudu asi nikdy nepovede, tak u science fiction už nám trochu bylo shůry dáno. Karel Zeman je sice úplně někde jinde, ale i tak nemůžu říct, že námět byl nějak špatný. Jiné už je to se samotným filmem - můžu s klidem říct, že před příchodem Libuše Havelkové na scénu film zrovna nějakou zábavností neoplývá. Trochu mi připomněl ty komunální satiry (zde dva zlí sousedé) z období normalizace. Ale jak už jsem říkal, závěrečné dvě třetiny je to ale jiná... mám i po shlédnutí stále věřit, že věta "Mám vás ráda" je pouhým vyjádřením lásky? Stejně tak již nevěřím, že tohle má být komedie, jak se u tohoto filmu uvádí. Nízké hodnocení si částečně vysvětluji tak, že někdo ji mohl čekat, ale ona je jaksi upozaděna - moc dobrých vtipů zde nenalezneme. Pokud jsem mluvil o tom, že se jedná zčásti o unikátní počin, musím jako dříve někteří upozornit na závěrečné minuty - kolikrát jste již viděli v českém filmu pokus o vraždu kosou či zavražděné domácí mazlíčky? Mohl bych přihodit i souboj babiček, ale ten se mi zdál stylizovaný jako Tuckerův Robot Monster. Předchozí zmíněné je ale pro ty, co se rádi bojí, lahůdkou. Horor je mimochodem další subžánr, který by se měl v souvislosti s tímto filmem skloňovat - scéna, kdy Dítětová rozrazí dveře, není sice tak děsivá, jako kdyby za nimi stál Jack Torrance, ale aspoň dle mého subjektivního pocitu své kouzlo má. Ještě bych se rád vrátil ke zdejším komentářům - trochu nechápu, proč píšete "nepovedená variace na Terminátora / Robocopa", když Cameron a Verhoeven natočili svá díla až několik let po Babičkách. Sci-fi žánr u nás dle mě lépe zvládl Srdečný pozdrav ze zeměkoule, ale tenhle film vůbec není špatný a já mu uděluji standartní čtyři hvězdy (70%), nijak mě film neurazil, rychle uběhl, je tu trochu toho napětí a hlavně bych zmínil fakt, že mě tento snímek zaujal více, než mnohem slavnější Starci na chmelu (obojí režíroval Rychman, proto to srovnání). A ani mi tolik nevadí, že hudba není zrovna povedená a že některým předním hercům role nesedly.(19.6.2009)

• argenson

Nějak k téhle zvláštnosti neumím zaujmout postoj... Je jasný, že přes výborné herecké obsazení ve filmografii žádné z nich tohle nemá zásadní pozici. K smíchu mi to moc nepřišlo, naopak byly momenty, kdy mě mrazilo v zádech (to do zblbnutí opakované "Mám vás ráda" by vytočilo i největšího flegmouše). V celkovém výsledku málo zábavná moralita oživená rádobyoživujícími prvky sci-fi.(13.11.2011)

Nechápem tunajšie hodnotenie, ale budiž. Film zrejme kolegov recíkov v detstve natoľko vydesil, že sa ponad to dodnes nepreniesli. Na mňa zapôsobil ako malý zázrak- moderný námet, oddané herectvo všetkých účastníkov tejto ptákoviny, terminológia, a celková legenda "okolo", ktorá si v ničom nezadala s I, Robot alebo A.I. Artificial Intelligence. Hlavná devíza filmu je bezbožný čierny humor(31.7.2012)

• - Vilová čtvrť se nachází v Radotíně. (Haniczka)

• - Na přehlídce babiček firmy Biotex stojí v čase 19:53 mezi zájemci i režisér filmu Ladislav Rychman. (Ganglion)