„Babičky dobíjejte přesně!“

Sci-Fi / Komedie

Československo, 1983, 82 min

Možná si budete myslet, že jsem blázen, ale ve filmu jsem hledal trochu nějaké té filozofie. Co mě však mrzí, je, že se scénář alespoň trochu mohl držet pravidel robotiky Isaaca Asimova (všichni interesující znají jejich znění). Nejdůležitější z nich však je, že robot nesmí člověku ublížit. Avšak si myslím, že toto bylo vynecháno záměrně. Překvapil mě především konec filmu, kdy se Jana Dítětová pokouší zabít Lábusovy děti kosou. A tohle je v našich končinách silný kafe. Tento film zkrátka a dobře vyplňuje mezeru v žánru u nás tak málo zpracovávaném, či lépe řečeno v žánrech hororu a sci-fi. Kapánek se film podobá béčkovým filmům z osmdesátých let. Odpovídají tomu například scény, kdy chůva Carmen proráží dveře pokoje nebo vskutku dokonalý závěrečný soubor obou robotů. Došlo zde i na takové situace, kdy Libuše Havelková s Janou Dítětovou na zádech s úsměvem říká: "Mám vás ráda." Dále utržené ruce a pád robotů před garáž, kde je úžasným způsobem ztvárněna jejich vnitřní struktura. Líbí se mi taky, že se kamera trochu hýbe, Rychman na svou dobu využil novátorského řešení, když použil pohledy z ptačí perspektivy. Napadá mě zde ale podobnost s Terminátorem. Rychman natočil tyhle zabijáky o rok dřív, než Cameron přišel s kultem Terminátora. Znamená to, že je dost dobře možné, že tenhle neprávem opomíjený film mohl stát na samém počátku legendy Terminátora. Jenže když někdo ve filmu hledá to (jako někteří zdejší uživatelé), co tam vůbec není a dívá se na něj jen z povinnosti, nedá se nic dělat a hodnocení filmu dopadne tak, jak právě dopadlo. Ale mohli by si také uvědomit, že tohle prostě nemá obdoby!! Lidi, co zde nasázeli "odpad!" až "3 hvězdičky" se buď dívali na něco jiného nebo vůbec nic nepochopili. Přitom v seriálu Krajní meze je podobný námět! A hned dvakrát, jelikož má ještě své pokračování! Scénář a námět, nad kterým bychom se skutečně měli zamyslet, chtěl prostě a jasně ukázat, že žádná technologie nenahradí lidské teplo a něhu. Pokud by se tak stalo, přestali bychom být lidmi...(10.3.2007)

• J.Mayen

Tomuhle filmu jsem tam trochu skočil na špek, starší filmy s podobnou tématikou natočené za těžké totality mám celkem rád,al babičky mě zklamaly. Podivné výkony, podivný "disko" hudba, herci, no, no budiž, aby nebyli přechválený, zase taková hitparáda to nebyla a to ani od Jiřího Lábuse,ač ho mám jako českého herce v jiných filmech rád. Mělo jít o sci-fi? Horor? komedii nebo něco mezi? Tak v tom případě ani jeden žánr na mě nezapůsobil. Mizérie pardon.(27.4.2013)

• Arccos

Nejdriv jsem myslel, ze je to komedie, pak jsem si nebyl jisty, jestli to neni horor. Obcas se najde film, ktery tyhle dva zanry dokaze spojit dohromady, ale tento to neni. Napad to nebyl spatny, ale zpracovani selhalo. Korunu tomu vsemu nasadi zaverecne varovani, pateticky prednesene prodavacem primo na kameru. Presto tenhle film neni odpad, ba i ty dve hvezdicky si zaslouzi.(8.8.2005)

I přes zřetelný amatérismus při realizaci a naivitu při zobrazování budoucnosti domácích mixérů, mě osobně děsí (a zjevně to byl účel) situace, kdy se výtvor obrátí proti stvořiteli. A přitom výtvor jen dělá přesně to, pro co byl určen. Díky tomu má divák možnost vidět robotickou verzi vyřizování účtů mezi sousedy. Vlastní film je pak rozporuplnou směsicí rodinných klišé, kdy rodiče nemají čas ani na sebe natož na děti a kdy musí na pomoc přispěchat babička nebo "babička". Libuše Havelková v roli Rózy je naprosto neuvěřitelná. Děti ji ve své době měly zařazenou právě do pohádkových pořadů. Zde se pak změnila v mechanickou saň, která nikdy nikomu nic nedaruje, zvlášť pokud je jejím nepřítelem.(25.3.2012)

• sinp

Žánr sci-fi a horor natočený u nás byl v plenkách a s tímhle marným pokusem se z nich nedostal. Už název značí paskvil nebývalích kvalit, co se k nemilosti českých diváků potvrdilo. Námět je trapárna na n-tou a sebelepší scénárista si s tím poradit nemůže. Rychman to pojal blbě a jen přítomnost nemožnosti se značkou Nexus ho částečně rehabilituje. Ale tím takový paskvil neobhájím. Amatérismus vyhrál na celé čáře a poučení pro příště - nic podobného už radši nezkoušet!(24.9.2005)

• - Vilová čtvrť se nachází v Radotíně. (Haniczka)

• - Na přehlídce babiček firmy Biotex stojí v čase 19:53 mezi zájemci i režisér filmu Ladislav Rychman. (Ganglion)