Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Spousta rodin, jež se potýkají se zoufalým nedostatkem času, vidí v nejnovějších robotech s podobou milých babiček přímo ideální řešení nepříjemné situace. Elektronickou babičku totiž mohou naprogramovat na domácí práce, nákupy, výchovu dětí či na další užitečné činnosti a tím ušetřit hodně drahocenného času i peněz. Vynález se stal velmi záhy hitem. Každá lépe situovaná rodina si ho už pořídila, jen Loudovi stále zápasí s každou minutou. Přestože vůbec nic nestíhají a nemají téměř žádný volný čas, hlava rodiny je neoblomná žádný robot nepřekročí práh jejich domu. Jenže atmosféra u rodinného krbu houstne. Tchyně odmítá hlídat děti a vypomáhat v domácnosti, manželka je den ode dne kyselejší a poslední ranou do zad se stává návštěva sousedů, kteří nehovoří o ničem jiném. Je rozhodnuto. Zdeňkova žena Jarmila vítězoslavně objednává model Róza 350 GLS. Nová babička sice vypadá staromódně, ale zato je velice výkonná. Od chvíle, kdy ji technici Biotexu zapojí, se už Loudovi nemusí o nic starat. Róza den co den myje nádobí, uklízí, vaří cizokrajná jídla a snaží se seč může, aby celá její rodina žila zdravě. Navíc je naprogramována tak, že svou rodinu fanaticky miluje. To však v praxi znamená nelítostnou válku s babičkou sousedů. Během bojů s elektronickou sokyní nejprve dojde na popelnice a okna, ale záhy obě přistoupí k tvrdším úderům, jejichž cílem je naprostá likvidace nepřátel... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (169)

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Babičky jsou bizarní československé sci-fi, ve kterém si lidé pořizují babičky jako služky do domácnosti a pečovatelky pro své děti. Jenže stačí je trošku špatně naprogramovat a jsou z nich neřízené vraždící monstra v dlouhé zástěře. Z počátku to začíná nevině pár rozbitými okny, rozbitými dveřmi, píchlými pneumatikami, ostnatými dráty kolem domu, přes oběšenou kočku a zabitého psa až po babičku s kosou, která si vykračuje proti dětem. Natočit to dneska, mohl by z toho být slušný horor. Bohužel tohle je natočené na počátku 80. let a ještě k tomu v socialistické zemi, kterou Československo bylo, což se na filmu velice podepsalo. Už při úvodních titulcích jsou slavně velebeny šedá sídliště, Nuselský most a ty staré skříňové počítače, které můžeme vidět ještě v Rumburakovi. Rodinka hlavních představitelů žije v klasické socialistické vilce se zahradou. Otec se živí jako umělec, hraje na housle a chová králíky. Matka je nějaká vysokoškolská profesorka. Rozhodně jejich vzezření, Lábus s knírem a Kolářová s krátkými vlasy, vypadá strašně. Ovšem hrají docela obstojně, ale nejlepší jsou stejně ty babičky. Něco jako Robin Williams ve filmu ANDREW, ČLEN NAŠÍ RODINY, jen s tím rozdílem, že tohle je klasická stará česká babička. Jen snad zamrzí, že se ve filmu neobjevily pravé babičky. Co by asi řekly na své kybernetické náhrady? Myšlenka filmu je dobrá. Kdyby to dneska někdo přetočil, mohl by z toho být pěkný horor. Takhle je to jen průměrné československé sci-fi s prvky komedie. [1951. hodnocení, 146. komentář, 48%] ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Syntezátorový sci-fi horor, který je zdlouhavě natočený a se spoustou zbytečně protahovaných scén, ale ten nápad mi přišel zajímavý a Libuší Havelkovou skvěle zahraný. Má to takový ten ještě feeling vilové čtvrti na okraji města, poměrně civilní herectví a pár - ale skutečně jen pár - zapamatovatelných scén, a i když skutečně nejde o veledílo, na rozdíl od jinýzch podobných nepodělků se na tento vždy rád znovu podívám. ()

Reklama

BoredSeal 

všechny recenze uživatele

"Mladá láska, to je ráj.... Mám vás ráda!" Tenhle film je v komunistickém filmu úplná halucinace, díky čemuž si moje hodnocení zaslouží. Kopiruje klasický model béčkových hororů 80.let něčeho, co se vymkne kontrole a jde si to vlastní cestou k nebezpečí hlavních hrdinů, ale sci-fi prvek je paradoxně zasazený do komunistického Československa, klasické sousedské nevraživosti a soupeření a téma užitečných babiček pro mladé rodiny. Navíc do role hlavní robo-babičky geniálně obsadili autoři Libuši Havelkovou, osobu spjatou s pohádkovými laskavými stařenkami a její konkurence Jana Dítětová taky jede, zbytek obsazení dělá, co se od něj čeká (Jan Rosák jako moderátor prodejní show, to se tvůrcům vedle předvídání nedostatku babiček povedlo další proroctví). Jen doteďka nechápu, jak to autoři zamýšleli - společenská satira klasické čecháčské sousedské zášti s naroubovaným sci-fi prvkem? Každopádně se jim podařila správná kultovní šílenost pro milovníky bizarních filmů. :) ()

A.L.E.S. 

všechny recenze uživatele

Možná si budete myslet, že jsem blázen, ale ve filmu jsem hledal trochu nějaké té filozofie. Co mě však mrzí, je, že se scénář alespoň trochu mohl držet pravidel robotiky Isaaca Asimova (všichni interesující znají jejich znění). Nejdůležitější z nich však je, že robot nesmí člověku ublížit. Avšak si myslím, že toto bylo vynecháno záměrně. Překvapil mě především konec filmu, kdy se Jana Dítětová pokouší zabít Lábusovy děti kosou. A tohle je v našich končinách silný kafe. Tento film zkrátka a dobře vyplňuje mezeru v žánru u nás tak málo zpracovávaném, či lépe řečeno v žánrech hororu a sci-fi. Kapánek se film podobá béčkovým filmům z osmdesátých let. Odpovídají tomu například scény, kdy chůva Carmen proráží dveře pokoje nebo vskutku dokonalý závěrečný soubor obou robotů. Došlo zde i na takové situace, kdy Libuše Havelková s Janou Dítětovou na zádech s úsměvem říká: "Mám vás ráda." Dále utržené ruce a pád robotů před garáž, kde je úžasným způsobem ztvárněna jejich vnitřní struktura. Líbí se mi taky, že se kamera trochu hýbe, Rychman na svou dobu využil novátorského řešení, když použil pohledy z ptačí perspektivy. Napadá mě zde ale podobnost s Terminátorem. Rychman natočil tyhle zabijáky o rok dřív, než Cameron přišel s kultem Terminátora. Znamená to, že je dost dobře možné, že tenhle neprávem opomíjený film mohl stát na samém počátku legendy Terminátora. Jenže když někdo ve filmu hledá to (jako někteří zdejší uživatelé), co tam vůbec není a dívá se na něj jen z povinnosti, nedá se nic dělat a hodnocení filmu dopadne tak, jak právě dopadlo. Ale mohli by si také uvědomit, že tohle prostě nemá obdoby!! Lidi, co zde nasázeli "odpad!" až "3 hvězdičky" se buď dívali na něco jiného nebo vůbec nic nepochopili. Přitom v seriálu Krajní meze je podobný námět! A hned dvakrát, jelikož má ještě své pokračování! Scénář a námět, nad kterým bychom se skutečně měli zamyslet, chtěl prostě a jasně ukázat, že žádná technologie nenahradí lidské teplo a něhu. Pokud by se tak stalo, přestali bychom být lidmi... ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

V seriálu o českém filmu, tak bylo řečeno na tenhle film - co to bylo? Tak něco. Nechápal jsem to. Jen jedna zajímavost, dost klíčová. Hodně lidí si stěžuje, že nemá čas. A pokud by ten čas měli, tak by se věnovali tomu a onomu. Právě takovým člověkem je i postava, kterou ve filmu "Babičky dobíjejte přesně" ztvárňuje Jiří Lábus. Chce cvičit na housle, ale nemá na to čas a klid. Chce být lepší, ale odvolává se na životní podmínky, které mu to znemožňují. když si tedy koupí babičku, která vaří, pere, uklízí atd., tak babička vlává: Nyní půjdeme všichni dopředu, celá rodina! A dává dostatejk času Zdeňkovi (J.Lábus), aby jen cvičil a cvičil. Jeho to ale až tak nebaví. Ale babička mu s chladným a laskavým opakováním stále říká: Musíš cvičit, máš talent. A on už před ní utíká jako malý kluk, co musí chodit na housle. Zašívá se kde se dá. babička si ho najde, a zase ho nutí ke cvičení, neb přece má ten talent, takže nesmí ho nerozvíjet. Výsledně vzato jde přece o to, jak se lidi i na něco vymlouvají, jak se vzdalují od toho, čemu se kdysi chtěli věnovat, ale asi ne tak moc, aby proto udělali víc, než pro něco jiného, třeba pro svou pohodlnost, lenost atd. Svým způsobem je film "Babičky dobíjejte přesně" něco jako Terminátor II. po česku. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (7)

  • Rozpočet filmu bol 4 milióny Kčs, čo bolo na vtedy menšinový žáner sci-fi podľa kritikov priveľa. [Zdroj] (Raccoon.city)
  • Na přehlídce babiček firmy Biotex stojí v čase 19:53 mezi zájemci i režisér filmu Ladislav Rychman. (Ganglion)
  • Režisérovi Rychmanovi bolo v dobe natáčania 61 rokov a z dôvodu jeho zdravotných ťažkostí a niekoľkonásobnej hospitalizácie bolo natáčanie filmu prerušené viackrát. [Zdroj] (Raccoon.city)

Reklama

Reklama