Komentáře uživatelů k filmu (12)

 • Karlos80
  **

  Méně známý Rychmanův film a nepříliš úspěšný pokus o vážné zpracování společensky žádoucí a současné tématiky, tady v tomto případě o dramatu rodiny rozvrácené manželskou nevěrou. Holt, jen dodám, že režiséru Rychmanovi se daleko lépe dařilo v jiných žánrech, tohle byl jen takový malý výlet do jinam, tzv. do neznáma. Něco málo k hereckému obsazení: populární herečky své doby zde už ve středních letech, herecky vyzrálé, Matulová (41) s Gollovou (47), smutný to pohled tady na dámy při těle a v zástěrách, když si člověk uvědomí, jak krásné a vznešené to byly ženy ve třicátých letech. Dále, kdo se mně tu ještě líbil, byl mladý Tříska se svou sestrou Jaroslavou Panýrkovou-později, v šedesátých letech, hlasatelkou ČT. Ti všichni pro mně vyzněli z celého tohoto filmu nejlépe. Z psychologických dramat těchto let bych tedy spíše doporučil Krejčíkův film "Probuzení" z roku 1959(30.9.2007)

 • Ony
  ***

  František Holar vypadá a vlastně se i chová jak Náčelník z Přeletu nad kukaččím hnízdem, což mi k postavě, které mám uvěřit dvacetileté manželství, tři děti, významnou pracovní pozici a milenku, moc nepasuje. Příběh je celkově naivní a plochý. Vnitřní monology hlavní hrdinky nejsou průhledem do jejího nitra, ale zbytečným a dobově poplatným komentářem děje. Co mě však úplně usadilo, je neobvykle dusná atmosféra některých scén, na které má hlavní podíl nápaditá a nemilosrdná kamera.(7.3.2012)

 • troufalka
  ***

  Kruh by mohl být nadčasovým filmem, protože schéma příběhu se opakuje i dnes. Problém je právě v tom, že celý příběh zůstává schematický, nejde do hloubky, nepřekvapí ničím novým. Je naservírovaný se suchou strohostí, která brání většímu rozvinutí jednotlivých postav.(15.10.2016)

 • mchnk
  ****

  Ladislav Rychman úspěšně proplouvá mezi tajícími ledy stalinismu a bez jakékoli politické nutnosti nabízí čisté rodinné drámo o údělu ženy, jež je postavena před životní rozhodnutí. Velice pestré obsazení a slušné herectví, svižný nenucený příběh a chvílemi skvělé záběry méně známého kameramana Jiráčka. Film si lehce pohrává s atmosférou snímku Tam na konečné.(15.10.2016)

 • LadyPupu
  **

  Kruh se to jmenuje asi proto, že hlavní (submisivní) hrdinka se motá v pomyslném kruhu vyčpělého manželství a postupně s sebou do něj vtáhne i děti, které neví, jak s nově vzniklou situací v rodině naložit a co víc - manželka svým (najednou velmi emancipovaným) chováním natolik zblbne manžela, kterej je najednou zmatenej jak lesní včela a neví, zda být s (již dříve emancipovanou) milenkou nebo (čerstvě emancipovanou) manželkou a taky se motá v kruhu, až to skončí otevřeným (?) koncem a je na (v tu chvíli už úplně submisivním) divákovi, jak se z toho vymotá.(22.4.2017)

 • slunicko2
  ***

  Příjemný psychologický sníměk o ženské emancipaci. 1) 41letá nedoceňovaná Vlasta Matulová (matka) má svou důstojnost, 23letý Jan Tříska (Jan, jde na vojnu) svou přitažlivost a 10letý Michael Dáňa (Vašík, nejmladší syn) svou nevinnost. 2) Film má svůj půvab, nejednoznačný konec mu hodně prospívá. 3) Nablýskaný bufet Koruna na Václavském náměstí (už neexistuje) mě dojal. 4) Výstižný koment: pseudo. 5) Až se vrátíš z vojny, budeš potřebovat smoking. Já ti ho koupím. Za dva roky dám ty peníze dohromady.(14.8.2016)

 • vitekpe
  ***

  Ja si nemyslim, ze to bylo uplne spatne. Drama o rozpadu dlouholeteho manzelstvi... Ma to uz takovy ten sedesatkovy nadech, a to nejen kvuli Triskovi nebo Bohdanove. :) A Viola Zinkova, ta se mi vzdycky libila. A tady ji to zase slusi. :)(28.5.2015)

 • sator
  ***

  Kvalitní.. Příběh milionů vztahů... Mě zaujala obsluha kropičáku, nikdo mi už nevěří že tam bývala...(4.4.2016)

 • Pitryx
  odpad!

  Naprosto banální příběh manželského trojúhelníku. Nic více, nic méně. Stokrát obehrané téma.(24.10.2016)

 • Lish84
  ***

  V rámci české kinematografie jde o film na svou dobu jistě tématicky i koncepčně neobvyklý, avšak nutno říci, že ne přelomový - takové dějově podobné Svědomí Jiřího Krejčíka je už z roku 1948 a přitom je dramatičtější, modernější a v jistém ohledu i svěžejší. Ani Kruh však rozhodně nezklame a zaujme. Všichni členové rodiny v něm jsou dobře charakterově vykresleni i zahráni, příběh není obalen žádnými nadbytečnými motivy ani neobsahuje nic, co by už dnes působilo výrazně archaicky a tím rušivě. Navíc do filmu nepronikla žádná politika (narozdíl od téměř dvacet let mladšího seriálu Žena za pultem, který si v souvislosti s Kruhem nelze nevybavit, protože podobnost některých motivů a postav je až zarážející). Místy překvapí i zajímavá kamera - nejvíc asi při pohledu na stůl shora. Škoda ale, že se režisér občas neubránil jisté sladkobolnosti (např. slova o kaštanu pod oknem). Konec ponechali tvůrci otevřený - snad z důvodu vědomí toho, že zcela jasné uzavření příběhu, ať už jakékoliv, by nějakou skupinu diváků mohlo i trochu naštvat. Nicméně laděním závěrečné sekvence včetně posledního záběru a vůbec názvem filmu naznačují konec spíše happy-endový - a tedy méně reálný.(3.10.2007)

 • pseudo
  *****

  V televizním programu se píše "drama rodiny rozvrácené manželskou nevěrou", pro mě ale Kruh zůstává filmem o emancipaci ženy. Tři generace žen, babička, matka, dcera, a jeden mladý muž (dospělý syn) se staví proti nevěrnému otci. "Ty už si to nemusíš nechat líbit," říká matce tchýně, "to bylo dřív taky, jenom se zavřela okna, aby nebylo slyšet rodinné neštěstí." Celý film ale nejlépe vystihuje matčin komentář, když odchází z rodinného bytu a dcera jí nese kufr: "A tak mě do života vyprovází dcera, ne já ji. Je z pokolení, které zná svou cenu. Já svou cenu teprve hledám." Kruh je film, který plyne pomalu, v takřka dokumentárním stylu, ale přesto u obrazovky sedíte jak na trní. Vrátí se k němu? Nevrátí? Jak se školou povinný chlapec vyrovná s rozchodem rodičů? Rozejde se otec s milenkou? Každá věta hlavních i vedlejších postav tne do živého ("Jo, holka, do některjch věcí vidět není. Ale, člověče, přehlídnout tři děti?"), bez zbytečného názorného vysvětlování těch útržků děje, který zrovna není vidět. Drama se koná pod porvchem a o jednoznačném konci, který by diváka uklidnil a postoj jednotlivých protagonistů vysvětlil či ospravedlnil, se ku velkému prospěchu celého filmu nekoná.(2.10.2007)

 • DanušeGr.
  ****

  Jedná se o pravdivý příběh ze skutečného života.(6.11.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace