Drama Bílý pes je působivou ságou o rasismu. Mladá hollywoodská herečka Julie Sawyerová se ujímá krásného bílého německého ovčáka, jehož v noci srazila autem. Jednoho dne ji do té doby mírumilovný pes zachrání život tím, že krvelačně napadne a zabije násilníka, který se jí vloupal do domu. Lucy záhy zjistí, že byl pes vycvičen k útoku na lidi tmavé pleti. Radí se se zvířecím trenérem Carruthersem, který ji nabádá, aby nechala psa utratit. Pak ale vstoupí na scénu samorost Keys, trenér, který se už dříve neúspěšně pokoušel učinit výcviku podobných psů přítrž... (Cinemax)

DaViD´82

Sofistikovanější než by jeden z čistě béčkového prvoplánově kontroverzního nástřelu „Goro bílý pes makabrózně morduje Afroamíky“ čekal. Fullerovo velké vítězství je, že to funguje v obou zamýšlených rovinách. V první žánrové polovině z „jejího pohledu“ jde o tradičně vystavěný znepokojivý thriller staromilského střihu, který je v mnoha aspektech lepší adaptací Kingova Cuja než filmové Cujo samotné a plně si vystačí s pozvolně budovanou atmosférou, táhlými záběry, tu a tam obnaženou mordou, mrazivým zavrčením a geniálně posmutnělým Morriconeho podkresem. Ve druhé metaforické polovině „z jeho pohledu“ pak jde o mnohovrstevnatou alegorii na rasismus a xenofobii, která je komplexnější, znepokojivější a působivější než leckteré „jakože serióznější“ snímky na totéž téma. Třešničkou na dortu je pak relativizující závěr, který se v dušičce usadí a ne a ne z ní ven. ()

genetique

Ten pes fakt naháňa hrôzu, ale inak film veľmi čo ponúknuť nemá. V druhej polovici sa poodhaľuje téma rasizmu, ktorej zapletenie v príbehu veľmi pomoholo a dodalo mu úplne iný smer aký som čakal. Priemerní herci, klasický rutinný námet okorenený pár dobrými scénami a výborným záverom. 65%. ()

tron

Spoilery. Rasistický pes, ktorého sa rasizmu snaží zbaviť černoch? To je nápad za milión človeče, toto vymyslieť, som za vodou. K tomuto filmu, ktorý vznikol len rok po mojom narodení, mám snáď len dve výčitky: WTF moment so zabitým černochom (to už bolo vážne cez čiaru, trocha si ponadávali, ale potom pokračovali v cvičení ako keby nezabil chlapa, ale kocúra) a zvláštny koniec, kedy pes úplne bezdôvodne a bez vysvetlenia znenávidí bielych? Pochopil som to správne? Hm, vlastne nie, vôbec som to nepochopil, sorry (zaujímavá je teória, že si „zrazu“ spomenul na svojho bieleho majiteľa, ale to mi príde ako blbosť minimálne preto, že ho podľa Winfieldovej teórie nemal mlátiť biely majiteľ, ale najatý černoch). Inak ale skvelý nápad so skvelými a sympatickými hercami v čele s Paulom Winfieldom, ktorého všetci poznáme asi len ako detektíva z Terminátora. Myslel som, dúfal som, že za svoj výkon získal Oscara, takže som po skočení na net bol smutný z toho, že nebol ani len nominovaný. WTF 2. ()

kiddo odpad!

V éře PBP (před Bílým psem) jsem myslela, že když přijde na bezelstně upřímnou užvaněnost a studentskou doslovnost metafor o rasismu, té zatrachtilé rasistické dodávce se absolutně nic nevyrovná. Ale teď se i ten supernaturál jeví jako Spike Lee na vrcholu sofistikovanosti. ()

TheRaven odpad!

„Teda já už viděl něco průserů, ale ti namouduši podělali, co mohli.“ Neuvěřitelně naivní podívaná s topornými dialogy, ještě topornějšími herci a vůbec nejtopornějším zpracování problematiky rasismu, jaké jsem kdy viděl. Nejhorší je, že to někdo opravdu myslel vážně. To už je snad lepší, rozuměj méně povrchní, i Kult hákového kříže, a to je co říct. ()

• Autorkou nápadu najmout na složení hudby Ennia Morriconeho byla Christy, žena režiséra Samuela Fullera. (hladass)
  • Původně se předpokládalo, že film natočí jako svůj debut Tony Scott. (hladass)
  • Samuel Fuller se kromě režie a malé cameo role podílel i na scénáři. (J.A.K.)