Bílý pes

White Dog

Drama / Thriller

USA, 1982, 84 min

Sofistikovanější než by jeden z čistě béčkového prvoplánově kontroverzního nástřelu „Goro bílý pes makabrózně morduje Afroamíky“ čekal. Fullerovo velké vítězství je, že to funguje v obou zamýšlených rovinách. V první žánrové polovině z „jejího pohledu“ jde o tradičně vystavěný znepokojivý thriller staromilského střihu, který je v mnoha aspektech lepší adaptací Kingova Cuja než filmové Cujo samotné a plně si vystačí s pozvolně budovanou atmosférou, táhlými záběry, tu a tam obnaženou mordou, mrazivým zavrčením a geniálně posmutnělým Morriconeho podkresem. Ve druhé metaforické polovině „z jeho pohledu“ pak jde o mnohovrstevnatou alegorii na rasismus a xenofobii, která je komplexnější, znepokojivější a působivější než leckteré „jakože serióznější“ snímky na totéž téma. Třešničkou na dortu je pak relativizující závěr, který se v dušičce usadí a ne a ne z ní ven.(12.9.2017)

Ten pes fakt naháňa hrôzu, ale inak film veľmi čo ponúknuť nemá. V druhej polovici sa poodhaľuje téma rasizmu, ktorej zapletenie v príbehu veľmi pomoholo a dodalo mu úplne iný smer aký som čakal. Priemerní herci, klasický rutinný námet okorenený pár dobrými scénami a výborným záverom. 65%.(4.5.2010)

Trochu jsem se obával, jak bude natočena agresivita a útoky bílého psa, ale tvůrci to docela zvládli. Zajímavé drama o jednom nádherném zvířeti. Nechávám tak trochu stranou fakt, že nevím, jak moc reálné jsou jednotlivé konkrétní události. A jak moc je reálné chování psa v jednotlivých úsecích ´´výcviku´´. Bavilo mě to. Ten pes byl naprosto úžasný, respektive jeho herecký výkon!!! Krev na jeho bílé srsti působí občas opravdu dost brutálně. I s herci jsem byl spokojený, nezklamali.(21.12.2012)

Velmi originální a výmluvný film o rasismu, jak ho možná neznáme. Ti, kteří zde čekají horor ve stylu Psa Baskervillského, by měli hledat jinde. Tohle je spíš drama, které je hodně kruté, chvílemi až do krve. Ze začátku snímek trochu postrádá směr, ale po příchodu skvělého Paula Winfielda (v jedné z jeho nejlepších rolí) se z filmu stává napínavé a dojemné drama. Hudba ani zdaleka nepatří k Morriconeho špičce, ale k ději se hodí a naladí nás na onu ponurou a napínavou atmosféru. Smutný, ale realistický thriller, který bych nechal sežrat všem, jež někdy na psu provedli podobné zvěrstvo.(3.8.2011)

Téma je zajímavé, ale zpracování nic moc. Hlavní hrdinka hrála dost nepřesvědčivě a vypadala na 12 let (a občas jako kluk:). Ale konec velmi dojemný. Rozhovory chvílemi laciné a nedotažené. Reakce lidí přehrávané či nedotažené. Chápala jsem to jako přirovnání k rasistům lidským. Rasismus u lidí se také vytváří již od mládí a je to také reakce vyvolaná strachem. Všeho cizího se bojíme a tak raději zaútočíme, co když to chce zaútočit na nás (což je v 99% mylná představa).(27.3.2012)

• - Samuel Fuller se kromě režie a malé cameo role podílel i na scénáři. (J.A.K.)

• - Na pozici režisera byl zvažován i Roman Polanski, který tou dobou čelil obvinění z neužití nezletilé. (J.A.K.)

• - Původně se předpokládalo, že film natočí jako svůj debut Tony Scott. (hladass)