Václav Binovec byl kromě jiného stežejním autorem českých legionářských filmů. Tuto pozici získal díky úspěchu Za svobodu národa, filmem, který nevymizel z kin po celou poslední dekádu němého období. Ideální dobou pro jeden z jeho comebacků byl samozřejmě 28. říjen roku 1928. Příběh Čecha a Slovenky nemohl v ničem zklamat, konečně, účastnil se ho také sám TGM. Celkově se tedy jedná sice o průhlednou, ale o to více potřebnou pozitivní Masarykovskou propagandu. Ta byla bohužel později, v takových filmech jako Za československý stát, poznamenána uměleckým úpadkem. Další devízou tohoto filmu je nejzajímavější moment prvního spojení slavného páru Wetebu Suzanne Marwille a V. Ch. Vladimírova. Suzanne zde ještě přehrává svého partnera špionážní etudkou, v následujícíh filmech jako Plameny života, Černí myslivci nebo Děvče z Podskalí, byl jejich hvězdný poměr již cele vyrovnán. Zatím dal příběh Suzanniny Maryši prostor k variaci na kariéru Mata Hari, Vladimírův Jiří na českého Caligariho čekal.(19.2.2009)

• - Autentické snímky z podzimu 1918. Záběry Karla Kramáře, Václava Klofáče a generála Josefa Šnejdárka a T. G. Masaryka v USA. Krátké pracovní záběry jsou ve filmu Jak se u nás kdysi filmovalo (sestavil Bohumil Veselý v roce 1960). [Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995] (NFA.cz)

• - Film byl financován ministerstvem národní obrany. (Hans.)