Aneta Langerová a Janáčkova filharmonie Ostrava

Hudební / Dokumentární
Česko, 2019, 75 min

Režie:

David Sís

Renomovaná česká zpěvačka, skladatelka a textařka Aneta Langerová se v ostravské hale Gong představí s Janáčkovou filharmonií Ostrava pod vedením dirigenta Martina Kumžáka. Na repertoáru budou nejen starší Anetiny písně, ale hlavně nové aranže z ceněného alba Na Radosti, které Anetu Langerovou definitivně katapultovalo mezi oblíbenkyně jak u hudebních kritiků, tak i posluchačů. S dirigentem Martinem Kumžákem spolupracovala na podobném projektu také v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, kde se ukázalo, že i na velkém pódiu s velkým tělesem za zády lze přenést intimitu lyrických písní. V kombinaci se zpěvaččinými osvědčenými hity v originálních hudebních aranžích Jakuba Zitka slibuje společný koncert s JFO nevšední hudební zážitek. (Česká televize)

Big Bear

Ultimátní záležitost. Přiznávám, že mi Aneta neseděla ani v tehdejší Superstar, ani po ní. Tak trochu mi připadá, že se do své dnešní podoby hledala, protože když srovnám její první alba s pozdějšími řekněme experimenty, nemůžeme mluvit o nějakém přímočařejším vývoji k dokonalosti. Alespoň si to to myslím. Třeba taková spolupráce M. Kubišovou v muzikálu Touha jménem Einodis byl velice kultivovaná a povedená záležitost zatímco 8 hlav šílenství bylo fakt šílenství. Každá kapela která vydá několik alb většinou vydá pak buď desku pro děti, nebo něco sehraje s nějakým větším tělesem ideálně symfonickým. Nedopadá to vždy dobře, záleží jak to kdo pojme a jak to kdo zaranžuje. Tady to tedy dopadlo neskutečně! Anetě symfoňák vyloženě sedí a sluší. Vokály jí dělala Dorka Barová, která sama o sobě je velice zajímavým zjevem v českých hudebních vodách. Janáčkovka už má za sebou nejdnu podobnou akci, mám s ní například velice povedený koncert s kapelou Zrní. Řekl bych, že Aneta jak stárne má písně čím dál komornější, baladické a když se na koncert podíváte, nebo si jej poslechnete, zjistíte náhle že už nechcete jinak :-) ! Když to pak člověk slyší jen v původním znění na kytaru nebo s Anetiným orchestrem, že ač originál to už není ono. Chybí tam ty smyčce a žestě... Nádherný koncert, vřele doporučuji! * * * * * ()