Awoken

Daniel J. Phillips

Sean Lahiff

Scénografie:

Robert Webb

Na rozdíl od ricci.s jsem já tenhle film v hledáčku neměl (naopak jsem o něm slyšel prvně až dneska), takže o to víc jsem mohl být překvapen, jaká poctivá žánrovka se z australského Awoken vyklubala. Námět je relativně okoukaný, démonická posedlost se v posledních letech stala asi nejzprofanovanější hororovou odrůdou, ale tito tvůrci jej dokázali zpracovat tak funkčně, že většina fanoušků bude, hádám, spokojena. Awoken je opravdu "hlavně" funkční jednoduchá žánrovka, s výbornou atmosférou a nepříjemnými creepy momenty. Ne věc, která by obíhala po filmových festivalech a sbírala ceny za umělecký přínos a formální objevnost. Je to "jen" film jako stvořený k půlnoční projekci pěkně o samotě doma se zvukem ohuleným přímo do sluchátek, a jako takový funguje bezmála perfektně. Trošku mě zamrzelo několik scenáristicky líných momentů v závěru (padouchova promluva), u kterého bych mimochodem obdobně jako ricci ocenil aspoň pár minut navíc. Hodnocení pro mě bezpečně na plnotučných čtyřech hvězdách, kéž by se takových kousků objevovalo víc.(8.5.2020)

• LIVINGDEAD

Podle hodnocení ostatních, já jsem viděl asi jiný film :-( Celý film jen kecy, kecy, kecy a nejděsivější scénky byly vytrhávání stránek z bible a vypleštěné ksichty pacientů. NUDA! OBSAH: Karla, mladá studentka medicíny, se snaží vyléčit svého bratra z mimořádně vzácného a nevyléčitelného onemocnění, které způsobuje chronickou nespavost (Fatal Familia Insomnia). Dívka hledá způsob, jak zachránit svého bratra, a zjistí, že důvod jeho špatného zdraví je děsivější, než by si kdy myslela.(9.5.2020)

Tento austrálsky kúsok som už mal nejakú dobu v hľadáčiku, a mal som sa na čo tešiť, pretože je to pre mňa jedno z najväčších tohtoročných prekvapení. Mali sme tu už viac hororov o démonoch, ktorí navštevujú nevinné obete počas spánkových paralýz, tento sa vlastne líši iba tým, že démoni svoje obete posadnú, pokiaľ trpia dlhodobou nespavosťou. Takže tento malý lekársky experiment v tajnom nemocničnom podzemí s cieľom zachrániť brata hlavnej hrdinky a ďalších dvoch úbožiakov sa zmení na démonický horor o posadnutosti. Hoci tieto exorcistické snímky už málokedy zaujmú, tuto klape atmosféra na výbornú, k postávam vlastne nemám ani žiadne výhrady a film je predovšetkým prekvapivo desivý, takže najmä pri nočnej projekcii môže znamenať pre mnohých divákov celkom silný zážitok. Musím sa trochu zľutovať nad trochu naivným a unáhleným zakončením (áno, po dlhej dobe som si želal, aby nejaký film trval dlhšie), no hodnotím podľa toho, ako na mňa film zapôsobil.(8.5.2020)

Australské démonické překvápko, které se objevilo odnikud! Film mě bavil především díky tématu, jelikož démonické horory posledních pár let jsou generické, teen, plné CGI a příběhově vesměs všechny stejné. Awoken se však zaměřuje na pacienty s Fatal Familial Insomnia, což jsou lidé, kteří nespí tak dlouho až vlastně zemřou. Líbila se mi věta z filmu " Pokud někdo nespí déle jak 18 dní, tak nepotřebuje doktora, ale kněze". Film má skvělou atmosféru, dostatek creepy momentů, fungující lekačky, dobré tempo, slušné herce a dokonce se zde i brutálně umírá. Funguje zde vlastně vše, co by v démonickém hororu fungovat mělo a hlavně si nevybavuji dobrý horor s démony dobrých pár let. Takže všichni zbystřit! Příběh***, Akce***, Humor>Ne, Násilí***, Zábavnost****, Hudba****, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí****. 7.5/10.(9.5.2020)

• xxmartinxx

Fakt špatný. Technicky nezvládnutý od svícení po účesy, herecky i co do budování postav a konfliktů toporný, bez náznaku atmosféry. Místy to bylo zjevným rozdílem mezi tím, co si to o sobě myslelo, a co to bylo, až úsměvný. Když ten bondovský padouch na konci hezky vysvětlil svůj stejně nudný jako dlouhý plán, tak mě až překvapilo, že tak chabý scénář měl vůbec někdo potřebu Philipsovi dovolit realizovat.. Závěrečný souboj ve vášnivějším předčítání byl ale tak pitomý, že mě ke konci trochu vytrhl z letargie.(23.5.2020)

• Psychor

Ustrašený debut. Místo toho, aby se Daniel J. Phillips pokusil diváka zaujmout nějakou osobitou vizí, tak se pouze bázlivě schovává za nánosem žánrových klišé. Jakožto zdejší hororový expert musím před takovým přístupem důrazně varovat, jelikož vede k umělecké stagnaci a pro začínajícího tvůrce může mít fatalní následky. Awoken bych sice neoznačil za vyložený propadák, jelikož dokáže udržet divákovu pozornost, ale zkušeného fanouška žánru v žádném případě nenadchne. Spíše otráví ledabylým scénářem a místy nesmyslně předimenzovanými ruchy, které vás donutí zeslabit hlasitost. Snímku Awoken tak uděluji dvě slabší hvězdy.(9.5.2020)

Kéž by zbylo více z rozpočtu, a dal by se vyšponovat jinak tuctový závěr! Takhle se celý film jen listuje knihou plnou slibů, aby se nakonec zůstalo u stokrát viděného žánrového klišé... škoda! Ale béčko to je fajnový. P.S. Nevěděl jsem, že nespavost se léčí v permanentně osvětleném pokoji za plné síly hned několika zářivek. Dobrou noc!(10.5.2020)

Nedá sa uprieť snaha tvorcom, ktorí sa od úvodu všemocnými silami snažia vystavať “Awoken” na základoch hutnej atmosféry. Bohužiaľ, vnímam to tak, že bez doprovodných aspektov, na ktorých je tento subžáner doslova závislý, to plnohodnotne skrátka nemôže fungovať. Zrejme som mal príliš veľké očakávania. Zrejme budem opäť vnímaný ako “neopodstatnený kritik”, no nemám pocit, že som tak celkom dostal to, čo mi užívatelia nasľubovali.(11.5.2020)

(Experimentální) ústav pro léčbu notorických nespavců se ústy "lékaře" Daniela J.Phillipse nemusí omlouvat. Stvořil totiž v utajeném nemocničním suterénu příslušně hororovou léčbu, která divákům nenutí podložit si oční víčka sirkami, neb u tohoto filmu paradoxně spánek nehrozí. Pravda, z titulní herečky Sary West, jenž se snaží pomoci svému trpícímu bratrovi, zrovna sexappeal netryská, ale události, co se dějí kolem ní, zabaví. Debutující režisér má svůj plán celkem inteligentně rozvržený, neodpustil si vytáhnout démonické bujení, ovšem zdatně servíruje nepříjemně houstnoucí atmosféru v uzavřeném prostředí, kdy se přidává prapodivná minulost dvou bílých vědeckých plášťů a jednoho kolárku, která je zaznamenána na nalezených páskách. Zdánlivě se různé scenáristické prvky tolik objevnými nejeví, jedná se o posednutí démonem, jeho následný zjištěný původ, exorcismus, experimentální léčba, co se vymkla kontrole a její průběh zaznamenaný na páskách či spánková paralýza atd., nicméně jde o australskou produkci, kterou mnozí diváci mohou považovat za vzácnou, tudíž zde je nutno vzít v potaz, že protinožci usilovali o určitou originalitu. Film z tempa nevypadává, finanční stránka je tak akorát, solidně pokrývá své možnosti, prostředí suterénu je příjemně nehostinné a různé dějové prvky velmi osvěžující. Poruchy spánku nastudoval určitě zajímavý tvůrce. 8/10(27.5.2020)

• darkrobyk

Průměrný horor o posedlosti démonem využívajícím hranici mezi spánkem a bděním, aby mohl proniknout do hostitelova těla. Popravdě Noční můra byla zábavnější a Vymítač ďábla děsivější, na něhož si tvůrci neodpustili odkaz v podobě pavoučí chůze. Raději bych místo prapodivného démonka uvítal některého z korunních princů Pekla, nebo astrálního démona inkuba. Na druhou stranu jejich vymítání by bylo mnohem těžší, než číst pár úryvků z Bible a prosit hostitele, by se démonovi postavil. Osobně jsem pak měl problém s nesympatickými postavami v čele s odpudivou Sarou Westovou. Nijak objevný příběh mohl alespoň vsadit na tajuplné prostředí podzemní laboratoře a atmosféru, jenže tu zazdily trapné lekačky v podobě třískání do piana. Strašení tedy mizerné, speciální efekty neomračující, masky ucházející, ale bez větší fantazie, a hlavní hrdinka ochotná obětovat i přítele. Australané se tentokrát moc nevytáhli.(14.5.2020)

Celkom solídne hororové prekvapenie z Austrálie. Daniel J. Phillips a jeho režijný a scenáristický debut sa ukázal ako relatívne obstojný horor s funkčnou atmosférou. Nemôžem povedať, že by film nemal problémy, no prevládajú u mňa pozitívne prvky. Postavy sú možno na jednej strane napísané trošku ako stereotypy, no na druhú stranu ma bavilo ich sledovať. Aj preto je mi ľúto, ako niektoré z nich dopadnú. Pretože niektorí by si tu zaslúžili trošku iné osudy. Minimálne Ashley a Alice. Môj osobný pocit. Kľudne s ním nemusíte súhlasiť. Film má celkom atmosféru a niektoré scénky sú celkom schopne spracované. Trhanie stránok z biblie je celkom zaujímavé. Musím uznať. Na druhú stranu sú tu momentky, ktoré pôsobia vyslovene odfláknuto a jemne trápne. Ako napríklad momentky s pokusom o exorcizmus. Stačí čítať z knihy? Žiadne iné veci k tomu netreba? Vážne? Takisto som si hovoril či bude démon svojmu pomocníkovi vďačný za to čo pre neho urobil? Či to bude vnímať rovnako ako on? Nebudem to spoilovať, no je to asi najsilnejší moment, kedy som si hovoril, niekto očividne podcenil realitu. A potom je tu ešte scénka s nočnou morou, ktorá je skutočne scénka ako vystrihnutá z obrovského klišé. Dokonca ešte aj s kričiacim pretiahnutým ksichtom. Vážne? Po scénkach, ktoré pôsobili celkom zaujímavo vytiahnete túto kartu? Ako som povedal, príbeh nie je moc originálny, ale spracovanie je celkom zaujímavé. Myslím si, že tomu dosť hlavne pridáva prostredie a potom sú tu tie videopásky, ktoré postupne odhaľujú určitú časť mozaiky. A sú tu celkom dobre zapracované. Film je podľa mňa celkom dobrý. Možno nie je vynikajúci, no ako odrazový mostík to funguje. Len dúfam, že sa Daniel J. Phillips trošku rozhodne pustiť niektoré klišé barličky a viac použiť svoju vlastnú kreativitu. Na teraz mu to viem odpustiť, no v budúcnosti to už tak byť nemusí. Hodnotenie: B(18.5.2020)

• Kudly4

Awoken se snaží být děsně cool, high, moderním, démonickým Hororem, ale vůbec jsem mu to nežral. Každý tu stále jenom brečí, brečí a brečí, herci strašně přehrávají, hlavně ta nesympatická kráva, která se po celou tu dobu tváří, jak zesraná, zechcaná, té jsem přál ať jí ten démon alespoň pořádně vymrdá. Hvězda za prostředí, které i tak nebylo vůbec využito, protože tenhle Horor mi nahnal strach asi tak, jako korona vajrus. (51. hodnocení)(14.5.2020)

• JASON_X

Od Australanů jsem si tedy sliboval něco zajímavějšího, svébytnějšího. Příběh o démonovi vstupujícím do těl nemocných trpících nespavostí není sice špatný, prostředí klaustrofobického betonového sklepení je vcelku dobré (pomineme-li tedy fakt, že zapomenout v nějaké používané budově na podzemní prostory i na výtah který do nich vede je vysoce nepravděpodobné), ale film mě zklamal scénáristicky a hlavně herecky. Fyzický zjev hlavní hrdinky Karly je tak příšerně odpudivý, že by na zahnání démona nemusela provádět žádný nejapný pokus o exorcismus - každý démon by před ní pláchl dobrovolně a rád. Ale hraje aspoň jakž takž uspokojivě, což se nedá říct o afektovaném xichtění a teatrálním přehrávání její o něco hezčí spolužačky. Tyhle dvě otřesné kreatury pak bohužel ani zdaleka nevyváží hezká pacientka Alice (která skončila na provaze... totiž na řetězu), ani věrohodně nevyspalý Karlin bratr Blake. A klady? Snad jen ten, že jsem se dozvěděl o jedné zajímavé chorobě (FFI).(15.5.2020)

• Makky

Všetko je tisíc krát videné, nejde o príliš originálny kúsok. Exorcizmus som videl vo filme toľko krát, že hádam aj sám to už zvládnem. Asi ako všetci hrdinovia podobných filmov, ktorí si zoberú do rúk nejakú anitbubu knihu, niečo zarecitujú a pekelní démoni padajú na hubu. Awoken ničím nevybočuje zo šedého priemeru. Pravdou zostáva, že film poteší dobrými poznanými postupmi, občas poteší skvelou ľakačkou a na neskorý večer je ako stvorený. 2/3*(14.5.2020)

Medička Karla ve snaze zachránit bratra trpícího vzácnou a smrtelnou formou nespavosti kývne svému přednášejícímu i rodinnému příteli na experimentální léčbu v suterénu kampusu. Jenže nemoc, kterou trpěla matka obou sourozenců, má i jiné průvodní jevy. Samotný nápad pracující s premisou, že po dostatečně dlouhé bdění se člověk stává snadnou potravou pro démona, se mi líbil. Sice mám neodbytný pocit, že už jsem to někde viděl, ale to vem čert. Povedla se i hutná atmosféra, o kterou se film opírá především a samotný démon dokázal natropit slušnou neplechu i trochu vylekat. Herecky naprosto bez problémů a i když Sara West nepatří k typickým krasavicím, je to velká sympaťanda. Ale ani tady není nebe bez mráčků. Budu trochu SPOILERovat. Když se snaží hlavní hrdinka a její přátelé z nalezených videokazet dopátrat, co se to vlastně děje, jsou několikrát v záběru tři lidé, kteří jsou představeni, ale o tom, který to točí, nepadne ani zmínka. To mě nebetyčně rozčilovalo. A velice nepovedený je i pokus o vymítání, jehož konec působil skoro až směšně, což je škoda, protože závěrečný souboj skrýval velký potenciál. I tak se ale jedná o hodně povedený debut a jsem zvědav, jestli bude Phillips v nastaveném kurzu pokračovat. 75%(14.5.2020)

Zo začiatku to vyzeralo veľmi sľubne. Filmy o spánkových problémoch mám celkom rád a keď sa k tomu pripojí i nejaká demonická bytostka, tak by ma to mohlo celkom dobre od rovnať. No, ale nestalo sa tak a to z dôvodu veľkej predvídateľnosti a hlavne nespočetného kopírovania iných filmov. Poslednej dobe som sa dosť zameral hlavne na seriáli o démonoch a posadnutostiach a badal som tam dosť veľkú spojitosť s týmto filmom. Preto ma to vo viacerých momentoch až tak nedostalo a to boli asi i scény, ktoré mali diváka najviac zaujať. Ale to je asi len môj problém, že táto téma záčina byt pre mna trocha nezaujímavá.Ako hlavný aktéri prídu do bunkra, záčina to mat grády, ktoré sa každým napredovaním stupňuje, až príde koniec a ten to celkom dobre od.e.e. Lakaciek tu bolo niekoľko, zaujali asi len dve. No a samotný herci nebolí zlí, len hlavná predstaviteľka mi bola od začiatku nesympatická. Je to určite jeden z tých lepších démonických filmov, no, ale ja som už týmto troska presýtení, a tak môžem dať len silné 3*. Za nejaký čas sa pozriem na to znova a možno prehodnotím moje rozhodnutie.(15.5.2020)

Zajímavý námět, kdy doktor se svýma komplicema tajně léčí lidi s nespavostí, kteří nespí klidně i 3 týdny a na následky vyčerpání umírají. Do toho se rozjede posedlost démonem, snaha o vymítání a dojde i na menší zajímavý zvrat. Prostředí temného suterénu hraje hororu pěkně do karet, stejně tak málo postav a občas i strach ze tmy, ale i tak bych si dovedl představit film více "hororovější" ať už z hlediska démonů či atmosféry. Neurážející jednohubka, která není podle mého ani podle objektivního hodnocení zde na csfd nic extra, ale vyloženě nuda to nebyla.(17.6.2020)

Konečně démonický film, který má závan svěžího nápadu a nabízí v dnešních temných časech hororového žánru aspoň trochu originality. Sice to ve mně stylem nebo různými výjevy evokovalo jiné filmy, jmenovitě například nový Amityville, Eli nebo Oculus. Nicméně, zajistilo si to moji pozornost po celou dobu stopáže. Závěr s odhalením pointy je sice už taková ta nutnost nějak to na tom papíře zakončit, takže nemůžu říct, že by to byl nějaký šokantní požitek a vím, že za pár dní už si ho asi ani nevybavím. Každopádně, nějak chci u tohoto snímku přivřít oči a trochu mu přilepšit, na to že jsem k němu přišla jako slepá k houslím a solidně si ho užila,(23.6.2020)

• grizly007

88minut utrpení jsem nezvládl a vypl tu píčovinu po půl hodině.(16.5.2020)

Docela slušná vyháněčka démona z lidí co trpí spánkovou poruchou. Film je sice trochu pomalejší ale má svoje kouzlo v atmosféře a docela zajímavém finále. Na jedno shlédnutí docela slušná podívaná z Austrálie. 65%(16.5.2020)

<< předchozí 1 2