Příběh z počátku 17. století se točí kolem kouzelné lahvičky. Jediná kapka z ní může splnit jakékoliv přání. Každý majitel ji pak musí prodat někomu dalšímu, ovšem za polovinu ceny. Podle legendy ten, na nějž zbude poslední kapka, propadne peklu. (Filmbox)

fragre

Skvělá vizuální stránka, kostýmy jsou dokonalé. Nádherná dobová hudba, atmosféra předehry Třicetilé války velice přesvědčivě vykreslena. Na dětský film své doby velice syrové. Herecké výkony dobré až výborné. Zvláště Bruno O'Ya v roli rabijáckého žoldnéře je typově dokonalý. Bohužel scénář a režie "jen" dobrá. ()

topi

Jóóó, tak tohleto je film, kterej už z dnešních filmařů nikdo nemá šanci natočit. Ludvík Ráža byl na historická témata machr a tenhle dobrodružný snímek s mysteriózním nádechem natočil tak bravurně, že člověk jen žasne. Ty úžasný exteriéry v lese nebo ve městech, absolutně vypadají jako opravdu ze 17. století, stejně tak i interiéry v hospodách, hradech nebo ve vězení, to je nádhera, vše zachyceno dokonalou kamerou Andreje Barly. To prolízání lesem a houštinami, nebo akční scény, to je fakt pastva pro oči. Nebo všechny ty rekvizity, zbraně, pistole, kostýmy, vše bylo použito jako původní, žádné repliky, jak se můžeme dozvědet v bonusech na dvd. Film měl být původně určen spíše dětskému publiku, ale to rozhodně ne, protože se jedná o docela dost násilný film, kde se každou chvíli vraždí, každý hrabe jen sám za sebe a některé záběry jsou opravdu brutální, včetně zabíjení koňů nebo psů. Ufff, jako dítě jsem z toho měl dost a velice mě snímek fascinoval, stejně jako podobný film " Pohádka o putování " , který se odehrává ve stejné době a obsahuje také některé drsnější scény, na které se jen tak nezapomíná. Kapitolou sama pro sebe je tady perfektně do filmu zapadající hudba souboru Musica Bohemica pod vedením Jaroslava Krčky, která film velice krásně doplňuje. Příběh je zasažen do doby před třicetiletou válkou, vpádem pasovských vojsk na naše území, které pronásledují vojáci Uherského krále. Svoji hlavní roli hraje lahvička, která svému majiteli splní pouze jedno přání, ten se jí ale musí urychleně zbavit a to prodat někomu dalšímu za poloviční cenu, než za jakou nakoupil, jinak propadne peklu...Nádherný příběh se spoustou geniálních herců, obsazení tohoto filmu nemá absolutně chybu. Ivan Vyskočil jako potulný muzikant Psík, Michaela Kudláčková jako dvanáctiletá Magdalena, Josef Somr jako italský tulák, Josef Karlík jako hospodský, Dagmar Veškrnová jako jeho žena, Martin Růžek jako mocný pán, Luděk Munzar jako voják, Bruno O´Ya jako vůdce bandy Pasovských žoldáků, Jiří Holý jako starý šumař (ten byl neuvěřitelně slizský) a v neposlední řadě můj velký oblíbenec Augustín Kubáň jako kat, který hraje s odsouzeným kostky. Tak bych mohl vyjmenovat opravdu všechny postavy. Tenhle film je zkrátka dokonalý a i v dnešní době působí neuvěřitelně precizně filmařsky zvládnutý po všech stránkách. ()

Willy Kufalt

(2x) Drsná středověká pohádka pro pokročilé. Tenhle zvláštní historický dobrodružní příběh z období třicetileté války má prvky fantasy, hororu, komedie, muzikálu i dobrodružního filmu a diváka nepřestává různými zvraty a nečekanými momenty překvapovat od začátku až do konce. Překvapivým pak zůstává i strhující výkon 13-tileté Michaely Kudláčkové v hlavní roli, stejně jako jedna z nejlepších filmových kreací věčného mladíka Ivana Vyskočila coby potulního muzikanta Matouše Psíka, postavy s pozoruhodnou charakterovou proměnou. Neprávem opomíjený snímek nabídl rovněž další z řad zajímavých filmových rolí někteřích hereckých legend (Haničinec, Munzar, Somr), po pěti letech od TV-seriálu Útek zo zlatej krajiny se na československé plátno vrátil i estonský herec Bruno O'Ya. Bojové váleční scény jsou natočeny velice působivě, silnou atmosféru v pozadí příběhu umocňuje navíc krajina (pustý les, strašidelné úskalí, temná chalupa, všude přítomná špína, bláto) i využití zajímavých kostýmů, dobových rekvizit a zbraní i hudebních motivů. Středověk v české kinematografii ztvárněný jedinečným a naprosto originálním způsobem! ()

cheyene

Někteří uživatelé (namátkou Malarkey či honajz) by si měli zopakovat dějepis na základní škole, když označují 17. století za středověk. Na počátku 16. stol. bych to ještě toleroval, ale od nástupu Habsburků na český trůn již nelze mluvit o ničem jiném, než o novověku. Oceňuji zachování staročeského slova "píšťala" jako pojmenování pro pistoli, vzniknuvší již v době husitské, které po obměnách v ostatních jazycích, jež je převzaly, dalo světu označení, které užíváme i my, tedy onu "pistoli". ()

zette

Pro me naprosto neznamy film, ktery dokaze zaujmout tajemnym nametem a dobovou atmosferou. Prekvapive mi ani nevadil Vyskocil v hlavni roli a mlade Kudlackove role taky sedla. Nejvetsi zapory tak vidim ve scenari, ci deji samotnem, ktery pusobi strasne roztristene a ve filmu je hromada hluchych pasazi... ()

• Pieseň "Od Krumlova koně jdou" bola vytvorená priamo pre film autorom Jaroslavom Krčekom a jeho súborom "Musica Bohemica". Na zloženie skladby mal iba týždeň, a preto sa pod tlakom režiséra podarila až na druhý pokus. (Raccoon.city)
  • Strunný nástroj vihuela, na kterou hraje/drnká Matouš Psík (Ivan Vyskočil), pochází ze Španělska a byla hojně používaná v Itálii v 15. a 16. století. Jde o předchůdkyni barokní kytary. Filmaři splnili autentičnost muzikanta, který ji na počátku 17. století mohl opravdu používat, na rozdíl od naší známé kytary, která přišla později. (horskejvlk)