poster

Stín (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 60 min

 • PollyJean
  *

  kde jen udělali soudruzi autoři chybu? Pohádka je tak vleklá a bezzubá, až skoro nekoukatelná. Kostýmy pěkné, interiéry dost úsporné, zato ale živé exteriéry, ale nic z toho nepomáhá. Jistě je na vině slabý herecký výkon hlavních představitelů mladé dvojice, kterou suverénně přehrává starší královský pár (mimochodem z jejich naprosto lhostejného vztahu k vlastní dceři, i když měl být možná mile komickým prvkem, skoro až mrazí). Zoufalý je hlavně scénář, který se tak nějak (bez ohledu na předlohu) rozpadl pod rukama. Proč Erik nechává princeznu hovořit s Frederikem? Proč nikdo nijak nekomentuje jeho zhoršující se stav? atd.atd. Jako bonus závěrečná, možná poněkud nemístná úvaha nad kdovíproč ve filmových pohádkách oblíbeným motivem předávání vlády nové generaci v momentě, kdy se tato vdává či žení. Velmi by mne zajímalo, kde se na to přišlo, neboť realita byla obvykle přesně naopak, sedící na trůně se vždy srdceryvně bránil předat i minimální kompetenci dospělému následníkovi. Stačí vzpomenout na aglickou královnu Viktorii nebo na Alžbětu. Za takových podmínek by už včil měli v Anglii Wiliama V. A vůbec, kdo ví, jak by to vypadalo v habsburské monarchii, kdyby František Josef panování pověsil na hřebík už roku 1881? S Rudolfem by šla historie určitě jiným směrem, nehledě na to, že by se pravděpodobně za těchto okolností dočkal i syna, takže František Ferdinand by rozhodně do Sarajeva nemusel. Jen nevím, jak by autor této myšlenky řešil kumulaci expanovníků v jednotlivých zemích. Kdyby se králové vzdávali trůnu na počátku čtyřicítky, poflakovali by se tu bezpracně jistě ještě spoustu let. Mohli by dělat společnost svým stařičkým otcům, exexpanovníkům...(3.11.2016)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Lehce mystický námět, který připomíná obraz Doryana Greye, i když tady je to přesně naopak - odraz podoby svému nositeli škodí. Krásná princezna je líbezně pitomoučká, mnohem skutečněji a i ve svých citech opravdověji působí všechny kuchařky - ať zamilovaná Gerda, nebo jen přátelská kuchařská pomocnice. Zájezd do lázní, aby se vyřešila nemoc spočívající v nedostatečném růstu vousů (a když až příliš rostou chlupy na nohách, taky s tím do lázní?) mě pobavil, stejně jako nápad maskéra podivným účesem a fascinátorem ještě zvětšit výškový rozdíl mezi královnou a králem. V pohádce všechno dobře dopadlo, jenom lituji upřímně zamilovaného kuchaře Filipa, jehož vyvolená stála o někoho jiného a vdávala se jen proto, že "on mě má vlastně rád". Jsem asi nekompromisně staromódní, ale jsem přesvědčená o tom, že ve vztahu mají být stejně citově angažovaní oba protagonisté. (A ano, v partnerském vztahu mají být právě dva.)(1.9.2016)

 • otík
  ***

  Zajímavá pohádka především díky námětu a nápadu. Stín se vzbouří a chce si žít svůj vlastní život, dokonce má zájem o princeznu a svého předchozího majitele pouze degraduje na svého sluhu (musí jej mít po svém boku, jinak by časem zeslábl a zmizel). Místy to sice nemá tempo, princezna je také poněkud zvláštně obsazena, sem tam se žvatlají neskutečně hloupé dialogy, ale jinak je to příjemná a povedená tradičně poobědová hodinová pohádka.(20.7.2015)

 • ostravak30
  **

  Stín je nápad, který bych reálně viděl jako mysteriózní drama o oživlém stínu terorizujícím svého pána. Klidně v hororovém duchu. Ale jako pohádka to končí na základních principech. Například Stín sám svůj stín má, což postrádá trochu logiku... A naopak Frederik po odchodu svého stínu by neměl mít žádný stín, ale taky ho má. Přitom ten úvod tvůrci zvládli, kdy Stín je opravdu celý černý a svůj stín nemá.(6.10.2020)

 • honajz
  **

  Tohle že režíroval Ráža'? Kdyby aspoň hudbu dělal Hapka... Utahané, ucamrcané nic, které z Andersena tahá, co potřebuje, ale stejně ten scénář na 60 minut neudrží pozornost. Člověk ani neví, jestli fandit stínu v touze po sebeurčení a svobodě, nebo unylému básníkovi, který je přetrhdílo k ničemu a umí jen ty básničky. Co na něm ta hezká kuchtička vidí, fakt nechápu. A propos kuchtička - nejprve se zaslíbí šéfkuchaři (Vladyka), pak nepokrytě dolejzá za básníkem, a když si básník vybere podobně mimo realitu žijící princeznu, tak to celé vyřeší jeidným povzdechem "ále co, on ten můj je taky hodnej". WTF?! Jinak bych pohádku doporučil především lidem s diagnózou Pražák, případně hipsterský Pražák, prostě takovým těm naivním sluníčkům, kteří žijí z naivních idejí, aby viděli, jak pitomě můžou dopadnout. Sice docílí modré krve (princezny), ale cenu plnokrevné kuchtičky a vlastního rozumu, který obětují napospas hvězdám a vesmíru.(12.10.2018)