Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1953. Stanislav Láník je mladý a talentovaný herec, který by se rád dostal v Praze z ochotnického souboru, kde má úspěch zatím spíše v agitačních hrách, do velkého profesionálního divadla. Má však likvidační kádrový profil, který jej vždy stáhl ke dnu. Standa v sobě navíc skrývá velké tajemství. Pro někoho traumatizující handicap, pro něj však překvapivá cesta ke kariéře. S vidinou profesního postupu přijme roli „herce" pro StB. Jeho velící důstojník kapitán Korčák Standu nasazuje na postaršího profesora matematiky na Karlově Univerzitě, který je mimo jiné zapojen do výzkumu pro stranu v nejvyšším státním zájmu. Režim nutně potřebuje talentované matematiky a fyziky. Profesor se i proto cítí bezpečně a dál si užívá života tak, jak byl zvyklý. A snaživý mladík Standa přesně zapadá do jeho plánů. Standa se svojí sestrou Anežkou a babičkou je vystaven zároveň permanentnímu tlaku ze strany jejich souseda domovníka Štěpánského – zapáleného komunisty a člena vedení ONV. Ten by Standovu rodinu kvůli jejich poskvrněnému kádrovému profilu z bytu nejraději vyhodil. Napjaté vztahy mezi Štěpánským a Láníkovými vyeskalují v okamžiku, kdy se nešťastnou náhodou podaří Anežce souseda vytopit. Štěpánský se neudrží a Anežku potrestá. A Standu čeká rozhodující chvíle, kdy má prokázat své schopnosti ve službách Státní bezpečnosti, když přijme pozvání k Hélovi na chatu. Vidina nového zaměstnání v Divadle československé armády na Vinohradech je přece tak lákavá. (Česká televize)

(více)

Recenze (29)

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Tak zvrat s Fingerem dokázal překvapit, a celá scéna byla pojata s jeho odhalením byla pojata pěkně efektně. Předchozí gay scéna až moc naturalistická, ale to je zas věc názoru... Kvalitní herecké výkony a taky dobové reálie a atmosféra. Bebjak zatím stále ukazuje, že v rámci TV produkce patří k tomu nejlepšímu. Do příštích dílů ještě tedy očekávám více toho herectví, které se zatím příliš neobjevilo, ale už bylo naznačené v poslední scéně. ()

topi80 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Má-li si člověk získat vztah k nějakému seriálu, je třeba, aby mu jeho hrdinové (natož ten hlavní, zde navíc s naprosto necharismatickým představitelem) nebyli úplně ukradení. Ať už je to klaďas nebo záporák. A mně Standa v podání Jana Ciny naprosto ukradený je, stejně jako ta ženština v podání Bokovy dcery. Pokud je divákovi naprosto jedno, co s postavami bude, je něco od základu špatně. Co naopak musím ocenit, je výběr destinací a celkové výtvarné ztvárnění. Ale jak hodnotit seriál, kde se povedla forma, zatímco příběh jde úplně kolem? ()

Reklama

marhoul 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Ovocné mušky to má ve vyjadřování postavy, jinak naprosto výborné, Jenky Bokové ("Kouřila jsem jako malá Hitlerovi..."- padesátá léta- nevím, nevím jestli by tohle padlo?...a také zlý soused by na mě udělal odpornější dojem, kdyby se aspoň v úvodních pasážích prezentoval spíše úlisněji než cholericky, ale to jsou blbinky. Výborný Jan Cina a vynikající Milka Vášáryová. Judit Bardos mě osobně potěší vždy (tuto šarmantní bytost můžeme vídat v kvalitních počinech, je to šikovnica!), Martin Finger i zbytek obsazených je rovněž kvalita. Pěkná kamera, hudba, atmosféra, režiséru Bebjakovi seriály jdou. Část diváků se zajisté vyjádří ve smyslu, že filmy o naší politické minulosti jsou otravné, únavné, zbytečné. Hloupost. Zapomenout, nemusí vždy nutně znamenat posunutí se dál. Naopak připomínat, může být ku prospěchu věci, aby se mrzké dějiny neopakovaly. Tohle by totiž nechtěl zažít ani současný, blahobytem a "mírovou nudou" rozcapený, levičácký naiva, který si ve své omezenosti zrovna myslí, že by to mohlo být děsně príma. Sklaplo by mu rychle! No a co se týče homosexuálních scén, které se na nás vyvalily jak v bijáku ze Šarlatána, tak v rychlém běhu z tohoto Herce, takto: přestože s homosexuální orientací nemám problém, v řadách těchto, v drtivé většině, velmi příjemných lidí mám několik letitých a několik velmi blízkých přátel, včetně trvalých párů, však byla bych s tím častým a realistickým znázorňováním jejich intimních scén malinko opatrnější. Nejde o konzervatismus z mé strany, ale mám obavu, aby to nemělo účinek kontraproduktivní. Domnívám se (navíc to už sleduji), aby to obrazu LBGT komunity ještě víc nenaložilo. Je fakt, že lidé se bojí toho, čemu nerozumí, však společnost je tak polarizovaná, agrese stoupá, zkrátka já bych na pilu příliš netlačila. Můj názor. Je to samozřejmě normálka, ovšem stále 4%, čili proč zbytečně popichovat i ty chápavé, tolerantní liberály, které už to některé taky začíná docela prudit. Jinak se těším na další díly. ()

angel74 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Po prvním díle to vypadá na hodně vydařený seriálový počin. Herecké obsazení také stojí za to a nečekané dějové zvraty v samotném závěru epizody jsou dostatečným lákadlem, abych se těšila na pokračování příběhu kolem herce Standy Láníka, kterého skvěle ztělesnil Jan Cina. Nedá mi to a musím se ještě zmínit o Emílii Vášáryové, když už se patrně v této minisérii neobjeví, pokud se tam tedy nevloudí nějaký flashback. Je sice dost smutné vidět tuhle krásnou a úctyhodnou dámu v roli osudem ztrápené babičky hlavního hrdiny, ovšem způsob, jakým se toho nelehkého partu zhostila, si zcela jistě zaslouží velké uznání. (90%) ()

mira007 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

První díl Bebjakovi minisérie o herci se špatným kádrovým profilem, který jde nahoru hlava nehlava měl pomalý rozjezd, ale ten finiš od Jenovéfy v přetékající vaně ( mimochodem malá chybička ve filmu: když se Jenovéfa probere a vyskočí z vany, aby se oblékla, tak tu vodu nevypne , ale ona je vypnutá .... ajajaj ) byl hodně slibný pro další díly. Herecky za mne koncertoval nejlíp Jastraban jako kovaný soudruh - žádná přestřelená parodie, ale mrazivá strach nahánějící postava. ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama