Epizody(3)

Dramatický příběh slibného mladého herce zasazený do počátku padesátých let dvacátého století. Mnoho mladých lidí tehdy muselo volit stejně jako on: totalitnímu režimu se postavit, přizpůsobit, nebo se na něm dokonce aktivně podílet. Volba hlavní postavy minisérie Herec je přitom ještě o řád složitější. Standa v sobě totiž skrývá velké tajemství. Pro někoho traumatizující handicap, pro něj však překvapivá cesta ke kariéře. Minisérie je studií lidského charakteru a jednání ve vyhrocených situacích, kdy otázka morálky a chování hrdiny není zdaleka jednoznačná. (Česká televize)

F.W.Colqhoun

SPOILERY. Už mám dost těch tupců a grázlů, co vládnou v týhle zemi. Nejdřív jsem se polekal, že sleduji další exemplář druhu populárně-historického kýče, na jejímž uhnětení se veřejnoprávní média přežvykováním některých témat vrchovatě podílí. Nikdo soudný nezpochybňuje, že období před rokem 1989 bylo temné, dokonce temnější než jiná, a jsem přesvědčen, že návrat poměrů se vším všudy by si přál málokdo z těch, kteří si pamatují, nebo jsou alespoň dobře informováni. První díl je ale jenom bluf, který na tvorbu (nejen) České televize chytře navazují (a který nedávno obdobně použil Zachariáš v Bez vědomí). To, co se věrohodně tváří jako "jarchovská" šablona ve smyslu komunisti=zlo (resp. zlo=komunisti), připravuje na koukavé zralejší a konstruktivnější zpracování teze, totiž že režim je zlý potud, pokud dokáže být kanálem zla, jehož zdroj může vytrysknout stejně v účelové interpretaci Marxe, jako Adama Smitha nebo sv. Pavla. Existují horší věci než totalita. Třeba nezřízené ambice. Mám Herce rád za to, že se skrze vypráskanou látku dokázal vyjádřit k tomu, co by nás mělo trápit dnes; ne naopak. Výprava snad až příliš temná, ale nikoliv laciná. Žánrové veletoče zábavné. Jan Cina daleko lepší, než v mnohem nejapněji angažovaném Čertím brku. Znám jeden byt v Dejvicích. Tam budeme mít klid. ()

mira007

Bebjak s Žiaranem se vytasili se špionážní podívanou z padesátých let o oportunistickém homosexuálním herci , který chtěl tak moc hrát, že se dal do služeb StB, aby přes sex diskreditoval cílové osoby. Technicky a herecky asi to nejlepší, co se v televizích na domácí půdě letos událo, ale pět hvězd nedám za pomalejší seznamovací první díl a nějak hrozně předvídatelný ten třetí, ale to vyvrcholení ve druhém díle Batěk vs Cina vs Finger tak to bylo asi to nejpůsobivější, co jsem v české tv tvorbě viděl za posledních pět ( možná ještě ta scéna běhu k vratům v Dukle 61 ). Celkově hodně zajímavý námět, skvělá temná atmosféra, dobrá kamera a solidní dobová výprava, ale hlavně začínám se utvrzovat, že Finger je asi jeden z nejlepších herců současnosti, protože to co tady předvádí .... ()

Garch

Silný námět z počátků bolševického marasmu, v úžasném Bebjakově zpracování. Tak dobrou režii jsem od něj neviděl od Spravedlnosti. ...Poslední část jsem nechal na dnešní den oslavy svobody. Je třeba si připomínat jak chutná nesvoboda, lámání charakterů a totální deprese v kleci z ostnatého drátu. ()

Renfield

Dvě epizody děj příliš nespěchá, zaměřuje se na Standu Láníka, jeho nejbližší okolí, ale i hutnou atmosféru. Tohle mi velmi sedlo, dění mimo pana herce, pozadí jeho příběhu, všudypřítomný strach, ať už jste v jakékoliv stranické pozici. Nebo v jeho rodině, bytě... tady k navození strachu stačí pouhý zvonek a neodbytný soused za dveřmi. Právě tím zaměřením na postavy a hutnou atmosféru připomene Herec to lepší z tvorby zaměřující se na padesátá léta. Proto jsem příliš nepochopil odbočku na statek, ta totiž oproti zbytku působí značně nedomyšleně, navíc je úplně zbytečná. Když už, tak se tohle mohlo jen zmínit v rozhovoru a jít na poslední akci, poslední pointu. Ty dělají Láníka tím, čím je, nikoliv nadějným matematikem, ale hercem, který svoji roli nikdy neopouští. Poprvé překvapí, aby se podruhé čekalo, jestli v jeho přístupu k věci přijde nějaká změna. Jan Cina působí takovým nejednoznačným dojmem, což mi k postavě, u které si nemůže být jistý nikdo, vlastně velmi sedne. Ale abych třetí epizodu jen nehanil, krom závěru je tu ještě část "v čekárně", kde se na průhledném skle nad Láníkem střídají boty a psychický nápor je doslova cítit. 75% ()

Klajnik

První díl docela slušně vygradoval (2/5), ale ve zbyteku to průměrnělo ještě víc a játo dokoukal ze setrvačnosti. Osudy postav mě přestaly zajímat, dialogy a scény mnohdy nepůsobily příliš přesvědčivě a vlastně jsem se u toho následně už vůbec nebavil. Tudíž jako celek je to jasnej neuspěch o 4 hodinách. ()

poet

Vydarená koprodukcia ČT a RTVS. Asi to najlepšie čo som na obrazovkách verejnoprávnej RTVS za posledne roky videl. Čo tiež asi o niečom vypovedá... Táto miniseria ma teda maximálne vtiahla do dej. Režisérovi sa podarilo celkom slušne zhmotniť atmosféru krutých 50tych rokov kedy si ŠTB robila čo chcela. Ján Čina ako talentovaný herec sa do tejto úlohy hodil dokonale podobne aj Martin Finger ktorého som zaregistroval už pri podobnom filme POUTA. Možno to niekomu príde prekombinované najmä ten posledný diel ale celkovo sa dá povedať že vieme točiť dobre aj dobré filmy ktoré sa nestratia ani v európskej konkurencii. ()

petikacka

Co dokáže udělat s lidským charakterem silná touha změnit svůj život k lepšímu v totalitní době nejhrubšího zrna? Jak bychom se zachovali my sami, žít v 50. letech a mít tak pošramocený životopis? Toť otázka na kterou nám minisérie nabízí pár možných odpovědí. Někdo se okamžitě režimu přizpůsobí, někdo je silný a bojuje a někdo, stejně jako "herec Standa Láník" , jim jde rovnou naproti. Ze začátku to vypadá jako dobrá volba, ale postupem času máme před očima pozvolný, totální, morální rozklad osobnosti jednoho obyčejného člověka. A to mě vlastně vždy dostane, když vidím čeho jsou různí jednotlivci schopni a za jakou cenu. Musím vyzdvihnout některé záporáky (Finger, Jastraban), kteří byli skvostní, taky jsem nadšená z role Vladimíra (Pavel Batěk), no a samotný Láník (Jan Cina) mě vlastně moc nepřesvědčil, protože to hrál celou dobu pořád stejně. Celkově je to ovšem nezapomenutelné a důležité dílo, které nám ukazuje tu špínu a hnus totalitní moci... P.S. Jo a ještě musím vyzdvihnout hudbu, která ještě více umocňuje celkové vyznění filmu.      Za mě 90% ()

Mlle

Jedna z mnoha variací na téma „Za to, že jsem svině, může zlá doba.“ V Čechách žel oblíbené (proto si ty „doby“ vytváříme). Filmařsky výjimečně vytříbený kousek, herecké výkony excelentní, s jedinou výjimkou Jana Ciny, který svou postavu nevymodeloval příliš uvěřitelně, takže stále vidíme herce hrajícího svou postavu – to byl nešvar českého filmu od devadesátých let až poměrně do nedávna, kdy se to začalo lepšit – tak buď za to možná může nějaká konkrétní herecká škola a vedení, nebo se ve své postavě necítil dobře, v každém případě ve srovnání např. s německými herci stejné generace je to velmi „nezaujaté herectví“, pokud herectví vůbec. V součtu bych hodnotila seriál jako dobrý průměr, nebýt posledního dílu, který byl opravdu fraškou… ()

Chundys

Budu hodný. Některé nedostatky tam byli, dá se říct že nejvíce ve třetím díle, přesto vynikající počin. ()

dawe787

Udavačská svině nejvyššího kalibru, bohužel v poslední době vnímám, kolik dnešních lidských hyen by se prosadilo v 50.letech, kdyby v té době žili :(... ()

jiri.twist

Opravdu velmi povedené dílko a se svou gay linkou na české poměry doslova snové. Vyvážená vysoká kvalita ve všech oblastech hodnocení. Vychvalovat konkrétní části či herce a tvůrce nechám na jiných a nebudu ani posuzovat jednotlivé historické souvislosti. Na ČSFD se zase vyrojilo spousty rádců, chytrolínů a filmových kritiků, dokonce i "odpadu". Já jen mohu potvrdit, že nejvíce mě zaujal druhý díl ... 910109 ()

mardun

Škoda, že u některých komentářů nelze dát mínus. baddass01, DAJAAAA. My tu přeci nehodnotimíme politiku, ale film. Za mě uvěřitelný herecký výkona. Boková je výborná herečka a já ji věřil všechno to utrpení v jejich očích. Jastraban a Finger on nich se psalo už níže a ukázali své kvality. Lidi kteří tady plivou na LGBT, myslíte si, že za komančů to u nás neexistovalo? aaaa já zapoměl, kdyby tam po sobě lezli dvě ženský tak by to bylo OK a Vy by jste chrochtali blahem. Rozjezd za 5/5 ()

Ozzy2

Z Ciny zase tak unešený nejsem, mimika v obličeji nulová, hlas také pořád stejný v klidu i rozčilení, prostě ve srovnání s ostatními působil dost toporně. Přesně typ, kterému by nikdo nevěřil ani pozdrav, natož aby mu skákali na ty jeho špeky.Nezlobte se, ale na mě působí jako herec vhodný pro divadlo pracujících, kde zahájil svou kratičkou kariéru jako Láník. Do role toho pohraničníka by taky slušel herec-profík, ta jeho ochotničina tam byla jak pěst na oko. Nicméně to byla slušná série, obrovské napětí, nečekané zvraty, až na pár vyložených nesmyslů se na to dívalo hodně dobře, takže 4 hvězdy. Edit: Co máte s tím Vejražkou, proč pořád ve všem hledáte předlohu? To byl úplně jiný příběh, odposlouchávání v konspiračních bytech bylo tehdy běžné, to může pasovat na kohokoliv. Tam se neshoduje absolutně nic, ani angažmá v divadle. Vejražka hrál v Národním. Hlavně to tu po sobě papouškujte, ať vypadáte zajímavě. ()

tranquill

"Mluv, jak se na soudruha sluší a patří!" Slušně zpracované téma, které mělo neohraný, až docela nečekaný, příběh. Jen to pak bylo už trochu překombinované. ()

Rockerman

Zdařilá minisérie o jednom z nejtemnějších období naší historie. O zrůdnosti komunistického režimu jsem toho napsal a řekl už strašně moc, ale tento pohled jde ješte dál, než jsme si mohli představit. Jana Cinu nemám moc v lásce, ale uznávám, že tu bezcharakterní svini zahrál výborně. ()

DAPDO

První díl takovej seznamovací s překvapením v závěru, druhej o level výš a třetí vynikající s nechutným závěrem, kterej tu dobu tak nějak vystihuje. Přiznám se, že než nějakej happy end jsem si přál a nevím proč jsem i cítil, že to skončí přesně tak jak skončilo. Bebjakovi se povedlo i obsazení, kdy vyčnívá čtveřice Cina, Finger, Batěk a Jastraban, ale i ostatní postavy byly zahraný na jedničku. ()

UniqueNett

Láník! Ty hajzle! Ještě že mám Honzu Cinu tolik ráda. Ještě že ho mám pořád v hlavě jako Malýho prince. Protože hrát Láníka někdo jinej, tak jsem si jistá, že si vypěstuju slušnou nenávist. Skvěle obsazená, hodně drsná, reálná, a v podstatě vlastně taky nechutná, ukázka lidských charakterů (nejen) v padesátých letech. Na český poměry fakt kvalitní podívaná. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů