V pasti zrady

• USA American Traitor: The Trial of Axis Sally (více)
Trailer

Američanka Mildred Gillars (Meadow Williams) žila počas druhej svetovej vojny v Nemecku, kde prostredníctvom rádia šírila nacistickú propagandu, zamestnaná priamo Josephom Goebbelsom. Cieľom jej vysielania bolo podkopať morálku amerických vojakov. Po skončení vojny bola zatknutá a následne musí pod vedením svojho právnika (Al Pacino) čeliť súdnemu procesu, kde je obvinená za zradu. Natočené podľa skutočných udalostí. (Arsenal83)

Trailer

Morholt

Chtě nechtě mi vytanula na mysli vynikající Matka noc, která má podobný motiv, ale k ní má Axis Sally hodně daleko. Předně, jak píše mira007, filmu neprospívají výlety do nacistického Německa. Bylo by zcela dostačující, kdyby se záznamy vysílání přehrávaly během soudního jednání. Ale za daleko větší problém považuji suchopárné soudní líčení. Chyběla tu naléhavost, napětí a v mém případě i zvědavost, jak to celé dopadne. Prostě mi to bylo jedno. Svou vinu na tom nesou i herci, kteří absolutně postrádají charisma a v některých případech i odpovídající herecké schopnosti. Čestná výjimka patří Al Pacinovi. To rozmáchlé divadlo, na které jsme u amerických soudních dramat zvyklí, tu téměř úplně chybí a vzhledem k tomu, že právě kvůli tomu jsem si film pustil, musím hodnotit podprůměrně. 30% ()

JohnSmith

Soudní dramata mám rád. V Tomto případě šlo opravdu o proces, nad kterým by spousta lidí kroutila hlavou. Pokud jde o Pacina, tak jsem rád, že si stále drží svou úroveň, je to prostě pan herec. Problém je v režii, kdy není zvládnutý přechod mezi dějovými liniemi a celkově film nemá spád, krom scén ze soudní síně. ()

mira007

Al Pacino jako obhájce Američanky Milred Gillarsové, která byla propagandistickou hlasatelkou v nacistickém rádiu.  Celkem zajímavá retro soudnička, kterou ale kazí retrospektiva nacistické kariéry, která toto drama z devadesáti procent spíše kouskuje v už tak pomalém tempu a prodlužuje ho pocitově o hodinu. Jinak Pacino pan herec, bez něj max dvě slabé hvězdy. ()

BOURQUE

True-based príbeh z obdobia druhej svetovej vojny. Žena, pôvodom Američanka, sa („nechcene“) stala súčasťou mechanizmu nacistickej propagandy, ktorá na distribúciu svojich hoaxov využila rádio. Trochu je prekvapivé, že koľko ľudí z Ameriky poslúchal „správy“ od Axis Sally. V žánru „súdnej drámy“ sa jedná o priemerný film. Striedanie jednotlivých scén z minulosti a súčasnosti nie vždy je bez problémové. Al Pacino opäť potvrdzuje, že filmy so súdnou sieňou mu sedia. Jeho záverečný prejav je veľmi dobrý a (ako to v podstate vždy býva) je vrcholom filmu. On to jednoducho vie a je v tom jeden z najlepších (keď nie najlepší za posledných X niekoľkých rokov). Keď chce, tak aj po osemdesiatke dokáže každého prevalcovať. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

Arsenal83

Súdna dráma, kde musí žena čeliť obvineniu z mnohonásobnej vlastizrady. Pre fanúšikov súdnych siení celkom atraktívny film a keď si človek predtým neprečíta, ako Axis Sally nakoniec dopadla, bude pre neho koniec celkom otvorený. V podstate ide celý čas o definíciu zrady, čo sa dá považovať za zradu a čo len za iný názor. Trocha právnických naťahovačiek, ktoré nemusia osloviť každého. Al Pacino tu ale aj po osemdesiatke všetkých schoval do klobúka. ()