O Janovi a podivuhodném příteli (TV film)

• Itálie

Vandronik

(Itálie)
  • německý

Der Reisekamerad

Pohádka / Rodinný / Dobrodružný

Československo / Itálie / Západní Německo / Francie, 1990, 89 min

Na teto pohadce nechapu dve veci. Prvni je ta, ze k dnesnimu dni jsem ji neznal a druha? Proc v takove koprodukci udelali pouze televizni film? Myslim, ze teto strasidelne pohadce k celovecernimu filmu chybi jen malo. Dobry scenar podle Andersenovy predlohy, slusna vyprava, dobra atmosfera a zajimave mezinarodni herecke obsazeni. Zde vsak zaujmou herci v mensich rolich, Kemr, Labuda, Zednicek a predevcim dracice Mapi Galan.-).(1.1.2018)

Na české poměry netradiční pohádka. Zejména co se týče poetiky, snových scén a celkového vyznění. Český divák má raději laskavou pohádku se špetkou humoru. V tomto ohledu jsem typický český divák. Ne, že by se mi film vůbec nelíbil, ale na pohádku je snímek trochu moc temný. Navíc němečtí herci mi nikdy nesedli, když se objevili ve filmu dohromady s českými kolegy.(13.12.2013)

Úžasná pohádka H. Ch. Andersena, nádherně zfilmovaná. (Těší mě navíc, že ve spolupráci dvou národů, které jinak spolu mají tolik problémů.) Film dobře vystihuje atmosféru pohádky, nechybí tu napětí ani humor. Navíc tu vysvítají velice hluboké myšlenky. Na tento příběh stojí za to se podívat a životem a příkladem Jana se v tom nejlepším slova smyslu inspirovat. K tomu, aby vše potřebné dokázal, ale také potřeboval Přítele. Úžasná pohádka pro všechny, kterou si ale asi nejvíc užijí dospělí (u nás ji zvládly i malé děti). "Jako nejchudší z chudých jsi obětoval svůj poslední peníz, aby nezvítězilo zlo." Zajímavé komentáře: flanker.27, Gemini, otík, Jezinka.Jezinka, quixote, salahadin.(17.9.2014)

Jediná koprodukční pohádka, kterou tehdejšímu Československu odpustím, jsou Tři oříšky pro popelku, tam to možná i pomohlo k úspěchu, ale v tomto případě si nejsem zase až tak jistý. Prostě na můj vkus tam je až moc cizích obličejů a tak i celková atmosféra je znát a pro mne to prostě není ono. Přitom pohádka, je pro mne atraktivní hromadou drobností...herecká účast pana Kemra, paní Galatíkové, Evy Vejmělkové, kulisy hradu Bouzov a i dějově je to zajímavé, ale ti Němci v tom jdou prostě moc cítit a já si prostě nemůžu pomoct. Proto je hodnocení takové jaké je :-((15.12.2014)

• Acrobat

Opomeňme nezarastajúceho sedláka, hoci za princeznou Zuzanou z Fontány putuje dlhý čas. Ale toľko psychedelických zážitkov zrejme žiaden z junákov neprežil. Presah hranice fantázie, v sne jazdiacich koní, a pomalé zabodávanie meča do sklenenej vitríny. Na 90.roky slušná výprava, ktorá využíva exteriér, hoci hudobná zložka je akoby z koncertu Mariána Vargu. (videné 13.12.2013, ČT1)(14.12.2013)

• - Natáčení probíhalo také na hradě Bouzov. (pávek)