O Janovi a podivuhodném příteli (TV film)

• Itálie

Vandronik

(Itálie)
  • německý

Der Reisekamerad

Pohádka / Rodinný / Dobrodružný

Československo / Itálie / Západní Německo / Francie, 1990, 89 min

Po opakovaných zhlédnutích přidávám čtvrtou hvězdu. Andersenova tradičně pochmurná atmosféra stylem připomínající Deváté srdce, zápletka ala Souboj Titánů, skvělá hudba, velice zajímavé herecké obsazení. V něm je pro mě jedinečný Josef Kemr. Jak zde již zaznělo a sám nechápu jenom TV zpracování, některé slabší triky.(21.12.2014)

Pohádka, jež rozhodně není určena malým dětem. Děsivá a nevlídná atmosféra po celou délku pohádky je kompenzována povedenými vtipnými dvojicemi (Zedníček+Labuda/Vyskočil+Skopal). V hlavní roli dobrosrdečný T. Valík s naivním pohledem (pro znalce je to Richard Zajíček z Ulice) se rozhodne riskovat život a pokusí se spolu se svým nesmírně podivuhodným německým přítelem odpovědět na tři těžké otázky od půvabné princezny E. Vejmělkové. Skutečná identita čarovného přítele s mocnou holí zůstala do konce příběhu nevyřešena. V pohádce dále vystupuje další nevídaná krasavice Španělka M. Galán a spousta českých herců v malých rolích. Domnívám se, že v určitých sitaucích se režisér L. Ráža nechal inspirovat svým filmem Poslední propadne peklu a použil z něho jisté tematické a kostýmové prvky. To však nic nemění na tom, že tento televizní snímek plný mystiky, trikových efektů a bizarních kostýmů, podpořený výborným scénářem, patří k nejlepším pohádkám, co jsem viděl.(11.12.2012)

Fantastická atmosféra, výborná hudba (Petr Hapka ja klasik hudby českých pohádek), herci a příběh s filozofickým podtextem (viz např. skvělý závěrečný dialog). Duo Trávníček-Labuda a duo Skopal-Vyskočil jsou fantastičtí! Naprosto vyvážené dávky humoru, napětí a romance. Trio černých rytířů je také k pohledání, směs českých a německých herců je výborná (vždycky jsem strašně bál Matthiase Habicha s hlasem Borise Rösnera). Ve snímku graduje především atmosféra, která je na začátku dotažena na absolutní vrchol (smrt otce, odchod z domu). Obdivuji všechny ty dokonalé momenty a parádně načrtnuté postavy. Stačí jen Labudův výraz, když nevěřícně pronáší: "Vobyčejnej dědek, vobyčejnej kluk..." a je vymalováno. Prakticky nemám výhrady. 95%. Nejlepší pohádky jsou hororové pohádky. A těch kamenných soch s živýma očima se bojím doteď :-)(28.9.2006)

Hodně zvláštní a hodně depresivní pohádka. Osobně dávám raději přednost podobně laděnému Nebojsovi, u kterého se dá i zasmát. A i když se tu pánové Labuda a Zedníček snaží trochu zjemnit atmosféru tak Vetchý a to jeho věčné krutibrko je srandovnější. Ale plus dávám za tu děsivou scénu z parku zkamenělých. Ten pohled do těch živých očí mě několik nocí strašil ve snech(27.3.2009)

Tajuplná pohádka která se neodtajní ani nakonci :-D Jinak kvalitní pohádka se smíšeným koncem jak už to u Andersenových pohádek bývá :-) Trochu mi příjde že Jan ke svému štěstí přišel jak slepý k houslím a nebýt jeho průvodce kouzelníka Magnuse nedošel by ani za hranici kraje a to je asi jediné co mi na této pohádce vadí. Protože skutečným hrdinou je zde právě kouzelník Magnus.(27.12.2014)

• - Natáčení probíhalo také na hradě Bouzov. (pávek)