Never Rarely Sometimes Always

USA / Velká Británie, 2020, 101 min

Eliza Hittman

Eliza Hittman

Julia Holter

Propagačná dráma o interrupčnom zákroku, pre niekoho odradzujúce a pre niekoho navádzajúce. Má to len jeden háčik. Ak sa niektorá rozhodne, tak či onak, neovplyvní to akýkoľvek iný príbeh podobne, aký tu réžia ponúkla. Je to na pevnom odhodlaní a rozhodnutí zainteresovaných, vykonať takýto zákrok, bez toho, aby sa v budúcnosti tým zaoberali. Z toho dôvodu aj keď solídna dramaturgia, dialógy, s príjemnou hudbou a slušným hereckým prejavom, samotný tematický dej bol bezzubý, emočne plochý, viac menej nezáživný.(20.4.2020)

"Never, Rarely, Sometimes, Always" podľa mňa funguje ako film veľmi dobre. Má tému, vie ako s ňou pracovať a podáva nám ju od začiatku až do konca veľmi dobre. Sú tu určité malé zakopnutia, no ako celok ustál film svoju cestu veľmi dobre. Môj názor je, že o potratoch je treba hovoriť. Je potrebné túto tému otvoriť a diskutovať. Netváriť sa, že je len jedna cesta, že všetky dôvody sú len ilúzia a podobne. No kým minulý rok sme tu mali film, ktorý pôsobil vysoko manipulatívne ("Unplanned"), tak tento pôsobí oveľa úprimnejšie a skutočnejšie. Žiadne scénky, kde pracovníčky povedia, aby ste do toho išli, lebo ste sa predsa raz tak rozhodli... žiadne momentky, kde budeme mať info, že to robia iba pre peniaze a podobné veci. Komunikujú so svojilmi pracovníčkami správne, majú na ne veľké množstvo otázok a dokonca to pôsobí ako keby sa viackrát snažili aspoň jemným spôsobom zistiť, či sú si so svojim rozhodnutím naozaj isté. A to veľmi oceňujem. Naša hlavná hrdinka Autumnn toho veľmi veľa nepovie a rovnako ani jej sesternica Skylar. No v takomto prípade slov asi nie je veľmi veľa treba. Tento film robia často malé momentky, ktoré pôsobia veľmi silne. Ako keď sa pracovníčka kliniky vypytuje na rôzne otázky a je potrebné, aby vybrala jednu zo štyroch možností (názov filmu). Dáva nám tak predstavu, čo sa jej asi prihodilo a aké sú jej dôvody. Scénka, kde na moment zavolá mame, alebo tiež keď si udiera do brucha. Sú to krátke, no veľmi efektné scénky. Kde film trošku zlyháva je, že na niektoré detaily postupne zabudneme. Ako fakt, že dievčatá išli na kliniku za spreneverené peniaze. Ako telefonát z domácej kliniky. Je to možno pocit, že my ako diváci na tie momentky zabudneme tiež, no nie je to tak. Ale je to skutočne film, ktorý nepotrebuje veľa slov na to, aby bol efektívny a veľmi ho oceňujem. Myslím si, že sa téme potratov postavil zodpovedne a vďaka tomu je silný. A určite hodný vášho času. Hodnotenie: A-(10.4.2020)

"Don't you ever just wish you were a dude?" "All the time." Sugestivní obraz ze současné Ameriky, ze kterého vycházejí muži až komickým způsobem tragicky. Naopak ženy si dokáží i přes nepříliš příznivé okolnosti samy (i když na cestu v NY se rada pracovníka metra hodí), Autumn a Skylar putují jak Frodo a Sam, aby se jedna z nich zbavila břímě, které se dá dost možná považovat alespoň v tomto konkrétním případě za předmět moci muže / mužů. Film podkresluje nezapomenutelný soundtrack od americké skladatelky a zpěvačky Julie Holter. 9/10(7.4.2020)

Těma, ktorá nie je zas tak originálna, ale ešte stále je pomerne tabuizovaná je tu zobrazená ľudsky, citlivo a vierohodne. Obe mladé herečky hrajú výborne a presvedčivo. Film je minimalistický, ale má značnú výpovednú hodnotu. Za taký pomyselný vrchol filmu považujem dotazník, kedy má hlavná hrdinka odpovedať práve názvom filmu a kedy sa dozvedáme, že možno jej tehotenstvo nie je ani tak moc jej chybou. 7,5/10.(13.4.2020)

komentář: https://www.hollywoodreporter.com/review/never-rarely-sometimes-always-sundance-2020-1271509 https://www.slantmagazine.com/film/review-never-rarely-sometimes-always-is-a-triumph-of-casual-provocation/(4.4.2020)