The King of Staten Island

• Austrálie

The King of Staten Island

Drama / Komedie

USA, 2020, 136 min

Po dlouhé době ve vyčištěném kino-kalendáři zase film, co má trošku větší ambice. Ryze osobní projekt Peta Davidsona (úžasná proměna zprvu nenáviděné smažky v cool kluka, se kterým lze soucítit), zhmotněný rukou zkušeného Judda Apatowa, na jehož feel good atmosféru se lze prakticky vždy spolehnout. Škoda přeškoda, že tempo mě po polovině trošičku unavilo a 130 minut dlouhá stopáž dopomohla k rozmělněnosti snímku a nakonec to nebyla taková šleha, v jakou jsem doufal. Ale závěr a můj velký oblíbenec Bill Burr ve snad první velké filmové roli mi to hravě vynahradili. A emoce také zafungovaly, takže za mě plně zasloužených 8/10 a víc takových snímků.(9.7.2020)

Apatow či ako scenárista alebo ako režisér doposiaľ nenatočil film, čo by sa mi vyslovene nepáčil. Zväčša sú to "len" jednohubky (Napriek tomu, že zakaždým s duchaplným nápadom a pridanou hodnotou v zmysle nejakej emotívnej katarzie). Tu ale zatínal ako uňho nie som zvyknutý. Zhruba do polovice som to videl na 5ťku a to hlavne kvôli hercom. Mladý Scott je vizuálne skoro kópiou Britskej už hádam aj legendy Tobyho Kebbel a neskutočne som si toho jeho vychrtlého dokérovaného dvojmetrového neurotického huliča užil. Rovnako ako aj Billa Burr, o ktorom som netušil, že hrá a že mu to dokonca ide až tak dobre. Inak to bolo rovněž "Apatowski" trochu dlhšie, ale málokedy mi dĺžky filmu iného razenia ako sú Intenšteláre a pod. dávajú zmyseľ. Tu tie dve a štvrť mi prišla skoro stopercentne využitá stopáž. Aj keď bez debaty čisto subjektívne. Že tam nemôžem dať full je (aj napriek tomu, čo sa dozvieš pred titulkami, čo keď si spätne celý film pretočíš, fuh, možno Ťa až zatrasie) možno ten až príliš heroizovaný a ku koncu nie až tak vyždímaný potenciál inokedy geniálny tvorcu. RT: 72%/86%(2.7.2020)

Líbilo se mi, jak to přirozeně ohýbá sunžánr bro a coming-of-age komedií, a to hlavně tím, že to z postav nedělá modelové karikatury, umístěné do děje jen kvůli správně načasovanému gagu, nebo uměle naformulovanému ponaučení. Je z toho cítit žitá aktuální sebeironická zkušenost lehce opracovaná do dramedie s popkulturními narážkami a ohavnými kérkami, v níž dělá Davidson z nenablýskaného Staten Islandu skoro další neokázale realistický charakter. Škoda jen, že v té hasičské poctě, která léčí psychické potíže, to na konci nezná míru, když si ale představím, jak upachtěně se o terapeutickou autobiografii pokoušel nedávno Shia LaBeouf v Honey Boy, musím zaokrouhlit nahoru.(14.6.2020)

Snímek o rodinných traumatech se dostal do distribuce jen na internetu. Je to takový existenciální střízlivý pohled na svět líných huličů. Sympatie pro nesnesitelného hrdinu jsem si budoval pozvolna. Žánrově by se dal zařadit jako konverzační komediální drama. Uvítal bych trochu sevřenější film a méně upovídanější i když finále je trochu emotivní.(26.7.2020)

Nedejte se zmást nálepkou komedie, to by vás i mohlo odradit v depkoidní první polovině. Jak bylo řečeno, 75% autobiografie Pete Davidson, zbývajících 25 klasicky fajn Apatow - ve výsledku civilní, povznášející a za srdce beroucí story o smrti v rodině a tápání, jejíž release přijde vhod teď v neobvykle heavy půlce letošního roku. Body za casting, neokoukaný charisma v hlavní roli, plusový Bill Burr i další vedlejšky.(13.6.2020)