Režie:
Lee Isaac ChungScénář:
Lee Isaac ChungKamera:
Lachlan MilneHudba:
Emile MosseriHrají:
Steven Yeun, Ye-ri Han, Yeo-jeong Yoon, Noel Cho, Alan S. Kim, Will Patton, Scott Haze, Darryl Cox, Laurie Cummings, Chloe Lee, Esther Moon, Ben Hall (více)Obsahy(2)
Osmdesátá léta minulého století. Rodina korejských přistěhovalců se stěhuje z města na arkansaský venkov, aby si splnila svůj americký sen. Doufají, že jim život na farmě zajistí lepší budoucnost, ale nové prostředí jim klade do cesty řadu překážek. Ty jim však pomůže překonat jejich vzájemné pouto. (HBO Max)
Videa (1)
Recenze (89)
Minari v sobě vesměs umným způsobem snoubí hned několik nadčasových problematik - ať už jde o partnerské, rodinné či celkově mezigenerační vztahy, tematiku přistěhovalců či hledání "amerického snu" (po jihokorejsku). Občas mi snímek maličko připomínal Manželskou historii, avšak Baumbachův film šel více na dřeň. Zaujala mě především postava babičky a její (zprvu nesnadná) interakce s vnukem - Yeo-jeong Yoon předvedla vskutku solidní výkon a postarala se též o několik úsměvných momentů ("Ding dong broken!"), které vyvažovaly dramatickou linii. Příběhově nabízí film nejeden symbolický moment k zamyšlení (viz plevelné minari, třídění kuřátek, tahání kříže či hadi v "rajské zahradě") a vedle komorního pojetí mě Minari zaujalo i podmanivým hudebním doprovodem. Slabší čtyři hvězdičky! ()
„MINARI JE TA NEJLEPŠÍ BYLINA. DAŘÍ SE JÍ VŠUDE. JAKO PLEVELU, TAKŽE MŮŽE UZDRAVIT BOHÁČE I CHUDÁKA…“ /// Ty vole… Korejská rodina v USA, někde na venkově, farmařej, bydlej mobilhejmu… pak přijede bába, kluk se pochcává….Američan v neděli nosí kříž (vohromnej… dřevěnej!)… Kurva to je vopruz. Ať už jde ta CORONA do hajzlu, nebo chcípnu při sledování podobnejch bijáků…. Jako není to žádná idyla. A pak se to ještě trochu sere… ovšem pomalu… takže spíš nuda, než strhující drama. Furt čekám na nějakej zlomovej bod… a von je konec. Hmmm… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Tchýně je nemocná a má přijít vymýtač. 2.) Stará ve mně ztratila víru. (Každopádně doporučuju jít se radši vožrat!) 3.) Thx za titule „Giovanni“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()
Až moc "pěkné". V jednu chvíli to chce být laskavé a hřejivě lidské, aby z toho pak zase na chvilí byla cítit snaha podat "realistickou" zprávu o korejských přistěhovalcích v USA 80. let. Tyhle dvě polohy jsou spolu ale falešné, protože ten film ve výsledku není o ničem, jen pásmem vlezlých, vyumělkovaných prosluněných obrázku s obligátním humanistickým poselstvím. Český ekvivalent Minari je Po strništi bos. ()
[VIDĚNO 7.3.] "Minari is truly the best. It grows anywhere, like weeds. So anyone can pick and eat it. Rich or poor, anyone can enjoy it and be healthy. Minari can be put in kimchi, put in stew, put in soup. It can be medicine if you are sick. Minari is trully wonderful!" ______ Poté, co Stevenu Yeunovi rozjebal jeden nejmenovaný sociopat hlavu baseballovou pálkou omotanou ostnatým drátem, Štefan zdatně chopil osud do svých rukou, a zavítal na scénu nezávislé kinematografie - přesněji zavítal do subtilního minimalistického dramatu od ikonického studia A24, 'Minari' - v podstatě agitační reklamy na kuří farmy, vypovídající o životě korejských přistěhovalců, kteří se pokouší asimilovat do diaspor společenského ekosystému amerického státu Arkansas. Lee Isaac Chung z hlediska kauzality natočil sice zbytečně apatický, zato formálně velmi konzistentní (snímek brilantně pracuje s dikcí nevyřčeného a v mnoha okolnostech tak spoléhá na implicitnost a submisivní symboliku, v jejíž specifikách divák musí permanentně hledat) i narativně distingované melodrama, které vytváří velmi autentické plastické zrcadlo které reflektuje život přistěhovalců v americké pospolitosti - ačkoliv celková péče o tenzi a konflikt by mohla být víc sofistikovaná vzhledem k tomu, že se jedná o autobiografii samotného autora, a celková výpovědní hodnota strádá a emocionální impakt značně stagnuje. Ale jinak v resumé snímek nenabízí nic víc či míň - nejspíš jsem očekával příliš mnoho. Zlatý Glób v kategorii Nejlepší cizojazyčný film bych tomu určitě neudělil - už jen z toho důvodu, že byl produkován a distribuován výhradně v USA. Just sayin'... // VERDIKT: 7,4 kuřecích ovulací z 10 // 🐣🐤🐣🐤 ()
Během prvních minut projekce jsem přemýšlela, jestli se opravdu budu dvě hodiny dívat na den za dnem plynoucí, relativně poklidný život přistěhovalecké rodiny. S příjezdem babičky se situace naštěstí mírně zlepší, protože můžeme sledovat postupný vývoj vztahu mezi stárnoucí ženou a jejím malým vnukem. Feel-good záležitost s trochou retro atmosféry, nic víc, nic míň. Na jedno zhlédnutí ale příjemná podívaná. A Pattonova souseda bych úplně vyškrtla ze scénáře. ()
Galerie (23)
Zajímavosti (7)
- David (Alan S. Kim) je přinucen vypít tmavou tekutinu – Hanyak. Tato tekutina se hojně využívá jako lék na většinu nemocí v korejské medicíně. (UhLee)
- Herec Steven Yeun nosí ve snímku červenou kšiltovku, která byla původně darem jeho vlastní matky k 17tým narozeninám. (Kuzmik)
- Natáčení probíhalo v americkém státě Oklahoma. (Kuzmik)
Reklama